Fimozis, sünnet derisinin darlaşması sonucu bu derinin penis başından geriye çekilememesi ya da ağrılı çekilmesidir.  

Sünnet derisi darlığı 

Erkek çocuklarda penisin baş kısmı sünnet derisiyle örtülüdür. Normalde sünnet derisi geriye doğru rahatça sıyrılır ve penis ucu tam olarak görülebilir. Fimozis de, yani sünnet derisinin darlığı durumunda penis başının dışarıya çıkması mümkün olmaz.

Bebekler ve küçük çocuklarda bir hastalık olmaktan çok, fizyolojik bir durumdur. Yenidoğanların çoğunda, sünnet derisi ve glans arasında bulunan doğal yapışıklıklar nedeniyle fizyolojik fimozis bulunur. Aslında bir yaşına kadar fimozis normal bir durumdur. Bir yaşından sonra spontan ereksiyonlarla sünnet derisi geriye sıyrılmaya başlar ve böylece penis ucu görülür.

Darlık halinde bu ya çok acılı bir hal alır ya da hiç gerçekleşmez. Durum, çocuğun idrar yapmasını da güçleştirebilir. İdrar yaparken sünnet derisinde balonlaşmalar, idrarın geç boşalması durumu görülebilir. Kimi olgularda sünnet derisi altında biriken salgı ve bakteriler enfeksiyonlara neden olur. Pipi ucunda kızarıklıklar, şişme ve ‘balanit’ denilen iltihaplanma gelişir.  

Fimozis tedavisi

Fizik muayene ve varsa eşlik eden semptomların takibi ile teşhis konur. Darlığın az olduğu durumlarda topikal pomadlarla tedavi etkili olabilmektedir. Daha ileri vakalarda erken sünnet düşünülebilir. Anne babaların doktora danışmadan sünnet derisini genişletmeye ve geriye sıyırmaya çalışması ciddi yırtılmalara sorunlara yol açabilir.  

Bir sonraki yazımız emziren annelerin beslenmeleri nasıl olmalıdır? makalemizi okudunuz mu?

  Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Cerrahisi

https://saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz