Daha önce diyabetli olmayan anne adaylarının ikinci trimester ve sonrası bir dönemde diyabet geliştirmesine gestasyonel diyabet (gebelik şekeri) diğer adıyla gebelik diyabeti adı verilir.

Gebelik Diyabeti Belirtileri

Gestasyonel diyabet genellikle bebeğin doğumuyla birlikte ortadan kaybolan, geçici bir diyabet tablosudur. Hamile kadınların yaklaşık yüzde 2 ila 4’ünde görülen gebelik diyabeti, ailesinde diyabet hastalığı bulunan kilolu kişilerde, 35 yaş üzeri gebe kadınlarda ve önceki gebeliklerinde 4 kilo ve üzeri ağırlıkta bebek doğurmuş olanlarda daha sık görülür.

Gebelikte fetüsün gelişmesini sağlamak için glikoz metabolizmasında önemli değişiklikler meydana gelir. Plasentadan salgılanan HPL (Human Placental Lactogen) adlı hormon gebelikte fetüse yeterince glikoz gitmesini sağlamak amacıyla kan şekerini düşürücü etkisini frenler. Böylece gebelikte doğal bir hiperglisemi (şeker seviyesinde yükselme) eğilimi ortaya çıkar. Bu eğilim bazen patolojik boyutlara ulaşabilir. Özellikle HPL’nin en etkili olduğu 24. gebelik haftasından itibaren anne adayı diyabetik hale gelebilir.

Tüm bunlara rağmen gebelik şekeri tanısı konulan anne adaylarının neredeyse yarısında risk faktörlerinin hiçbiri bulunmaz. Çoğu zaman herhangi bir belirti görülmez, bu nedenle kontrol dışı gebelik diyabeti fetüs açısından ciddi problemler yaratabilir. En sık görülen belirtisi hamilelik kontrolleri sırasında bebeğin suyunun fazla olması, kilosunun hızla artmasıdır. Böyle bir durumda, anne adayında gizli şeker hastalığını araştırılır.

Gebelik Diyabeti (Gebelik Şekeri) Tedavisi

Gebelik diyabeti riski nedeniyle anne adaylarına 24-28. gebelik haftalarında yani gebelik şekeri geliştirme risklerinin en yüksek olduğu dönemde şeker yükleme testi olarak bilinen oral glukoz tolerans testi (OGTT) yapılır. OGTT, vücudun glukozu kullanma  ve kandan  atılma kabiliyetini gösteren bir testtir. Gebe kadına günün herhangi bir saatinde açlık veya tokluk aranmaksızın 50 gramlık glikoz çözeltisi içirilir. 1 saat sonra kan glikoz düzeyi 140 mg/dl altında ise şeker hastalığı söz konusu değildir. 140 mg/dl üzerinde çıkarsa 3 saatlik 100 gram glikoz çözeltisi ile yükleme testi yapılmalıdır.

Üç saatlik şeker yükleme testinde açlık kan şekeri 95 mg/dl altı, birinci saat sonrası kan şekeri 180 mg/dl altı, ikinci saat sonrası kan şekeri 155 mg/dl altı ve üçüncü saat sonrası kan şekeri 140 mg/dl altında çıkmalıdır. Bu değerlerden iki tanesi fazla ise hamilelik diyabeti teşhisi konur. ABD’de diyabet çok sık görüldüğü için artık bu iki aşamalı yükleme yerine, tek bir seferde yükleme yapılmaya başlanmıştır. Sekiz saatlik açlık sonrası sabah 75 gram glikoz çözeltisi ile şeker yüklemesi yapılır.

gebelik diyabeti tedavisi

Açlık kan şekerinin 92 mg/dl, 75 gram glikoz yüklemesinden bir saat sonraki kan şekerinin 180 mg/dl, iki saat sonraki kan şekerinin ise 153 mg/dl’den yüksek olması gebelik diyabetini düşündürür. Türkiye’de iki aşamalı şeker yükleme testi daha yaygındır. Gestasyonel diyabeti olan anne adaylarında metabolik kontrol, diyet ile sağlanabiliyorsa tedavide diyete uyum kontrolleri yeterlidir. Diyete rağmen kan şekeri düzeyleri istenen düzeyde olmayan gebelerde vakit geçirilmeden insülin tedavisine başlanmalıdır. Gebeler kesinlikle oral antidiyabetik ilaçlar kullanamaz.

Gebelik boyunca toplam kilo alımı 10-15 kiloyu aşmamalıdır. Doğumu takiben bebeğin kan şekerinin ölçülmesi ve en az iki hafta süre ile sıkı bir şekilde kan şekeri takibi, hipoglisemilerin saptanması ve tedavisi açısından önem taşır. Bebekte hipoglisemi saptanırsa bebeğe erken beslenme programı uygulanabilir.

Bir önceki makalemizde gebelik kolestazı hakkında bilgiler verdik.

İlgili branşlar: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Dahiliye, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Beslenme ve Diyetetik  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz