Kaç haftalık hamileyim?

Anne adayları için gebelik hesaplama önemlidir. Hamilelik döneminde yapılacak tetkik ve ikili tarama testi, üçlü-dörtlü tarama testi, şeker yükleme testi için hamileliğin kaç haftalık olduğu önemlidir.

Aşağıda yer alan gebelik hesaplama aracımıza son adet tarihinizin ilk gününü girerek, kaç haftalık hamileyim sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Aşağıda ise ikili tarama testi, üçlü-dörtlü tarama testi ve şeker yükleme testi hakkında bilgiler bulacaksınız.

Gebelik haftası hesaplamanın yanı sıra, bebeğinizin doğum tarihini, burcunu, ne zaman ilk kalp atışını duyacağınızı, ne zaman bebeğinizin ilk hareketini duyacağınız gibi bir çok bilgiye ulaşacaksınız.

Lütfen Son Adet Döneminizin İlk Gününü Giriniz.

Gebelik Hesaplama nasıl yapılır?

Gebelik hesaplama anne adayı olan kadınlar için büyük önem taşımaktadır. Çünkü gebelik hafta hafta gebelik şeklinde takip edilmekte ve anne ile bebeği haftalık gebelik takip sistemine göre kontrol altında tutulmaktadır. Gebelik hesaplama işlemi son görülen adet (SAT) düzeninin ilk günü baz alınarak yapılmaktadır. Kaç haftalık hamileyim sorusunun cevabı ise aslında görülen son adetin ilk günüdür.

Gebelik hesaplama işlemi esnasında dikkat edilecek önemli konu, görülen son adet tarihidir. Görülen son adetin ilk günü gebeliğin başlangıcı olarak bütün dünyada kabul edilmektedir.

Adet düzensizliğinde gebelik hesaplama

Kadınların bazılarında yumurtlama düzensizlikleri olduğundan, adet döngülerinde tutarsızlıklar olabilmektedir. Bu gibi durumlarda gebelik haftası hesaplama işlemi kadın doğum uzmanı tarafından ultrason ile gebelik kesesini ve ardından görebiliyorsa bebeği görüp CRL (baş popo) mesafesini ölçerek kaç haftalık hamileyim sorusuna net cevap verebilir.

gebelik hesaplama

Planlı veya plansız olan gebeliklerde, kadınlar adet gecikmesi yaşadıklarında ilk olarak hamile miyim? Sorusu gelmektedir. Daha sonra bütün eczanelerden temin edilebilen Beta HCG adlı hormonu idrarda ölçen gebelik testlerinden alınabilir ve test yapılabilir. İdrarda gebelik testlerinin doğruluk payları yüksek olsa da, kesin sonuç için kanda Beta HCG hormonu seviyesine bakılarak net ve kesin sonuca ulaşılabilir.

Kanda yapılan Beta HCG hormonu yeterince yükselmiş ve gebelik oluşmuşsa, hemen bir kadın doğum uzmanına başvurarak gebelikte ilk muayeneye gidilmeli ve ultrason ile bakılarak gebelik hesaplama işlemi yapılsın ve gebelik takip programı çizilerek uygulanmaya başlansın. Gebelik haftası 6-7 haftalıktan daha azsa vajinal ultrason ile gebelik kesesi ve bebeği görmek mümkün olur, 6-7 haftalıktan fazlaysa karından ultrasonografi ile kontrol yapılabilir. Bebeğin kalp atışları 5 ile 7. Haftalar arasında rahatlıkla duyulmaktadır.

Ne zaman doğum yaparım?

Bebeğin tahmini doğum tarihini hesaplama Negele Yöntemi ile yapılmaktadır. Anne adayları bu yöntemi kullanarak ‘Ne zaman doğum yaparım?’ sorusuna yanıt bulabilirler. Bebek doğum tarihi hesaplama ise şu şekilde işlemektedir;  son görülen adet kanamasının ilk gününe 7 ekleyin ve çıkan sonuçtan da 3 ay geriye gidilmekte. Yöntem sayesinde gebelik haftası hesaplamanın yanı sıra ‘Ne zaman doğum yaparım’ sorusunun cevabını aldınız.

Bebek doğum tarihi hesaplama

Anne adayları için Negele yöntemini bir örnek göstererek daha açıklayıcı hale getirmek gerekirse. Örneğin son adet tarihinizin ilk günü 15 kasım olsun 15+7 = 22 yapacaktır yani 22 kasım bu tarihten 3 ay geri giderseniz 22 ağustos bebeğinizin doğum tarihi olacaktır.

Gebelikte Hangi Hafta Hangi Ay?

1 aylık gebelik = 4-5 haftalık gebelik

2 aylık gebelik = 8-9 haftalık 2. Ayın sonudur

3. ayın sonu = 12-13 haftalarda

4. ayın sonu = 20-21 haftalarda

6. ayın sonu = 24-25 haftalarda

7. ayın sonu = 28-29 haftalarda

8. ayın sonu = 32-33 haftalarda

36. hata tamamlandığında ise 9. Ay tamamlanmıştır ve son 4 haftalık sürece girilmiştir. Aslında burada gebelik 9 ay değil 10 aylık bir periyot gibi bir ifade ortaya çıkıyor. Gebelik toplamda 40 hafta ve 280 günlük bir süreçtir. Çoğu anne adayları gebeliklerinin 38. Haftasında bebeklerini kucaklarına almaktadırlar.

gebelik hesaplama ve yapılan testler

Gebelikte ay ay yapılması gereken testler

Sizi şimdiden tebrik etmek isteriz artık bir anne adayısınız ve yaklaşık 40 hafta 280 gün sürecek mucizevi bir yola çıktınız. Gebeliğin ilk muayenesine gebelik haftası hesaplama, kan uyuşmazlığı testi, tam kan sayım testi, diyabet testi, tansiyon gibi bir çok rahatsızlığınız var mı diye kontrol edilecektir. Gebeliğe olumsuz yönde etki edebilecek her nokta araştırılıp gebelik takibi için en uygun program çıkartılacak ve haftalık olarak gebeliğiniz takip edilecek.

İkili Tarama Testi 

Gebeliğin 11. ile 14. haftaları arasında yapılması uygun olan ilk tarama testi, asıl amaç olarak bebeğin ense kalınlığının ölçülmesi ile yapılır. Bu test özellikle anne sağlığını korumak ve bebek sağlığını koruyabilmek için önemli bir aşama olarak görülür. Testin yapılabilmesi için bebekteki bazı kromozomsal anomalilerin ölçülmesi amacıyla anne adayından kan alınır. Belirtilen dönemde alınan kan örneği ile birlikte diğer kan tahlillerinde olduğu gibi endişelenecek bir durum olmadan test yapılır. İkili tarama testi sırasında kan örneği üzerinde B-HCG ve PAPP-A değerleri ölçülür. Ölçüm yapılırken kıstas olarak annenin yaşı ve bazı özellikler göz önünde bulundurulur. Test sonuçları bilgisayar ortamında elde edilir.

Üçlü Tarama Testi Ve Dörtlü Test 

İkili tarama testi sonrasında yaklaşık 2-4 hafta geçer ve 16. ve 20. hafta arasında üçlü tarama testi ve dörtlü test uygulanır. Testlerin yapılmasındaki ana amaç; risk durumu incelenerek amniyosentez ile tanı yapılmasıdır. Yani fetüste down sendromu gibi bir durum olup olmadığını belirlemektir.

Test için annenin kol damarından kan numunesi alınır. Önceden herhangi bir hazırlık aşaması bulunmaz ve hamileliğin ikinci trimesterinde 3 adet test uygulanır. Eğer, bir test daha ilave edilirse dörtlü tarama testi ortaya çıkar. Testler sırasında AFP, hCG, ankonjige östriol ve inhibin A testi incelemeleri yapılır.

Şeker Yükleme Testi Nasıl Yapılır?

Gebeliğin altıncı aya kadar ulaştığı 24. ile 28. haftalar arası şeker yükleme testi yapılması gerekir. Mutlak olarak önemli bir konumda bulunan bu test, temel olarak gebelikten önce şeker hastalığı bulunmayan anne adaylarında gestasyonel diyabet yani gebelik şekeri bulunup bulunmadığını ölçmektir. Bu test sayesinde tedbir alınarak anne ve bebek sağlığı korunabilir.

Testin yapılması için anneye 50 gram şeker verilir ve 1 saat sonra test yapılır. Eğer, test sonucunda 140 üzerinde bir değer elde edilirse, anne için bir diyet programı belirlenir. İkinci aşamada 100 gram şeker verilerek yeniden test yapılır ve yine 140’ın üzerinde bir değer belirlenirse, hamilelik beslenmesi düzenli olarak takip edilir. Aksi takdirde bebeklerde insülin ve şeker sıkıntıları, yağ doku sıkıntıları oluşabilir ve erken doğum riski artabilir.

Gebelik boyunca yapılan anne ve bebeğin sağlığı yönünden önem teşkil eden testleri aksatmamanızı öneririz ve doktor kontrollerinizi düzenli şekilde yapmanız ve aklınıza ne türlü soru takılırsa takılsın doktorunuza sormanızı tavsiye ederiz. Gebelik hesaplama ile kaç haftalık hamileyim sorunuza otomatik programımız cevap verecektir.

Hamilelik belirtileri yazımızı okudunuz mu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz