Gebelik kolestazı hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkan, özellikle el ve ayaklarda dayanılmaz kaşıntıya sebep olan bir rahatsızlıktır.

Gebelik Kolestazı Belirtileri ve Nedeni Nelerdir?

Gebelik kolestazı genellikle gebeliğin son üç ayında başlar ve belirtilerini yoğun kaşıntıyla birlikte el ve ayak tabanında gösterir. Bu kaşıntı gebe açısından dayanılmaz boyutlara ulaşabilir. Kolestaz karaciğeri etkileyen bir rahatsızlıktır ve safra salgısının bloke olmasından kaynaklanır. Yoğun kaşıntı hissi haricinde kolestaz anne adayı açısından büyük bir sorun teşkil etmezken bebek için tehlikeli olabilir.

Bu gibi durumlarda erken doğum önerilebilir. Belirtiler arasında gözlerin ya da derinin sarı renkte olması, koyu renkli idrar ve açık renkli dışkı vardır. Gebelik kolestazının nedenleri tam olarak bilinemese de bu durumun gebelik hormonları tarafından tetiklendiği düşünülmektedir. Karaciğer tarafından üretilen safra, safra kesesinde depolanır.

Gebelik döneminde ise hormonların etkisiyle safra kesesinin fonksiyonlarında yavaşlama olabilir. Riski arttıran faktörler ise, ailede ya da mevcut gebede daha önceden gebelik kolestazı varlığı; karaciğer hasarı olması; ikiz gebelik; tüp bebek yöntemi ile gebeliktir.

Gebelik kolestazı geçici süre için yağda eriyen vitaminlerin emilimini önlerken kalıcı bir karaciğer hasarı bırakmaz. Kaşıntı ise doğumu takip eden birkaç gün içerisinde geçer. Ancak gebelik kolestazı bebekte erken doğum veya bebeğin doğumdan önce dışkısını (mekonyum) yapması gibi ciddi durumları tetikleyebilir. Dışkının bebek tarafından yutulması yenidoğan bebekte ciddi sıkıntılar yaratabilir.

Gebelik Kolestazı Tedavisi

Fizik muayene ve bazı kan testleri ile karaciğer durumu değerlendirilerek kandaki safra miktarı belirlenir. Ultrason ile anne adayındaki karaciğer anomalileri taranır. Bazı anne adaylarında kan testinde herhangi bir soruna rastlanmamasına rağmen kaşıntı görülebilir.

Böyle vakalarda teşhisi kesinleştirmek için iki haftada bir kan testi önerilir. Tedavide iki amaç vardır. Birincisi kaşıntıyı hafifletmek ve komplikasyonları önlemektir. Kaşıntının hafifletilmesi için kaşıntı giderici, steroid içeren kremlerin kullanılması tavsiye edilebilir.

Bazı vakalarda anne adayları kaşıntıların psikolojik durumlarına göre artış azalış gösterdiğini belirtir, bu gibi durumlarda psikolojik destek önerilir. Komplikasyon tehlikesi göz önüne alınarak gebeye düzenli kan testleri uygulanır. Bebeğin durumuysa ultrason ve biyofizik profili incelenerek kontrol edilir. Ağır vakalarda tüm önlemlerin ardından doğum mümkün olan en kısa sürede gerçekleşecek şekilde planlanır.

Bir önceki makalemizde Gebelik Tromboembolisi hakkında bilgiler verdik. Okumanızı tavsiye ederiz.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Dahiliye, Cildiye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz