Hamilelik sürecinde anne adayının, bebeğin ve kendi sağlığı için dikkat etmesi gereken pek çok konu vardır. Bunlardan biri de gebelikte ilaç kullanımı olup, gebelik sürecindeki en önemli konulardan biridir.

Kullanılan ilaçların anne ve karnındaki bebeğin sağlığını olumsuz etkileme ve hatta düşük gibi riskler nedeniyle, hamilelikte ilaç kullanımı daha fazla dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer almaktadır.

Gebelikte ilaç kullanımı nasıl olmalıdır?

Hamilelikte ilaç kullanımı için aşağıda vereceğimiz tavsiyelere dikkat etmeniz, bebek ve anne sağlığı açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Gebelik dönemi sadece ilaçlar için değil aynı zamanda tüketilen gıdalar için dahi önemli olduğu düşünülürse, hamilelik döneminde ilaç tüketimi hakkında daha fazla duyarlı ve bilinçli olmak gerekir.

Doktor izni olmadan ilaç kullanmayınız

Gebelik döneminde hamilelik sürecini takip eden doktorunuza danışmadan, kesinlikle hiçbir ilaç kullanmayın. Normal zamanlarda risk içermeyen birçok ilaç, gebelik döneminde anne ve bebek sağlığı üzerinde farklı komplikasyonların görülmesine neden olabilir. Bu nedenle bu hassas süreci tamamı ile doktor kontrolü altında geçirmek gerekir.

Bitkisel ilaç kullanımına dikkat edin

Hamilelikte sadece kimyasal ilaçların kullanımına değil, aynı zamanda bitkisel ilaç kullanımına da dikkat edilmesi gerekir. Yine kimyasal ilaçlarda olduğu gibi bitkisel ilaç kullanımı konusunda da ihmal edilmeden doktor tavsiyesine başvurulması, gebelik sürecinin daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Gebelikte hangi ilaçları kullanabilirim?

Özellikle ilk kez annelik duygusunu tadacak kadınlar başta olmak üzere, hamile kadınların birçoğu gebelik sürecinde hangi ilaçları kullanabileceği konusunda fazla bilgi sahibi değildir.

Aşağıda bu süreçte kullanılabilecek bazı ilaçlar hakkında bilgi bulunsa da, yine bu ilaçların kesinlikle doktora danışılarak kullanılması gerekir.

  • Kas ve baş ağrısı için kullanılan bazı ilaçlar
  • Soğuk algınlığı nedeniyle kullanılan okyanus suyu spreyleri ve burun damlası gibi basit ilaçlar
  • Bazı alerjik rahatsızlıklar için kullanılan düşük dozaj ve basit ilaçlar
  • Öksürük için kullanılabilecek şuruplar
  • Diş tedavilerinde lokal anestezi ilaçları

Gibi basit ilaçların gebelik sürecinde, kullanımı mümkündür. Ancak tekrardan belirtelim ki, bu ilaçların dahi doktordan izin alarak kullanılması büyük önem taşımaktadır.

Hamilelikte soğuk algınlığı ve grip için yapılması gerekenler

Hamilelikte soğuk algınlığı ve grip için gebelikte ilaç kullanımı tercih etmek yerine, aşağıdaki tavsiyeler dikkat etmeniz daha faydalı olacaktır.

  • Mümkün olduğunca daha fazla istirahat ederek, soğuk algınlığının etkilerini üzerinizden atmaya çalışın.
  • Evden dışarı çıkmayacaksanız, ılık suyla duş alın.
  • Mümkün olduğunca fazla su içmeye özen gösterin. Zaten normal şartlarda günlük 2 litre su tüketimi sağlık için oldukça faydalıdır. Gebelik döneminde ise anne adayının, günlük 3 litre su tüketmesi tavsiye edilmektedir.
  • Burun tıkanıklığını açmak için, sadece burun spreylerinden faydalanabilirsiniz.

Web sitemizde verilen tüm sağlık bilgileri, sadece ziyaretçilerimizi bilgilendirme amacı taşıyıp kesinlikle teşhis ya da kesin tavsiye niteliği taşımamaktadır. Bu nedenle kesin tanı ve hastalığın tedavisi için, mutlaka doktorunuza başvurun. Doktor tavsiyesi olmadan, normal zamanlarda da ilaç kullanımına dikkat etmeniz daha faydalıdır.

Sitemizde verilen sağlık bilgileri, sadece bilgilendirme amaçlıdır. En doğru bilgiye ulaşmak için, doktorunuza başvurmanız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz