Yüksek tansiyon günümüzde sık rastlanan bir hastalık olsa da gebelikte yüksek tansiyon özel bir durumdur. Gebelik öncesi dönemde hipertansiyonu olmadığı halde hamilelikten sonra bu şikayetlerin ortaya çıkmasına gebelik hipertansiyonu denir  

Gebelikte Yüksek Tansiyon Belirtileri ve Nedeni

Gebelikte yüksek tansiyon hem bebeğin hem de anne adayının sağlığını tehlikeye atarak ciddi sıkıntılar doğurabilir. Gebelerin yüzde 7-10’unda yüksek tansiyona rastlanır. Hastalık bazı gebelerde hafif seyrederken bazılarında durum ciddileşebilir.

Gebelikte tansiyon yüksekliği ile seyreden tablolar beş farklı şekilde görülebilir. Birincisi olan kronik hipertansiyon durumunda tansiyon yüksekliği gebelikten önce de vardır. Eğer gebeliğin 20. haftasından önce 14/9 üzerinde yüksek tansiyon varlığı söz konusu ise veya 20. haftadan sonra saptanan yüksek tansiyon doğum sonrası 12. haftada halen düzelmemişse, bu durum kronik hipertansiyon olarak kabul edilir. İkincisi olan gestasyonel hipertansiyonda tansiyon yüksekliği gebeliğin 20. haftasından sonra başlar ve doğumdan sonraki 12 hafta içerisinde normale döner.

Preeklampsiden farklı olarak idrardan protein kaçağı (proteinüri) eşlik etmez. Üçüncüsü olan preeklampsi’de gestasyonel hipertansiyonda belirtilen kriterlere, protein kaçağının eşlik etmesi söz konusudr. İdrarda protein atılımı 24 saatte 300 mg’ı geçiyorsa gebelikteki fizyolojik sınır aşılmıştır.

Ödem de preklampsiye sıklıkla eşlik eder ama tek başına preeklampsi tanısı için yeterli değildir. Dördüncü şekil olan süperempoze preeklampsi’de kronik hipertansiyona ek olarak gebelik sırasında tansiyon yüksekliğinin ve protein kaçağının daha fazla şiddetlenmesi söz konusudur. Gebelik sırasında en kötü seyirli yüksek tansiyon hastalığıdır.

Beşinci durumda ise eklampsi, yani preeklampsi hastasında konvülziyonlar (sara epilepsi nöbeti) görülür.   Yüksek tansiyon genellikle ilk gebeliğini yaşayan genç kadınlarda görülür. Ancak 35 yaşında sonra da görülme sıklığında artış vardır. İkiz gebeliği olan ve daha önce yüksek tansiyon yaşamış bireylerde de görülme sıklığı artmaktadır.

Obezite, diyabet, bağ doku hastalıkları, böbrek hastalıkları ve ailede yüksek tansiyon hastalığı bulunması; riski arttıran faktörler arasındadır.

gebelikte yüksek tansiyon belirtileri ve tedavisi

Belirtileri ise; baş ağrısı, göz kararması, bulanık görme, idrar miktarında azalma, idrarda kan, kulak çınlaması, halsizlik, yüksek ateş, fetüsün yuvarlanma ve teklemelerinin hissedilememesi, gözlerde basınç hissi, durdurulamayan kanama, ani ve hızlı kilo artışı şeklinde görülebilir. Gebelikte tansiyonun yükselmesi, anne karnındaki bebeğe giden kan akışında azalma, prematüre doğum ve kardiyovasküler hastalıkların gelişme olasılığının artması gibi önemli sorunlara neden olabileceğinden erken teşhis ve tedavi ihmal edilmemelidir. Yüksek tansiyon tedavi olmadan iyileşmeyeceği gibi bu süreç anne adayının kalp ve damarlarına da zarar verebilir.  

Gebelikye Yüksek Tansiyon Teşhisi ve Tedavisi

Gebelikte yüksek tansiyon için her muayenede rutin ölçüm önerilir. Ölçümler genelde sağ koldan yapılır, yüksek çıkarsa soldan da tansiyon ölçülür. Bir gebenin yüksek tansiyonunun olduğunun söylenmesi için sistolik (büyük) kan basıncının 140; diyastolik (küçük) kan basıncının 90 mmHg’nin üzerinde olması gerekir. Bu ölçümler en az 10 dakikalık dinlenme sonrası yapılmalı ve 6 saat arayla aynı değerlerin bulunması gerekmektedir.

Bunun dışında idrardan protein kaçağının düzeyini tespit etmek için 24 saatlik idrar biriktirmeyle yapılan idrar tetkikleri de istenebilir. Altta yatan başka bir sebep düşünülüyorsa buna yönelik ek tetkiklere başvurulabilir. Tanı konulmasının ardından kesin tedavi doğumdur. Hafif preeklampside eğer gebelik 37 haftanın altında ise anne adayı haftada iki kez takip edilir.

Ağır preeklampsinin belirtileri olan baş ağrısı, mide üzerinde ağrı, ani gelişen görme bozuklukları gibi bulgular açısından dikkatli olunması ve günlük tansiyon takibi yapılması gerekir. Ağır preeklampside ise tedavi acil doğumdur. Hastanın nöbet geçirmesi engellenir, yüksek tansiyona karşı tedaviye başlanır ve doğum gerçekleştirilir.

Bu konu ile ilgili olan gebelik zehirlenmesi makalemizide mutlaka okumalısınız.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Dahiliye, Acil Tıp

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz