Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

Gece Körlüğü Nedir? Gece Körlüğü Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Gece Körlüğü Nedir? Gece Körlüğü Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
18.07.2018
1.647
A+
A-

“Retinis Pigmentosa” ya da “tavuk karası” olarak da bilinen gece körlüğü; loş ışıklarda ya da karanlıkta zayıf görüş deneyimine yol açan bir tür görme bozukluğudur. Gece körlüğü türlerinden bazıları tedavi edilebilirken bazılarının tedavisi yapılamaz. Gece körlüğü tedavisi başlatılmadan önce hastalığa yol açan faktörler belirlenmelidir.

Genellikle kalıtımsal olarak geçen bu göz hastalığı sonradan da oluşabilir. Katarakt ve miyopi gibi göz hastalıklarının, ilaç kullanımının ve A vitamini eksikliğinin gece körlüğü oluşma riskini arttırdığı bilinmektedir. Gece körlüğü belirtileri yaşayan kişilerin uzman doktorlara görünmesi ve özellikle sonradan oluşan göz körlüğü şikayetlerine çözüm bulmaları önerilir.

Gece Körlüğü Nedir?

Gece körlüğü; kalıtımsal olarak geçebildiği gibi farklı nedenlerle sonradan da oluşabilen, kişinin karanlıkta ya da loş ışıkta görme yetisinin azalmasına yol açan bir görme problemidir. Kalıtımsal nedenlerle oluşan gece körlüğünün tedavisi yapılamazken; sonradan oluşan gece körlüğü rahatsızlığının tedavisi mümkün olabilmektedir.

Kişinin karanlık ortamlarda aktivitelerini kısıtlayan, araba kullanmayı zorlaştırıp kişinin güvenliğini genel olarak tehdit eden bu hastalık gözün retina tabakasındaki “rod” adı verilen ve karanlıkta görmeyi sağlayan hücrelerin bozulması sonucu ortaya çıkar.

Teşhisi sırasında göz dibi muayenesi yapılır ve aynı zamanda ERG adı verilen gece körlüğü testi uygulanarak tanı kesinleştirilir.

Gece Körlüğü Nedenleri Nelerdir?

  • İlerleyen Yaş: Yaşlandıkça göz bebekleri karanlıkta gerektiği kadar genişleyemez, böylece göze giren ışık miktarı azalır. Aynı zamanda korneanın şeffaflığının azalması da ışık kontrastı hassasiyetini arttırır. Tüm bu değişimler gece görmede zorluğa neden olabilir.
  • Katarakt: Saydam göz lensinin opaklaşması ile karakterize olan katarakt hastalığı gece körlüğüne neden olabilen görme problemleri arasında yer alır. Katarakta bağlı gece körlüğü tedavisi sırasında katarakt ameliyatı büyük ölçüde hastanın görme sorunlarını azaltır.
  • A Vitamini Eksikliği: Besinler aracılığı ile vücuda alınabilen A vitamini birçok hayati metabolizma fonksiyonunda görev yapar. Bu vitamin görme sağlığını da iyileştirme özelliğine sahip olduğu için eksikliği durumunda gece körlüğüne neden olabilir.
  • Glokom Hastalığı: Çevresel görüşü etkileyen ve göz içi basıncın artması ile oluşan glokom hastalığı karanlıkta görme yetisini azaltabilir. Bu hastalık başlı başına ciddiye alınması gereken bir göz problemi olduğu için tedavisi kesinlikle ihmal edilmemelidir.
  • Diyabetik Rinopati: 20 – 64 yaş arası kişilerde gece görmeyi etkileyen başlıca nedenler arasında diyabetik rinopati hastalığı bulunur. Şeker hastalarında bu hastalığın görülme riski çok fazla olduğu için düzenli göz muayenelerinin yapılması ihmal edilmemelidir.
  • Genetik Faktörler: Genetik faktörler nedeniyle görülen gece körlüğü rahatsızlığı tedavi edilemez. Retinadaki görme hücrelerinin bozulması sorunu yaşayan kişilerin geceleri araba kullanmaktan kaçınması gerekir.

Gece Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

Gece körlüğü belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilse de bu görme probleminin belirtilerinin niteliği genellikle benzer özellikler taşır.

Gece körlüğü olan kişiler loş ışıkta ve gece vakitlerinde net bir şekilde göremezler. Bu görme kaybı hafif düzeyde olabileceği gibi kişinin hareketlerini engelleyecek ölçüde ciddi de olabilir.

Gece körlüğü olan kişiler aydınlık ortamdan loş ortama geçtiklerinde görme netliklerini kaybederler. Gözleri yeni ortama adapte olamaz.

Gece körlüğü yaşayan kişiler hava kararmaya başladıktan sonra sık sık denge problemleri yaşarlar, yürürken vücutlarını kontrol etmekte zorlanırlar ve istenmeyen kazalara yakalanabilirler.

Gece Körlüğü Tedavisi

Gece körlüğü belirtilerini azaltmak için uygulanan tedavi yöntemlerinin belirlenmesi için öncelikle bu görme problemine neden olan faktörlerin tespit edilmesi gerekir. Kişinin gece körlüğü genetik unsurlara dayanıyorsa bu noktada bir tedavi yöntemi maalesef bulunmamaktadır.

Gece körlüğü nedeni göz merceğinin saydamlığını yitirmesi sonucu oluşan katarakt hastalığına bağlıysa kişi katarakt ameliyatı olarak gece körlüğü nedeniyle yaşadığı sıkıntılardan kurtulabilir. Hem genel görme sorunları hem de gece körlüğü şikayetleri katarakt cerrahisi ile düzelebilir.

Gece körlüğüne yol açan glokom hastalığı ise göz içi basıncı azaltan tedaviler; gece körlüğüne yol açan faktör diyabetik rinopati ise kan şekerini kontrol etmeye yönelik tedavilerle görme problemleri azaltılabilir.

Aynı şekilde kişinin beslenmesinde değişiklik yapılarak ve vitamin takviyeleri kullanılması sağlanarak gece körlüğü rahatsızlığının yol açtığı şikayetler hafifletilebilir.

Gece körlüğü tedavisi için araştırmalar günümüzde de devam ediyor. Gece körlüğü tedavisinde son gelişmeler arasında kök hücre ve biyonik göz gibi alternatif tedavilerin başarı sağlayacağı düşünülüyor. Ancak bu tedavilerin başarı oranları hakkında henüz yeterince somut veriler bulunmuyor.

Bir sonraki konumuz göz hastalıkları nelerdir?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.