Çocukluk döneminde en sık görülen KBB hastalıkları arasında yer alan geniz eti büyümesi; hayat kalitesini azaltırken tedavi edilmediği takdirde gelişim bozukluğu, uyku hastalıkları, kalp sorunları ve kronik sinüzit gibi ciddi sağlık sorunlarına yola açabilen bir rahatsızlıktır.Bunun çözümleri arasında geniz eti ameliyatı var tabiki.

Ağızdan nefes alma, uykuya dalarken zorlanma, kulak ağrısı ve horlama gibi belirtilerle kendini gösteren geniz eti problemleri; hastalığın seyrine göre antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Ancak antibiyotik tedavisi yetmiyor ve geniz eti büyümesi kronikleşiyorsa geniz eti ameliyatında öncelikli tercih olarak düşünülür.

Steril bir ortamdan çıkıp okul hayatına başlayan çocukların bağışıklık sisteminin yetersizliği sonucu karşılaşılan geniz eti büyümesi, geniz eti ameliyatının sayesinde tedavi edilebilir. Bu operasyon sırasında geniz etinin büyük bir kısmı alınarak geniz eti büyümesine bağlı şikayetlerin ortadan kaldırılması amaçlanır.

Bu yazımızda geniz eti ameliyat ile ilgili en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Geniz Eti Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Geniz eti tedavisi kapsamında kullanılan antibiyotiklerin çözüm üretememesiyle birlikte genellikle bademcik ameliyatı ile birlikte yapılan geniz eti ameliyat sayesinde çocukların yaşaması muhtemel sağlık sorunlarının önüne geçilebilir. Ameliyat kararı fiziksel ve endoskopik muayenelerin yapılmasının ardından KBB uzmanları tarafından verilir.

  • Geniz eti enfeksiyonu yılda 5 kere ve üzerinde tekrar ediyorsa,
  • Tedavinin ilk aşamasında verilen antibiyotikler etki göstermiyorsa,
  • Geniz eti büyümesi sonucu östaki borusunun tıkanmasına bağlı olarak kulak sorunları sık görülmeye başlamışsa,
  • Uyku kalitesi azaldıysa, horlama arttıysa ve uyku sırasında uyku apnesi belirtileri görülüyorsa,
  • Üst solunum yolları enfeksiyonlarında artış varsa,
  • Ağız içi yapısında bozulmalar başladıysa geniz eti ameliyat tedavisine başvurulur.

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Geniz eti ameliyat yani Adenoidektomi; genel anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur. 2-6 yaş arasındaki çocuklara yapılması tavsiye edilen bu ameliyat sırasında hastanın başı geriye doğru yatırılır ve ağzını açık tutacak bir ekartör ağız içerisine yerleştirilir.

Hastanın pozisyonu sabitlendikten sonra “geniz eti küreti” adı verilen cerrahi bir alet ile geniz etinin büyük bir kısmı kesilerek çıkarılır. İşlem,anestezi verilme süreciyle birlikte yaklaşık 20 dakikada sonlanır.

Geniz eti ameliyat sonrası solunuma engel olan, östaki borusunu tıkayıp kulak sorunlarına yol açan geniz eti çıkarıldığı için hastaların hava yolları açılır. Bu ameliyat sonrasında uyku kalitesi artar, enfeksiyonlara yakalanma riski azalır, gelişme problemleri engellenir, kulak hastalıkları görülme sıklığı azalır ve obstrüktif (tıkayıcı) nedenlere bağlı solunum problemleri düzelir.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Beslenme

Geniz eti ameliyat sonrası iyileşme süresinin hızlandırılması ve olası komplikasyonların engellenmesi adına beslenme kurallarına dikkat edilmelidir. Geniz eti ameliyat olanlar operasyondan sonraki ilk üç gün kanama olasılığını azaltmak için sıcak içecekler tüketmemelidir. Operasyon sonrası mümkün olduğunca su tüketilmeli ve sert gıdaların tahriş edici etkisinden uzak durulmalıdır.

Geniz ameliyatı sonrası ilk gün püre, meyve suyu, yoğurt, ayran, muhallebi gibi yumuşak ve boğazdan kolay geçen gıdaların tüketilmesi önerilir. Boğazı rahatsız etme özelliğine sahip acı, ekşi, tatlı ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Doktorların direktiflerine uyulduğunda iyileşme süreci 2-5 gün arasında değişiklik gösterir.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Her ne kadar geniz eti ameliyat basit bir operasyon olarak kabul edilse de cerrahi bir işlemdir ve geniz eti ameliyat olanlar operasyon sonrasında bazı şikayetlerle karşılaşabilir. Geniz eti ameliyat sonrası en sık rastlanan şikayetler şunlardır:

  • Yutkunma zorlukları, yutkunurken boğazda acı veya ağrı,
  • Geniz bölgesindeki ağrının kulakta hissedilmesi,
  • Kanama (Kanamanın sürmesi ve artması halinde KBB uzmanlarıyla iletişime geçilmesi gerekir).

Geniz Ameliyatı Sonrası Horlama

Geniz eti büyümesi burun tıkanıklığına neden olarak üst solunum yollarını tıkadığı için hastalar ağızdan nefes almaya başlar. Bu durumun sürekliliği hastaların ağız açık uyumasına ve horlamasına neden olabilir. Geniz eti büyümesinin en sık görünen belirtileri arasında bulunan horlama sorunu geniz ameliyatı sonrasında iyileşir.

Ancak bu iyileşmenin gerçekleşmesi için hastanın geniz eti büyümesine bağlı horlama sorunu yaşıyor olması gerekir. Eğer septum deviasyonu ya da konka büyümesi gibi burun içi fonksiyonel bozukluklar varsa burun eti ameliyatı ya da septoplasti operasyonları gerekebilir.

Geniz eti ameliyat sonrası hastanın horlama şikayetleri devam ediyorsa KBB uzmanları detaylı tetkikler yapmalıdır.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı

Geniz eti büyümesi belirtileri büyük oranla geniz etinin şişip büyümesine bağlı olarak burun tıkanıklığına yol açmasıyla ortaya çıkar. Geniz eti ameliyat sonrası burun tıkanıklığının geçmesi gerekir. Ancak az önce de bahsedildiği gibi burun tıkanıklığına yol açan tek faktör geniz eti olmayabilir.

Görüldüğü gibi geniz eti ameliyat sonrası hastaların konforu iyileşir ancak tüm şikayetlerinin geçeceğini söylemek doğru bir yargı değildir. Geniz eti büyümesi ile birlikte şiddetlenen şikayetleri tetikleyen farklı sorunların olabileceği göz ardı edilmemeli ve ameliyat öncesinde hastaların tüm tetkikleri KBB uzmanları detaylı bir şekilde yapılmalıdır.

Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir.

Geniz Eti Nedir? Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Etinin Yol Açtığı Hastalıklar

Geniz Eti İçin Bitkisel Tedavi

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz