Bağışıklık sisteminin bir parçası olarak vücuda giren bakteri ve enfeksiyonları durduran geniz eti, zaman zaman iltihaplanabilir ve şişerek büyüyebilir. Geniz eti boyutunda meydana gelen hacimsel değişiklikler boğaz ağrısı, yutkunma zorlukları, horlama, burun akıntısı, uyku apnesi, gelişim geriliği, kulak ağrısı, ağız kuruluğu ve uyku kalitesinde azalma gibi şikayetlere neden olabilir.

Geniz eti büyümesi sorunu yaşayan ve belirtileri gözlemlemeye başlayan kişilerin zaman kaybetmeden KBB uzmanlarına başvurmaları gerekir. Hastayı detaylı bir şekilde muayene eden uzmanlar antibiyotik kullanılmasını ya da direnç gösteren geniz eti problemleri için geniz eti ameliyatı seçeneğinin değerlendirilmesini önerebilir.

Geniz eti tedavisinde bitkisel yöntemlerin de etkili olduğu düşünülmektedir. Bu yazımızda geniz eti için bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Geniz Eti Bitkisel Çözüm

Geniz eti tedavisinde en çok fayda veren bitkisel ürünler şunlardır:

Sarımsak

Geniz eti büyümesi için hızlı bir çözüm arayanlar sarımsağın mucizelerine başvurabilirler. Çocuklarda geniz eti iltihaplanmasına sarımsağın içerisindeki anti-bakteriyel ve anti-enflamatuar ajanların iyi geldiği bilinmektedir.

Sarımsağa kokusunu veren Allicin uçucu bir yağ olup iltihapları azaltma özelliğine sahiptir. 1 veya 2 diş sarımsak dövülüp balla karıştırılarak tüketildiğinde etkisini gösterecektir.

Zerdeçal

Çocuklarda geniz eti büyümesi için en çok kullanılan bitkisel çözümlerden biri de zerdeçaldır. İltihaplı adenoidlerle savaşma özelliğine sahip anti oksidan içeriği çok yüksek olan zerdeçal toz halinde ılık süt ve balla karıştırılarak tüketilebilir. Gece yatmadan önce tüketilirse uykuya dalarken zorlanma problemini da azaltır.

Fesleğen Yaprakları

Anti-viral, anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahip bileşenler içeren fesleğen yaprakları, geniz eti belirtileri üzerinde oldukça etkilidir. 10 – 15 adet fesleğen yaprağı 2 bardak suyla birlikte kaynatılarak süzülüp; limon ve balla karıştırılarak tüketildiğinde geniz eti büyümesi belirtileri azaltılabilir.

Zencefil

Anti-bakteriyel ve anti-viral ajanlar bakımından oldukça etkili bir bitki olan zencefil, çocuklarda geniz eti tedavisinde sıklıkla kullanılır. İltihabı azaltan ve bağışıklık sistemini güçlendiren zencefil kaynatılır, limon ve balla karıştırılarak içilir.

Zencefilin tadı acımsı olduğu için karışıma eklenen limon miktarı fazlalaştırılabilir. Böylece C vitamini eksikliği de giderilmiş olur.

Ekinezya

Lenfatik sistemin sağlığını iyileştiren ve bağışıklık sistemini güçlendiren ekinezya, geniz eti tedavisi kapsamında en etkili bitkisel çözümler arasında gösterilir.

Soğuk algınlığı, enfeksiyon ve iltihaplı hastalıkların tedavisinde uzun yıllardır kullanılan bu bitki farklı formlarda tedarik edilebilir. Kapsül, tablet ve bitki çayı formlarından birinin kullanılması geniz eti genişlemesinin kontrol altına alınması için yeterlidir.

Ebegümeci ve Ada Çayı

Ebegümeci ve ada çayı boğaz ağrılarını dindirir ve geniz eti iltihabını azaltır. Geniz eti tedavisinde etkili yardımcılar olarak kabul edilen bu bitkilerin suları ile gargara yapıldığında hastanın semptomlarında fark edilebilir bir iyileşme gözlenir. Dört gram adaçayı ve 2 tane ebegümeci yaprağı kaynayan suya eklenerek yaklaşık on dakika kısık ateşte bekletilir.

Karışım hazır olduktan sonra süzülür ve soğumaya bırakılır. Soğutulan karışımla gargara yapılırsa geniz eti büyümesi belirtileri ciddi oranda hafifler. Gargaranın etkisinin hissedilebilmesi için günde en az 4 defa yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Papatya Çayı

Geniz eti büyümesinde buhar tedavisinin etkisini arttırmak isteyenler kurutulmuş papatyaların şifasına başvurabilirler. Solunum yollarının sağlığını iyileştirmek adına 2 yemek kaşığı papatyayı kaynatarak buğusunu solumak geniz eti belirtilerinin rahatsızlık veren etkilerini azaltacaktır.

Sebze Kürü

C vitamini ve antioksidan zengini sebzelerin sularının ya da yemeklerinin tüketilmesinin de geniz eti tedavisinde önemli bir tetikleyici olarak görev yaptığı bilinmektedir. C vitamini içeren meyve ve sebzelerin suları bağışıklık sistemini güçlendirdiği için geniz eti iltihaplanmasına oldukça iyi gelir.

Geniz eti için bitkisel çözüm alternatifleri oldukça fazladır. Doğal çözümlerle geniz eti büyümesinin belirtilerinin şiddeti düşürülerek yaşam kalitesi arttırılabilir. Ancak salt bitkisel çözümlere başvurmak doğru bir yöntem olmayacaktır.

Geniz eti belirtileri yaşayan kişilerin mutlaka KBB uzmanlarına görünmeleri ve detaylı muayene olmaları gerekir. Doktorlara da danışılarak başvurulan bitkisel çözümler tedavi sürecinin başarısını arttıracaktır.

Altta yer alan yorum alanından sorularınızı uzman doktorlarımıza sorabilirsiniz en kısa sürede cevaplanacaktır.

Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir:

Geniz Eti Nedir? Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

Geniz Etinin Yol Açtığı Hastalıklar

Geniz Eti İçin Bitkisel Tedavi

Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz