Çocukluk döneminde yaygınlıkla görülen geniz eti problemi, ihmal edilmemesi gereken sağlık sorunları arasında yer alır. Yaşam kalitesini azaltıp genel sağlık durumunu olumsuz yönde etkileyen geniz eti büyümesi; tedavi edilmediği takdirde kalp hastalıklarına, gelişme geriliğine ve uyku apnesi gibi uyku hastalıklarına neden olabilir.

Sık tekrarlayan boğaz ve bademcik enfeksiyonları ile görülme riski artan geniz eti büyümesi ve iltihaplanması; hastalığın şiddetine ve yol açtığı etkilere göre farklı yöntemlerle tedavi edilebilir. Bu hastalığın ihmal edilmesi çocukları hayatları boyunca etkileyen ciddi sağlık problemlerinin oluşumunu tetikleyebilir.

Geniz Eti Nedir?

Geniz eti nedir? Sorusunun cevabı; Adenoid olarak da bilinen geniz eti, bademciklerle birlikte burun ve ağız aracılığı ile vücuda giren mikropları yakalayarak vücudu koruyan, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olacak antikorları üreten ve üzüm salkımı şekline sahip bir doku kitlesidir. Ağız açıldığında rahatlıkla görülebilen bademciklerden farklı olarak geniz eti, burun ve boğaz arasında bulunur.

Çocukluk çağında vücudu hastalıklara karşı korumada büyük bir görev üstlenen geniz eti, ilerleyen yaşla birlikte bağışıklık sisteminin güçlenmesiyle etkisini kaybeder. Genç yaşlarda herhangi bir etkiye neden olmayacak şekilde küçülmeye başlar ve çoğunlukla zaman içerisinde kaybolur.

Çocuklarda geniz eti problemleri ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için geniz eti belirtileri ihmal edilmemeli ve KBB uzmanlarına en kısa sürede başvurulmalıdır. Çocuklarda geniz eti büyümesi ve iltihaplanması medikal tedavi ile düzeltilemezse geniz eti ameliyatı ile çocukların genel sağlık durumu iyileştirilmeye çalışılır.

Geniz Eti Büyümesi Nedenleri Nelerdir?

Bakterilerin veya virüslerin geniz etini etkilemesi sonucu oluşan geniz eti büyümesi sıklıkla bademcik hastalıkları ile birlikte görülür.

Geniz etinin bakterilerle veya virüslerle mücadele ederken yaşadığı bu değişimler tekrarlayan boğaz enfeksiyonları sorunları ve bademcik sorunları yaşayan çocuklarda daha sık gözlemlenir.

Geniz Eti Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında “geniz eti” olarak tanımlanan rahatsızlık geniz eti büyümesi ve geniz eti iltihaplanmasıdır. Geniz eti vücuda giren mikropları süzme görevine sahip olsa da bazı durumlarda normalden fazla bakteriye maruz kalınması veya bağışıklık sisteminin zayıf olması sonucu geniz etinde büyüme ve iltihaplanma görülebilir.

“Adenoidit” olarak bilinen bu hastalık şu belirtilerle ortaya çıkar:

  • Boğaz ağrısı,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Boyun lenflerinde şişme,
  • Kulak ağrısı ve diğer kulak problemleri,
  • Burun tıkanıklığına bağlı olarak ağızdan nefes alınması,
  • Uyku bozuklukları,
  • Horlama ve uyku apnesi.

Geniz eti büyümesi kaynaklı ortaya çıkabilen bu belirtiler çocukların genel bağışıklık sistemini zayıflatır ve özellikle üst solunum yolu hastalıklarına karşı onları savunmasız hale getirir. Sürekli ağızdan nefes alma ihtiyacı uyku kalitesini düşürür ve ağız kokusuna yol açar. Mikropların doğrudan ağız içine yerleşmesiyle birlikte dişlerde çürüme gibi yan etkilerin oluştuğu durumlar da gözlemlenmektedir.

Geniz eti hastalıklarının uyku kalitesi üzerinde olumsuzluk yaratması özellikle okul çağındaki çocukların verimliliğini ciddi oranda düşürür. Horlama ve uyku apnesi gibi rahatsızlıklar sonucu çocuklar gün içerisinde dikkatlerini toplayamaz ve uyku azlığı nedeniyle büyüme standartlarını yakalayamaz.

Geniz Eti Tedavisi

“Geniz eti nasıl tedavi edilir?” sorusunun yanıtı KBB uzmanları tarafından gerçekleştirilen muayene sonucu elde edilen verilere göre değişiklik gösterir. Geniz eti tedavisi kapsamında en doğru tedavinin uygulanabilmesi için öncelikle hastalık detaylı olarak teşhis edilmelidir.

Yapılan muayeneler sonucunda geniz eti büyümesi ve iltihaplanma aynı anda görülüyorsa öncelikle iltihabın tedavisi için antibiyotik kullanılması gerekir. Ancak çocuklar sıklıkla enfeksiyon kapıyor, sinüzit rahatsızlığı yaşıyor, nefes alma problemleri devam ediyor ve antibiyotikler geniz eti büyümesi sorununu çözmüyorsa geniz eti ameliyatı en doğru tercih olarak ortaya çıkar.

Tek başına ya da bademcik ameliyatı ile birlikte gerçekleştirilen geniz eti ameliyatı sonrası çocukların kronik olarak yaşadıkları geniz eti sorunları azalır ve karşılaşmaları muhtemel sağlık riskleri ortadan kaldırılır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz

Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir:

Geniz Etinin Yol Açtığı Hastalıklar

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

Geniz Eti İçin Bitkisel Tedavi

Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz