Glisemik İndeks Nedir? Yiyeceklerin Glisemik İndeks Değerleri Nelerdir?

Son zamanlarda glisemik indeks ve  indeks diyeti oldukça yükselişte olan konular. Peki nedir bu glisemik indeks? Glisemik indeks, kısaca yiyeceklerde bulunan karbonhidratların kan şekerini yükseltme hızı demektir. GI değeri 1 ve 100 arasında değişmektedir; daha yüksek olan değerler kan şekerini daha hızlı yükselten gıdalarda bulunur. Referans noktası saf glikozdur ve glikozun GI değeri 100’dür. Besinler GI değerlerine göre düşük, orta ve yüksek olarak sınıflandırılmaktadır. Glisemik indeks değeri, bir gece boyunca aç bırakılan deneklere yemek yedirildikten sonra yapılan kan testleriyle belirlenir. GI değeri yüksek çıkan besinler, kan şekerini orta ya da düşük GI değerli besinlere göre daha hızlı yükseltir.

Düşük Dereceli (55 veya daha az)

Düşük glisemik indekse sahip besinler arasında; kuru fasulye, mercimek, balık, et ,süt, çiğ tüketilen birçok sebze (piştiğinde bu değerler yükselebilir), badem, fındık, fıstık yer almaktadır.

Orta Dereceli (56 – 69)

Orta dereceli besinler arasında; esmer ve kepekli ekmek, yulaf ezmesi, esmer pirinç, hurma, kuru üzüm, kuru incir gibi besinler yer almaktadır.

Yüksek Dereceli (70 veya daha yüksek)

Yüksek glisemik indekse sahip besinler arasında; rafine ve işlenmiş tüm gıdalar, şeker ilavesi olan her şey, zararlı karbonhidrat içeren her şey, beyaz un içeren her şey, bal, patates, karpuz, taze incir yer almaktadır.

Bir Besinin Glisemik İndeksini Ne Etkiler?

Besinlerin GI değerlerini yükselten ve düşüren faktörler bulunmaktadır. Genelde pişirilen yiyeceklerin GI değerleri yükselir ama bu her besinde geçerli değildir. GI değerini etkileyebilecek faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Olgunluk – Bir meyve ya da sebze ne kadar olgunlaşmışsa GI değeri o kadar yüksektir.
  • İşlenme – Besinler işlendikçe GI değerleri yükselir. Meyve suyunun GI değer meyveden daha yüksektir.
  • Pişirme süresi ve pişirme yöntemi – Örneğin “al dente” kıvamında pişirilen makarnanın GI değeri tam pişmiş makarnaya göre daha düşüktür.

Glisemik İndeks Neden Önemli?

Kan şekeri seviyesi normal ölçülerde olduğunda vücuttaki tüm fonksiyonlar düzgün çalışır. GI değeri yüksek besinler, insülini aniden uyarır ve kan şekeri hızlıca yükselip düşebilir. Bu olay sürekli yaşandığında çeşitli sağlık sorunlarını yanında getirir. GI değeri düşük besinler tüketmek kilo kaybına da yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra insülin duyarlılığını arttırır ve tansiyonu dengeler. GI değeri düşük besinlerin tüketilmesi uzun süreçte kalp hastalıkları ve diyabet riskini azaltmaktadır.

Gilsemik indeks Nedir

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz