Göz kuruluğu yaygın bir şekilde görülen ve göz doktoruna gitme sebepleri arasında en sık rastlanan göz hastalıkları türlerinden biridir. Gözde yanma, kaşınma, kızarma, göz yorgunluğu ve görüş bulanıklığı gibi bu kuruluğun belirtileri kişilerin hayat kalitesini düşürür.

Bu kuruluğu; “kuru göz sendromu” olarak da bilinir ve temel nedenleri göz yaşı kalitesinin azalması ya da göz yaşının yeterince salgılanmamasıdır. Bu kuruluk sorununu yaşayan hastalar göz doktorlarına gidip bu kuruluğu test yaptırarak sorunlarının teşhis edilmesini ve göz kuruluğu tedavisi sürecinin başlatılmasını sağlayabilirler.

“Göz kuruluğuna ne iyi gelir?” sorusuna cevap verebilmek için doktorların öncelikle “göz kuruluğu neden olur?” sorusunun yanıtlarını bulmaları gerekir. Nedenleri tespit edildikten sonra göz kuruluğu hastalığından kurtulmak mümkündür.

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz yaşlarının kalitesinin azalması ya da yeterince salgılanamaması neticesinde oluşan bu kuruluk, ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artan; kullanılan ilaçlar nedeniyle ortaya çıkabilen; sigara kullanımı, bilgisayar karşısında uzun zaman geçirme ve çevresel faktörler tarafından tetiklenen bir göz hastalığıdır.

Hamilelik döneminde ve menopoz sonrasında yaşanan hormonal değişimlerin etkisiyle bu kuruluk hastalığının kadınlarda daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Bu kuruluğu dönemsel şikayetler yaratabileceği gibi kronikleşmesi halinde yol açtığı semptomlar sürekli hale gelebilir.

Gözde kızarıklık, yanma, görüşte bulanıklık ve göz yorgunluğu gibi bu kuruluk belirtilerini yaşayan kişilerin göz doktorlarına gitmesi gerekir.

Göz Kuruluğu Belirtileri

Göz kuruluğu belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde semptomlar çok şiddetli yaşanabilirken bazılarında hafif seyredebilir. Göz kuruluğu tek bir gözde meydana gelebileceği gibi gözlerin her ikisini birden de etkileyebilir.

En sık görülen göz kuruluğu belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gözlerde yanma, kaşıntı ve batma hissi
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Göz kızarıklığı
 • Lens kullanımında zorluk
 • Gece araba kullanırken konforun azalması
 • Göz çevresinde mukus iplikçilerin belirmesi
 • Göz yorgunluğu
 • Görüşte bulanıklaşma
 • Göz içerisinde bir cisim varlığının hissedilmesi

Bu belirtileri yaşayan kişilerin doktorlara başvurmayı ihmal etmemeleri gerekir. Doktorlar göz kuruluğa neden olan faktörü belirledikten sonra göz kuruluğuna kesin çözüm bulma amaçlı tedavi alternatiflerini uygulamaya sokarlar.

Bu kuruluğun tedavisinde son gelişmeler kapsamında belirlenen tedavi süreci sonrası kişi şikayetlerinden büyük oranda kurtulur.

Göz Kuruluğu Nedenleri

Bu kuruluğun gözyaşı miktarında ya da kalitesinde azalma sonucu ortaya çıkan bir göz problemidir. Gözde enfeksiyon oluşumunu engelleyen ve gözü temizleyen gözyaşı salınımı süreci farklı nedenlerden ötürü sekteye uğrayabilir.

Göz kuruluğunun farklı nedenleri bulunur. Kimi zaman tek bir neden kimi zaman ise birden fazla neden bir araya gelerek kişilerin bu kuruluğun şikayetleri yaşamasına neden olabilir. En sık gözlenen bu kuruluğun nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • İlerleyen yaş
 • A vitamini eksikliği
 • Metabolik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar
 • Gözyaşı bezlerinin rahatsızlanması
 • Geçirilen göz ameliyatları
 • Rüzgar, hava kuruluğu, sigara dumanı ve hava kirliliği gibi çevresel faktörler
 • Göz kapağı problemleri
 • Göz yaşı kanallarındaki tıkanıklıklar

Göz Kuruluğu Tedavisi

Bu kuruluk ilerleyen ve kronikleşebilen bir göz hastalığıdır. Ortaya çıkma nedenine bağlı olarak tamamen tedavi edilemeyebilir. Ancak çoğunlukla bu kuruluk belirtileri azaltılabilir ve bu sorun başarıyla yönetilebilir.

Birçok farklı nedeni olması sebebiyle bu kuruluğun tedavisinde uygulanan farklı tedavi yöntemleri bulunur.

Suni Gözyaşı Kullanımı

Kitap okuma, bilgisayar kullanma ve televizyon izleme kaynaklı oluşan hafif ve orta dereceli bu kuruluk problemini suni gözyaşı damlalarının kullanımı ile tedavi edilebilir. Gözleri rahatlatan bu damlalar oldukça yararlı olsalar da kısa süreli olarak etki edebilirler.

Göz Damlaları

Doktorlar bazı hastalarda suni gözyaşı damlaları yerine gözdeki enflamasyonu azaltan, gözyaşı salınımını tetikleyen ve kornea tabakasını nemlendiren göz yaşı damlalarının kullanımını önerebilir. Son dönemde steroid içeren göz damlalarının kullanımında büyük bir artış yaşanmaktadır. Gözdeki yanma ve batmaya neden olabilen enfeksiyon oluşumları bu damlalarla giderilmeye çalışılır. Göz damlalarının seçimi yapılırken kişinin genel sağlık durumunun dikkatle incelenmesi gerekir.

Cerrahi Tedavi

Bu kuruluk farklı tedavilerle geçirilemezse ve gözyaşı kanallarında yapısal problem varsa göz kuruluğunun cerrahi tedavisine başvurulabilir.

Görüldüğü gibi “Göz kuruluğu nasıl geçer?” sorusunun tek bir yanıtı yoktur. Kişi özelinde tedavi süreçleri belirlenir ve ilaçlarla tedavi başarıyla tamamlanamazsa cerrahi yönteme başvurulabilir. Bu süreçte kişinin kendini çevresel faktörlerden uzak tutması, A vitamini içeren besinleri tüketmesi ve gözlerinde rahatsızlığa neden olan aktivitelerden kaçınması gerekir.

“Göz kuruluğu tedavisi ne kadar sürer?”sorusuna yanıt verilebilmesi için kişinin öncelikle muayene edilmesi ve göz kuruluğuna yol açan unsurların net bir şekilde tespit edilmesi gerekir. Bu kuruluk sorunu yaşayanlar belirtileri ilk fark ettiklerinde tıbbi destek alırlarsa semptomlar nedeniyle yaşayabilecekleri şikayetleri ilerlemeden ortadan kaldırabilirler.

Bir sonraki yazımız miyop nedir?

1 Yorum

 1. […] Göz Kuruluğu Nedir? Göz Kuruluğu Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi başlıklı yazımızda, başka bir göz hastalığı hakkında bilgiler verdik. ETİKETLER: makula dejenerasyonu belirtileri, makula dejenerasyonu nedenleri, makula dejenerasyonu tedavisi BENZER KONULAR Hastalıklar 18.07.2018 Oyun bağımlılığı resmen hastalık sayılıyor! Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ-WHO) 2018’de güncelleyeceği “Hastalıkların Uluslararası Sıralaması (ICD)… Hastalıklar 18.07.2018 Çikolata Kisti (Endometriozis) Nedir? Endometriozis diğer bilinen adıyla Çikolata Kisti, rahim içindeki endometrium denilen… Hastalıklar 18.07.2018 Kızamık Nedir? Belirtileri ve Kızamık Tedavisi Kızamık; kızamık virüsünün yol açtığı ve ciltte döküntülü bir şekilde… Hastalıklar 18.07.2018 Kıl Dönmesi Nedir? Kıl dönmesi, diğer adıyla “pilonidal sinüs”, daha çok 15-35 yaş… Hastalıklar 18.07.2018 Böcek Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Böcek ısırığının yol açtığı alerjik reaksiyonların tümüne böcek alerjisi denir…. Genel Sağlık Konuları, Hastalıklar 04.10.2019 Kulak Sızlaması Vücudun işitme ve denge oranı olarak bildiğimiz kulak da yaşanılan… YORUMLAR […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz