Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

Göz Kuruluğu Nedir? Göz Kuruluğu Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Göz Kuruluğu Nedir? Göz Kuruluğu Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
18.07.2018
1.542
A+
A-

Göz kuruluğu yaygın bir şekilde görülen ve göz doktoruna gitme sebepleri arasında en sık rastlanan göz hastalıkları türlerinden biridir. Gözde yanma, kaşınma, kızarma, göz yorgunluğu ve görüş bulanıklığı gibi göz kuruluğu belirtileri kişilerin hayat kalitesini düşürür.

Göz kuruluğu; “kuru göz sendromu” olarak da bilinir ve temel nedenleri göz yaşı kalitesinin azalması ya da göz yaşının yeterince salgılanmamasıdır. Göz kuruluğu sorunu yaşayan hastalar göz doktorlarına gidip göz kuruluğu testi yaptırarak sorunlarının teşhis edilmesini ve göz kuruluğu tedavisi sürecinin başlatılmasını sağlayabilirler.

“Göz kuruluğuna ne iyi gelir?” sorusuna cevap verebilmek için doktorların öncelikle “göz kuruluğu neden olur?” sorusunun yanıtlarını bulmaları gerekir. Nedenleri tespit edildikten sonra göz kuruluğu hastalığından kurtulmak mümkündür.

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz yaşlarının kalitesinin azalması ya da yeterince salgılanamaması neticesinde oluşan göz kuruluğu, ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artan; kullanılan ilaçlar nedeniyle ortaya çıkabilen; sigara kullanımı, bilgisayar karşısında uzun zaman geçirme ve çevresel faktörler tarafından tetiklenen bir göz hastalığıdır.

Hamilelik döneminde ve menopoz sonrasında yaşanan hormonal değişimlerin etkisiyle göz kuruluğu hastalığının kadınlarda daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Göz kuruluğu dönemsel şikayetler yaratabileceği gibi kronikleşmesi halinde yol açtığı semptomlar sürekli hale gelebilir.

Gözde kızarıklık, yanma, görüşte bulanıklık ve göz yorgunluğu gibi göz kuruluğu belirtileri yaşayan kişilerin göz doktorlarına gitmesi gerekir.

Göz Kuruluğu Belirtileri

Göz kuruluğu belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde semptomlar çok şiddetli yaşanabilirken bazılarında hafif seyredebilir. Göz kuruluğu tek bir gözde meydana gelebileceği gibi gözlerin her ikisini birden de etkileyebilir.

En sık görülen göz kuruluğu belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gözlerde yanma, kaşıntı ve batma hissi
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Göz kızarıklığı
 • Lens kullanımında zorluk
 • Gece araba kullanırken konforun azalması
 • Göz çevresinde mukus iplikçilerin belirmesi
 • Göz yorgunluğu
 • Görüşte bulanıklaşma
 • Göz içerisinde bir cisim varlığının hissedilmesi

Bu belirtileri yaşayan kişilerin doktorlara başvurmayı ihmal etmemeleri gerekir. Doktorlar göz kuruluğa neden olan faktörü belirledikten sonra göz kuruluğuna kesin çözüm bulma amaçlı tedavi alternatiflerini uygulamaya sokarlar.

Göz kuruluğu tedavisinde son gelişmeler kapsamında belirlenen tedavi süreci sonrası kişi şikayetlerinden büyük oranda kurtulur.

Göz Kuruluğu Nedenleri

Göz kuruluğu gözyaşı miktarında ya da kalitesinde azalma sonucu ortaya çıkan bir göz problemidir. Gözde enfeksiyon oluşumunu engelleyen ve gözü temizleyen gözyaşı salınımı süreci farklı nedenlerden ötürü sekteye uğrayabilir.

Göz kuruluğunun farklı nedenleri bulunur. Kimi zaman tek bir neden kimi zaman ise birden fazla neden bir araya gelerek kişilerin göz kuruluğu şikayetleri yaşamasına neden olabilir. En sık gözlenen göz kuruluğu nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • İlerleyen yaş
 • A vitamini eksikliği
 • Metabolik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar
 • Gözyaşı bezlerinin rahatsızlanması
 • Geçirilen göz ameliyatları
 • Rüzgar, hava kuruluğu, sigara dumanı ve hava kirliliği gibi çevresel faktörler
 • Göz kapağı problemleri
 • Göz yaşı kanallarındaki tıkanıklıklar

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz kuruluğu ilerleyen ve kronikleşebilen bir göz hastalığıdır. Ortaya çıkma nedenine bağlı olarak tamamen tedavi edilemeyebilir. Ancak çoğunlukla göz kuruluğu belirtileri azaltılabilir ve bu sorun başarıyla yönetilebilir.

Birçok farklı nedeni olması sebebiyle göz kuruluğu tedavisinde uygulanan farklı tedavi yöntemleri bulunur.

Suni Gözyaşı Kullanımı

Kitap okuma, bilgisayar kullanma ve televizyon izleme kaynaklı oluşan hafif ve orta dereceli göz kuruluğu problemi suni gözyaşı damlalarının kullanımı ile tedavi edilebilir. Gözleri rahatlatan bu damlalar oldukça yararlı olsalar da kısa süreli olarak etki edebilirler.

Göz Damlaları

Doktorlar bazı hastalarda suni gözyaşı damlaları yerine gözdeki enflamasyonu azaltan, gözyaşı salınımını tetikleyen ve kornea tabakasını nemlendiren göz yaşı damlalarının kullanımını önerebilir. Son dönemde steroid içeren göz damlalarının kullanımında büyük bir artış yaşanmaktadır. Gözdeki yanma ve batmaya neden olabilen enfeksiyon oluşumları bu damlalarla giderilmeye çalışılır. Göz damlalarının seçimi yapılırken kişinin genel sağlık durumunun dikkatle incelenmesi gerekir.

Cerrahi Tedavi

Göz kuruluğu farklı tedavilerle geçirilemezse ve gözyaşı kanallarında yapısal problem varsa göz kuruluğunun cerrahi tedavisine başvurulabilir.

Görüldüğü gibi “Göz kuruluğu nasıl geçer?” sorusunun tek bir yanıtı yoktur. Kişi özelinde tedavi süreçleri belirlenir ve ilaçlarla tedavi başarıyla tamamlanamazsa cerrahi yönteme başvurulabilir. Bu süreçte kişinin kendini çevresel faktörlerden uzak tutması, A vitamini içeren besinleri tüketmesi ve gözlerinde rahatsızlığa neden olan aktivitelerden kaçınması gerekir.

“Göz kuruluğu tedavisi ne kadar sürer?”sorusuna yanıt verilebilmesi için kişinin öncelikle muayene edilmesi ve göz kuruluğuna yol açan unsurların net bir şekilde tespit edilmesi gerekir. Göz kuruluğu sorunu yaşayanlar belirtileri ilk fark ettiklerinde tıbbi destek alırlarsa semptomlar nedeniyle yaşayabilecekleri şikayetleri ilerlemeden ortadan kaldırabilirler.

Bir sonraki yazımız miyop nedir?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.