Bebeklerde göz problemleri bazen giderilebilir olsa da bunlar ilerleyen aşamalarda göz hastalıkları olarak karşımıza çıkabiliyor. Genellikle bir takım göz problemleri anne tarafından uygulanacak yöntemlerle ortadan kaldırılabildiği gibi kimi zaman da mutlaka doktor kontrolünde tedavi yapılması gerekebiliyor. Çapaklanma, kanama, sulanma, akıntı, kızarıklık, kayma, en sık rastlanan problemler.

YENİ DOĞANLARDA ÇAPAKLANMAYA DİKKAT

Yeni doğan bebeklerde bir defa çapaklanma olması normaldir; fakat bu tekrarlayan bir durum halini almışsa mutlaka göz sağlığı alanında uzman bir göz doktorunun değerlendirmesi gerekir. Bebekte çapaklanma problemini gidermek için kaynatılıp daha sonra beklemeye alınmış ılık su ile temizleme yapılabilir. Suyun çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde dokuya zarar verebilirsiniz.  Ilık su uygulamasına rağmen bebekteki çapaklanma devam ediyorsa göz doktoruna başvurunuz. Çapaklanma problemi nüksettiğinde tırnak kesimi mutlaka yapılmalıdır. Çünkü bebeklerin tırnakları yetişkinlere göre çok daha sivridir ve çapaklanmış bölgeyi her an yara yapabilirler. İkinci bir alternatif olarak bu gibi durumlarda bebek eldiveni giydirilmesi de önerilir. Bebeklerinizi herhangi bir göz enfeksiyonu geçiren bireylerden uzak tutunuz. Bebekleriniz bu enfeksiyonlara çok çabuk yakalanabilir ve yetişkinlere göre çok daha ağır atlatır.

GÖZ KIZARIKLIĞININ BİRÇOK NEDENİ VAR

Bebeklerde göz kızarıklığı birçok nedene bağlanılabilir. Bunların en başında konjonktivit göz enfeksiyonları gelir.  Göz kızarıklıkları bebeğin geçirdiği bir kaza sonucu da oluşabilmektedir. Ülkemizde bebeklerin ani hareketleri dolayısıyla gözlerini etrafa vurmaları sonucu çiziklerin meydana geldiği sıklıkla görülmektedir. Bu gibi durumlar gözde kızarıklık ve kaşıntıyı da beraberinde getirir.

Bebeklerde göz kızarıklığının bilinen diğer bir sebebi de geçirilen bir alerji olabilmektedir. Eğer bebeğinizin gözünde aşırı bir kızarıklık mevcutsa mutlaka göz doktoruna başvurunuz.

TIRNAKLAR GÖZ ÇEVRESİNDE KANAMA YAPABİLİR

Bebeklerin gözlerindeki kanamalar genellikle bebeğin kontrolsüz bir şekilde çizmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple bebeklerde tırnak kesimi çok önemlidir. Mutlaka tırnak kesimi sonrası sivri kısımların törpülenmesi gerekir. Bebeklerin gözlerindeki bu kanamalar genellikle kılcal şekilde meydana gelir. Gözdeki bu kanamaların meydana gelmesinin farklı sebepleri de olabilir. Farklı hastalıkların belirtileri bebeklerin gözünde kanama olarak karşımıza çıkabilir.

ŞAŞILIKTA ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Bebeklerin gözünde meydana gelen şaşılık anne karnında meydana gelebileceği gibi doğum sonrası da gelişebilen bir durumdur. Anne karnında gelişen şaşılık (göz kayması) durumları için genellikle cerrahi müdahale tercih edilir. Bebek doğumunu takip eden birkaç hafta içerisinde mutlaka ameliyat edilir. Zamanında doğan ve sağlıklı bebeklerin gözlerinde meydana gelen sulanma masaj türü yöntemlerle giderilemezse bebek 1 yaşını tamamladıktan sonra göz sulanmasına neden olan tıkanıklığın giderilmesi için cerrahi müdahale yapılabilmektedir. Sağlık durumu doğumu itibariyle çok iyi olmayan ve erken ya da geç doğan bebeklerin ise uzman hekimler tarafından değerlendirilmeye alınması gerekir. Değerlendirme sonucunda bebeğin göz sulanması problemine nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağına karar verilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz