Güneşli yaz aylarında yanınızdan hiç eksik etmediğimiz güneş gözlükleri farkında olmadan sizlere zarar verebilir. Kimileri tarafından aksesuar olarak kullanılan güneş gözlüğü bazıları tarafından da amacına uygun bir şekilde kullanılmaktadır.

 

Bilinçsiz ve yanlış gözlük kullanımı gözlere oldukça fazla zarar vermekle birlikte kalıcı ve büyük hasarlara neden olmaktadır. Piyasada hemen hemen her kalitede ve fiyatta gözlük bulunmaktadır. Gözlük seçerken dikkat edilmesi gereken hususların başında kesinlikle doktor tavsiyeleri gelmektedir.

Bundan sonra göze yakışan ve maddi yönden uygun gözlüklere bakılmalıdır. Fiyat aralığı olarak 5 liradan 5 bin liraya kadar her fiyatta bulunan gözlüklerden alırken dikkat edilmesi gereken alınacak gözlüğün göz sağlığını etkileyip etkilememesidir. Piyasada işportacılar tarafından satılan ucuz gözlükler göz sağlığını olumsuz etkiler.

Bu sebepten dolayı güneş gözlüğü alırken Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış gözlükleri tercih etmek gerekir. Fiyat olarak 300 liradan başlayan bu gözlükler göz sağlığı için her hangi bir sorun teşkil etmez.

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Gözlüğün UV ışınlarından koruma özelliği olmalıdır.

Plastik çerçeve ve cam gözlüklerden uzak durunuz.

Gri ve kahverengi renkli gözlükler güneş ışığını en iyi emen gözlüklerdir araba kullananlar için tercih edilmesi gereken renklerdir.

Yeşil ve mavi renkli gözlüklerde sporcular tarafından tercih edilmesi gereken gözlüklerdir.

 

Gözlüğün kulak arkasına giden sapları sıkma yapmamalıdır. Aksi takdirde yaralanmalara sebep olabilir.

Çerçeve ile yüz orantılı olmalıdır. Aksi takdirde gözde hoş durmayan bir görüntü verir.
Gözlüğün Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olması gerekmektedir.
Göz bebekleriniz çerçeveyi tam olarak ortalamalıdır.

Güneş gözlüğünün yeterince koyu olup olmadığını anlamak için bir ayna yardımıyla göze bakılmalı ve göz bebeklerinin rahat seçilip seçilmediği kontrol edilmelidir.

Siyah tonlu gözlükler göz bebeğini yormadığı için kullanılması en sık tercih edilen gözlüklerdendir.

Hamilelikte Varis Neden Olur

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz