Kanda fazla ürik asit birikmesiyle tekrarlayan artrit (eklem iltihabı) atakları ve dokularda ürat kristallerinin birikmesiyle karakterize bir hastalıktır. Fazla kilolu ve sürekli alkol alan, genellikle 40 yaş üzerindeki erkeklerde daha fazla gözlenir. 

Gut hastalığı neden olur?

Gut bazı eklemlerde ani ve şiddetli gelişen ağrı, hassasiyet, kızarıklık, şişme ve sıcaklık artışı nöbetlerine neden olan bir hastalıktır. Genellikle tek eklemi, sıklıkla da ayak başparmağını etkiler.

Bununla birlikte diz, ayak bileği, ayak, el, el bileği ve dirsek eklemleri de etkilenebilir. Ayak başparmağının tutulmasına podogora denir. Nadiren omuz, kalça ve omurga tulumu da gelişebilir.

Genetik faktörler veya altta yatan bazı kan hastalıkları gibi başka hastalıklarla ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Tüm romatizma türleri arasında en ağrılı durumlardan biridir.

Çok ani gelişen atakların ilki genellikle gece olur. Bu ataklar; aşırı alkol tüketimi, uzun süre aç kalma veya çok sıkı diyet, aşırı yorgunluk veya ameliyattan kaynaklanan stres, travmalar, yaralanmalar, şiddetli geçirilen bir hastalık nedeniyle kaygı, idrar söktürücü tansiyon ilaçlarının kullanımı, kemoterapi gibi durumlar sonucunda ortaya çıkabilir.

Gut hastalığı belirtileri nelerdir?

Akut ataklar sonrasında genellikle sessiz bir dönem geçirilir. Tedavi almayan hastalarda ataklar yineler. Giderek atak araları kısalarak süreğen bir dönem başlar.

Yumuşak dokularda ürat kristallerinin birikimine bağlı yumrular oluşabilir. Benzer şekilde ürat birikimi böbrek dokusunu da etkileyebilir. Böbrek taşlarına neden olabilir ve böbrek fonksiyon bozukluğu gelişebilir.

Gut hastalığı tedavisi nasıldır?

Gutun kesin bir tedavisi yoktur ancak iyi bir tedaviyle hastalık tamamen durdurulabilir. Tedavide amaç alevlenme sıklığını azaltıp eklem hasarlarının gelişmesine engel olmaktır.

Teşhis, fizik muayene ve hastanın şikayetlerinin yanı sıra kanda ürik asit düzeyinin ölçülmesiyle konur.

Ancak yüksek ürik asit değeri hastalığın kesin varlığını göstermeyeceği gibi normal düzeydeki ürik asit de hastalığı ekarte etmeye yeterli değildir.

Tedavide bazı ilaçlar ve diyet alışkanlığındaki değişimler ön plandadır. En önemli hedef ağrının azaltılması, akut atakta iltihap süresinin kısaltılması, tekrarlayan ataklardan korunma ve eklem hasarının önüne geçmektir.

Sadece ürik asit düzeyi yüksek hastalarda ek problem bulunmadığı takdirde ilaç tedavisine gerek duyulmaz. Obezite kandaki ürik asit düzeyini yükselttiğinden doktor kontrolünde kilo verme yönünde diyetler uygulanmalıdır.

Gut hastaları ne yememeli?

Aşırı miktarda proteince zengin beslenmek kan ürik asit seviyesini arttırır, doktor kontrolünde beslenme programı çıkarılmalıdır. Aşırı kırmızı et tüketmemesi dışında özel bir diyet yoktur.

Büyük yumruların (tofüs) varlığında özellikle enfeksiyon varsa, eklem içi tofüslerin varlığında veya tofüslerin vücudun tehlikeli bölgelerinde ortaya çıkması durumlarında cerrahi tedavi uygulanabilir.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Romatoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon    

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz