Hamile kalmak kimi kadınlar için bir korku iken, kimileri içinse muhteşem bir heyecan kaynağı olmaktadır. İlişki sonrasında yaşayacağınız değişikliklerle ortaya çıkan hamilelik belirtileri, hamile olduğumu nasıl anlarım? Sorusuna bulacağınız cevaplar anlamına gelmektedir.

Hamile olduğumu nasıl anlarım? Sorusuna cevap arıyorsanız, aşağıda vermiş olduğumuz belirtilerin sizde olup olmadığına dikkat ederek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Hamilelik belirtileri nelerdir? Hamile olduğumu nasıl anlarım?

Hamile olduğumu nasıl anlarım soru işareti sorunuza cevap bulacağınız, en yaygın görülen hamilelik belirtileri şunlardır.

Adet gecikmesi

Adet gecikmesi hamileliğin en temel belirtisi olup, herhangi bir test yapmıyor ya da yaptırmıyorsanız, adet gecikmesi ile birlikte gebelik için şüphe duyabilirsiniz. Ancak her adet gecikmesinin hamilelik belirtisi olmadığını, söylemekte fayda var.

Meme hassasiyeti ve göğüs ağrıları

Hamilelik belirtileri arasında erken dönemde görülen işaretlerden biride, özellikle şüphe duyulduğu dönemde göğüs ağrılarının daha belirgin bir şekilde görülmesidir. Yine aynı şekilde vücuttaki hormonal değişiklik sebebiyle, meme üzerinde çeşitli hassasiyetlerin artmasıdır.

Göğüs uçlarının etrafının koyulaşması ve genişlemesi, göğüslerde görülecek belirtileri arasındadır. Bu belirtiler hamileliğin ilk günlerinde hissedilmeye başlanacağı gibi, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde de ortaya çıkabilmektedir.

Akıntı

Gebelik döneminde adet döngüsü kesildiği gibi, özellikle ilk haftalarda lekelenme şeklinde akıntı ortaya çıkabilmektedir. Bu akıntılar adet döneminde görülen kanamadan farklı olarak, kan şeklinde değil ancak kan akıntısına yakın lekelenme şeklinde görülmektedir.

Eğer ki gebelik şüpheniz bulunuyorsa ve buna rağmen kan akıntısı yaşıyorsanız, bu durum aynı zamanda dış gebelik belirtileri arasında da yer alacağı için hamilelik şüphesinde, vakit kaybetmeden doktora gitmeniz faydalı olacaktır.

Baş dönmesi

En yaygın görülen hamilelik belirtileri arasındaki baş dönmesi, vücudun metabolik değişimlere uğraması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden gebelikte ya da gebelik şüphesi olduğu durumlarda, metabolik takibin önemsenerek yapılması gerekir.

Sürekli uyuma isteği ve yorgunluk

Hamilelikte birlikte vücudun progesteron hormonu artış göstermektedir. Bu hormon kişide uyuma isteğini arttırmakta ve aynı zamanda yorgunluk hissi vermektedir.

Sindirim sistemi ve mide sorunları

Progesteron hormonunun salgılanması nedeniyle, alınan gıdalar yemek borusunda normal dönemlere göre çok daha yavaş ilerlemektedir. Bu yüzden tüketilen gıdaların sindirimi biraz daha zor olacağı gibi, buna bağlı olarak midenin boşalmasında da gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu durum ise kişide şişkinlik ve hazımsızlık olarak, kendini belli etmektedir.

Şayet ciddi hamilelik şüphesi duyuyorsanız, bu dönemde hissettiğiniz rahatsızlıklar için ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora giderek muayene olmanız bebeğin ve sizin sağlığınız açısından hayati önem taşımaktadır.

Ciltte değişiklik

Gebelikle birlikte özellikle cilt yüzeyinde vücudun çeşitli bölgelerinde, kahverengi lekeler ortaya çıkabilir. Bu lekeler göbek, karın, göğüs uçları ve kasık bölgelerinde daha yaygın olarak görülmektedir.

Hamile kadınların önemli bir kısmında görülen bu lekeler, güneş ışınlarına aşırı maruz kalınması durumunda daha fazla görülmektedir. Hamilelik sürecinde ciltte yaşanan değişikliklerden biri de, özellikle ilk 2 aydan sonra sivilcelerin artmasıdır.

Hamileliğin son 3 ayında girilmesi ile birlikte, özellikte bacak, karın ve kol kısımlarında cilt çatlaklarının oluşması da, gebelik belirtileri arasında önemli yer tutmaktadır.

Baş ağrısı

Migren sorunu bulunanlarda diğer belirtilerle birlikte migren ataklarının başlaması ya da farklı baş ağrılarının ortaya çıkması, ayrı bir işaret olarak kabul edilir.

Özellikle gebeliğin ilk üç ayında, baş ağrılarının daha yoğun olduğu tespit edilmiştir. Vücudun yaşadığı hormonal değişiklikler nedeniyle, kişinin daha fazla stresli ve basit olaylara karşı saygılı olması gibi durumlar da söz konusudur.

Mide bulantısı

En fazla görülen hamilelik belirtileri arasındaki mide bulantısı, gebeliğin etkisi ile birlikte farklı nedenlerle ortaya çıkmaktadır.

Ancak her mide bulantısını, hamilelik belirtisi olarak görmemek gerekir. Diğer belirtilerle birlikte ortaya çıkması durumunda ise mide bulantısı, önemli işaretler arasında kabul edilmektedir.

Kokulara karşı hassasiyet

Mide bulantısı için tetikleyici unsurlardan biri olan koku hassasiyeti, diğer belirtilerin görülmesi ile birlikte önemli bir hamilelik belirtisi kabul edilmektedir. Kişi eskisine nazaran yemek kokuları, parfüm kokusu ve farklı keskin kokulara karşı aşırı hassasiyet duyabilir.

Özellikle ağır kokular, bu dönemde hamileler için katlanılmaz seviyeye ulaşabilmektedir.

Kasık ağrıları

Hamileliğin ilk ayını tamamlanmasından sonra daha fazla görülen kasık ağrıları, rahmin iç duvarına embriyonun yerleşmesinden kaynaklanmaktadır.

Kasık ağrılarının hissedilir derecede artması ve bu duruma kanamanın da eşlik etmesi, farklı riskleri ortaya çıkaracağı için kesinlikle vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Daha sık idrara çıkmak

Gebeliğin ilerleyen dönem belirtileri arasındaki sık idrara çıkmak, erken dönemlerde görülen bir belirti değildir.

Özellikle batma ve yanma gibi farklı bulguların da ortaya çıkması, sık idrara çıkılması durumunu gebeliğin önemli belirtilerinden biri yapmaktadır. Ancak sık idrara çıkma ile birlikte batma ve yanma görülmesi idrar yolu enfeksiyonu olabileceği için, öyle durumlarda yine doktor muayenesine gitmek büyük önem taşımaktadır.

Hamile olduğumu nasıl anlarım? Gebelik belirtileri ne zaman başlar?

Gebelik belirtilerinin başlangıcı, ilk haftadan sonra atarak ortaya çıksa da, ilk hafta itibarıyla da görülebilmektedir.

Belirtiler kişinin vücut yapısına göre erken ya da çok daha geç görülebilmektedir. Hamileliğin anlaşılması için yukarıda sayılan belirtilerin bir ya da birkaçının görülmesi sonrasında, gebelik testi yaparak ya da yaptırarak hamile olup olmadığınızı kesin olarak anlayabilirsiniz.

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

Gebelik sürecinde sıklıkla tekrar eden belirtilerden biri olan mide bulantısı, çeşitli uygulama ve beslenme yöntemleri ile etkisi hafifleyecek durumlardan biridir.

  • Mide bulantısının sık görüldüğü zamanlarda biraz istirahat etmek, bulantının etkisini azaltmak için faydalı olmaktadır.
  • Baharatsız ve yağsız protein açısından zengin besinler tüketmek, mide bulantısının daha az görülmesine ve bulantının hafif seyretmesine yardımcı olmaktadır.
  • Her gün bol miktarda yapılmalı ve yemeklerle içmek yerine, yemeklerden sonra su içmek mide bulantısının daha az görülmesini sağlayacaktır.
  • Mide asidini bastırıcı özelliğe sahip leblebi, galeta ve kraker gibi yiyeceklerden bir miktar tüketmek, hamilelikte mide bulantısına iyi gelmektedir.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Hamile miyim? başlıklı yazımızı okuyarak, gebelik testi çeşitleri hakkında bilgi alabilir, evde nasıl gebelik testi yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. […] Hamilelik belirtileri yazımızı okudunuz mu? ETİKETLER: bebeğim ne zaman doğar, bebeğimin doğum tarihi, doğum tarihi hesaplama, Kaç haftalık hamileyim, ne zaman doğum yaparım BENZER KONULAR Gebelik 18.07.2018 Gebelik Diyabeti (Gestasyonel) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Daha önce diyabetli olmayan anne adaylarının ikinci trimester ve sonrası… Gebelik 18.07.2018 Hamilelik Belirtileri: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Hamilelik belirtileri her kadında farklı seyredebilse de bazı ortak belirtiler… Gebelik 18.07.2018 Gebelik Tromboembolisi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Tromboemboli halk arasında pıhtı atması olarak bilinen dolaşım sorunudur. Tromboz… Gebelik 18.07.2018 Gebelik Kolestazı Belirtileri ve Tedavisi Gebelik kolestazı hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkan, özellikle el ve… Gebelik 18.07.2018 Gebelikte Yüksek Tansiyon? Belirtileri ve Tedavisi Yüksek tansiyon günümüzde sık rastlanan bir hastalık olsa da gebelikte… Gebelik 18.07.2018 Gebelikte aşırı vitamin kullanımı çocukta otizm riskini arttırıyor ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonuçları gebelikte vitamin… YORUMLAR […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz