Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Az Bulutlu

Hamilelik Belirtileri: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Hamilelik Belirtileri: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?
18.07.2018
1.626
A+
A-

Hamilelik belirtileri her kadında farklı seyredebilse de bazı ortak belirtiler bulunur. Kadınların ortak sorularından birisi olan hamilelik belirtileri ilk olarak adet gecikmesi yaşanması ile acaba hamile miyim? Sorusunu akıllara getirmektedir. Adet gecikmesinin bir çok nedeni olabileceği unutulmamalı, fakat bu gecikmenin gebelik ile kaynaklı olabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Mucizevi bir süreç olan hamilelik oluştuğunda, bir çok değişimler meydana gelir. Erken dönemde anne adayları bunu hissetmese de olağanüstü değişimler başlamıştır. Hamilelikte şüphelenen kadınların ilk başvurduğu yöntemler arasında idrarda gebelik testi yer almaktadır, bu testlerin doğruluk oranı yüksek olsa da en doğru sonucu kanda bakıla Beta HCG hormonu söyleyecektir. Test yaptırmadan önce vücudunuz aşağıda sıralayacağımız belirtileri sizlere verecektir.

Adet Gecikmesi Hamilelik Belitileri Arasında mı?

Hamilelik belirtileri arasında ilk sırayı alan adet gecikmesidir. Gebelik oluşumundan itibaren adet döngüleri durur. Her ay düzenli periyotlar halinde adet gören bir kadında gecikme yaşanırsa akla ilk gelmesi gereken gebelik olmalıdır.

Ancak polikistik  over sendromu gibi rahatsızlıkları olan kadınların adet döngülerinde bozulmalar olacağından, yaşanan her gecikme gebeliğe yorulması doğru olmaz. Bu nedenle her koşulda adet gecikmeniz 15 günden fazla sürüyorsa bir kadın doğum uzmanına başvurulması, gerekli muayene ardından en doğru tedavi biçimi uygulanması gerekmektedir.

Hamile kalmayı planlayan ve isteyen kadınların hamile kalamamasının en önemli nedenlerinden birisi düzensiz olan adet döngüleridir. Düzensiz olan adet periyotlarında yumurtlama dönemi tam olarak hesaplanamadığı için en verimli tarihlerde tam hesaplanamamaktadır.

Yine düzensiz adetleri olan kadınlar hamile kaldıklarında ilk etapta net bir gebelik hesaplama yapmak mümkün olmayabilir. Ancak ultrason muayenesi sonucunda uzman hekim net bir gebelik haftası belirleyecektir.

Hamilelik Belirtileri Göğüslerde Dolgunluk ve Şişkinlik

Hamilelik süreci başladığı zaman vücuttaki hormonların seviyelerinde değişimler meydana gelmektedir. Hormonlarda yaşanan bu değişimler göğüslerde dolgunluk, şişkinlik ve göğüs uçlarında hassasiyete neden olmaktadır. Adet dönemi başlamadan önce de bu şekilde göğüslerde değişimler olsa da hamilelik belirtileri arasında yer alan göğüslerde değişimler daha şiddetlidir ve adet belirtileri ile karıştırılmaması gerekir.

Sperm ve yumurta bir araya geldiklerinde göğüslerde değişimler başlar ve erken gebelik belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Meydana gelen bu değişim döllenme olduktan birkaç gün sonra ortaya çıkmaktadır.

Meme Uçlarında Koyulaşma

Hamile olduğumu nasıl anlarım diye düşünüyorsanız, göğüslerde meydana gelen değişimler sadece dolgun ve şişkinlik olmadığını bilmelisiniz.  Hamilelik belirtileri arasında olan göğüs uçlarının koyulaşması ve genişlemesi de bulunmaktadır.

Döllenmeden birkaç hafta sonra meme uçlarında koyulaşma ve genişlemeler görülmektedir. Bütün bu değişimler ana nedeni değişen hormon seviyelerdir.

Bunların yanında meme uçlarında sivilce gibi görünen ama sivilce olmayan kabarcıklar göülebilir. Daha önce dikkat çekmeyen bu kabarcıklar, gebelik döneminde artarak daha belirgin hal alırlar. Kabarcıkların belirginleşmesinin nedeniyse meme uçlarını ve çevresini rahatlatmak amacı ile yağ üretimi sağlamaktır.

Göğüslerde olan bütün değişimler hamilelik belirtileri arasında yer alma ihtimali bulunsa da, hormon bozuklukları, doğum kontrol hapı gibi etkenlerde bu belirtileri verebileceğinden karıştırılmaması gerektiğini hatırlatırız

Sık İdrara Çıkmak

Döllenme gerçekleştikten yaklaşık 3 hafta içinde erken gebelik belirtileri arasında sık idrara çıkmak bulunur. Daha önceleri gece tuvalet ihtiyacınıza kalkmıyor ama son zamanlarda sizi uykunuzdan uyandırıp tuvalete götüren şikayetiniz varsa erken gebelik belirtilerinden biri olduğu aklınızda bunsun.

Hafif Şekilde Görülen Kanama

Her kadında olmasa da bazı kadınlarda embriyonun rahme yerleşmesi esnasında hafif kanama meydana gelebilir. Buna yerleşme kanaması adı verilir. Döllenme gerçekleştikte 5 ile 10 içinde bu kanama yaşanabilir ve hamileliğin ilk hafta belirtileri arasında kendisine yer bulunur.

Döllenme son görülen adetten yaklaşık 15 gün sonra olduğu ve yerleşme kanamasının da döllenmeden 5 ile 10 gün sonra olduğu düşünülürse bunun tam adet zamanına denk geldiği görülür ve adet kanaması ile karıştırılması çok güçlü bir ihtimaldir. Adet kanaması ile yerleşme kanamasının arasında fark, yerleşme kanaması açık renkte ve pembemsi şekilde olur.

Kokulara Karşı Hassasiyet Gelişmesi

İlk hamilelik belirtileri arasında kokulara karşı oluşan hassasiyet göze çarpmaktadır. Daha önce hiç rahatsızlık duyulmayan herhangi bir kokudan tiksinme, mide bulanması yaşanabilir. Hamile olduğumu nasıl anlarım? Soruna cevap vermek için; koku alma duyusu gelişir ve keskinleşir, etraftaki kokulara daha hassas yaklaşılır, etrafındaki kimsenin duymadığı koklar duyulmaya başlanır. Bunlar sizde varsa yüksek ihtimalle hamilesiniz tebrik ederiz şimdiden.

Yorgunluk ve Uyku Hali

Daha önceden günlük aktivitelerde yorgunluk ve uyku istediğiniz yoktu, ancak birden bu durum ortaya çıkmışsa ve gün içinde sürekli uyumak istiyorsanız hamile olabilirsiniz. Bu yorgunluk ve uyku hali gebeliğin ilk üç ayında (1. Trimester) oluşur ve daha sonra azalacaktır. Gebeliğin son üç aylık kısmında yorgunluk tekrardan oluşabilmektedir.

hamilelik belirtileri mide bulantisiMide Bulantıları ve Kusma

Bir çok kadın hamileliğin ilk belirtileri olarak mide bulantıları ve kusmalar ile karşı karşıya kalır. Yaşanan bulantı ve kusmalar döllenme gerçekleştikten kısa zaman sonra başlayabileceği gibi bazı kadınlardaysa gebeliğin 3. Haftasında itibaren başlayabilmektedir. Bazı kadınlarda şiddetli bazılarında çok hafif olabilmektedir. Bulantılar çok rahatsız edici ve şiddetliysem gebeliği takip eden doktor ilaç başlayabilir. Sadece sabah bulantıları değil günün her saatinde bulantı olabilmekte olup gebeliğin ikinci üç ayının başında ortadan kalkması beklenir.

Karın Bölgesinde Şişkinlik

Hamilelik belirtileri arasında karında şişme meydana gelir ve erken dönemlerde kendisini gösteriri. Adet öncesinde de bu şekilde şişkinlik olacağından bunu karıştırmamak ve biraz daha beklemek gerekmekte olduğunu hatırlatalım.

Vücut Sıcaklığında Artış

Hamile kalınmadan önceki vücut sıcaklığı ile hamile kalındıktan sonraki vücut sıcaklığı arasında 1 derece fark olduğunu biliyor muydunuz? Eğer vücut sıcaklığı düzenli periyotlar halinde ölçülürse, arttığı zaman hamile kalındığı anlaşılabilir. Hamilelik süreci boyunca vücut sıcaklığı normalden daha yüksek olur. Buda hamilelik belirtileri arasında olup vücudun gebeliğe karşı verdiği tepkilerden birisidir.

YORUMLAR