Gebelikte kabızlık, hamilelik döneminde en sık görülen ve en yaygın problemlerden biridir. Yapılan araştırmalar gebelikte kabızlık sorunu yaşanma oranının %50’den fazla olduğunu ortaya koymaktadır.  Değişen hormonların etkisi, anne adayının yaşadığı stres, bebeğin büyümesiyle birlikte rahimin bağırsaklara baskı yapması, hareketsizlik ve sıvı tüketiminin yetersizliği gibi farklı nedenler gebelikte kabızlık tedavisi ihtiyacı doğurabilir.

Hamilelikte (Gebelikte) Kabızlık Belirtileri

Mide bulantısı, uyuma ihtiyacı, halsizlik, regl gecikmesi gibi hamileliğin ilk işaretleri arasında görülen kabızlık farklı semptomlarla etkisini hissettirir.

Hamikelikte en sık görülen kabızlık belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Haftada iki kereden az dışkılama,
  • Dışkılarken rektal kanama oluşması,
  • İştah azalması,
  • Alt karın bölgesinde rahatsızlık ve kramplar görülmesi.

Bu belirtileri yaşayan anne adaylarının beslenmelerine bol lif içeren gıdaları eklemeleri, bol su içmeleri ve aynı zamanda hareket düzeylerini arttırmaları gerekir. Dışkıda kan görülmesi ya da karın ağrısı şikayetlerinin artması durumunda uzmanlara danışılmasında fayda vardır.

Hamilelikte (Gebelikte) Kabızlık Nedenleri

Hamilelikte kabızlık sorununa yol açan farklı nedenler bulunur. Bu nedenlerden bir tanesi vücuttaki kasları rahatlatan progesteron hormonudur. Hamilelik döneminin etkisiyle kandaki progesteron hormonun artması ile birlikte besinler bağırsaklardan normalden daha yavaş geçmeye başlar.

Hamilelikte kabızlık nedenleri arasında yalnızca hormonal değişimlerin etkileri de yoktur. Özellikle bebek büyümeye başladıkça rahim genişler ve rektuma baskı yapmaya başlar. Aynı zamanda gebelik döneminde demir takviyelerinin kullanılması durumunda kabızlık şikayetleri şiddetlenebilir.

Gebelikte kabızlık sorunu anne adayının lif içeren besinleri az tüketmesi ve yeterince su içmemesi neticesinde de ortaya çıkabilir veya kabızlık şikayetleri artış gösterebilir. Tüm bu nedenler azalan hareket düzeyi ve doğum stresi ile birleştiğinde anne adayının hayat konforu giderek azalabilir.

Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Anne adayı hayatında küçük değişimlere giderek kabızlık şikayetlerini azaltabilir. Kabızlık nasıl geçer sorusuna cevap için şu öneriler hayata geçirilmelidir:

  • Her gün aynı saatte tuvalete çıkılmalı ve bir düzen oturtulmaya çalışılmalıdır.
  • Uyku ve beslenme düzeni kurulmalıdır.
  • Yüzme ve yürüyüş gibi düşük tempolu egzersizler yapılarak metabolizma hızlandırılmalıdır. Hamile adayları yoga ve pilates egzersizleri yaparak genel sağlıklarını iyileştirebilirler.
  • Yeterince su içen hamilelerde kabızlık sorunu hafifleyebilir.
  • Hamilelik döneminde kabızlık şikayetlerinin azaltılması için lif zengini besinler diyet programına eklenmelidir. Taze meyveler ve sebzeler bağırsak hareketliliğini hızlandırabilir.
  • Hamilelik döneminde kullanılan demir takviyelerinin kabızlığa yol açtığı bilinmektedir. Benzer sebeple kabızlık yaşayan anne adaylarının doktorlarına danışarak demir takviyesi kullanımlarını dengelemeleri kabızlık şikayetlerini azaltabilir.

gebelikte kabızlık nedenleri

Hamilelikte (Gebelikte) Kabızlık Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik döneminde kabızlık kadar kabızlığın neden olabileceği olumsuzluklar da kadınların strese girmesine neden olur. Kabızlık nedeniyle ıkınmaların meydana gelmesinin düşük riskini arttıracağı ve bebeğe zarar vereceği yönünde endişeleri kadınların huzursuzluklarını çoğaltır.

Hamilelik döneminde kabızlık yaşanmasının bebek için doğrudan bir zararı bulunmaz. Endişe yaşayan kadınların ıkınmamaları ve bağırsak hareketliliğinin sonunu beklemeleri önerilir. Kabızlığa bağlı olarak anne adayının tansiyonunun düşmesi yaygın problemler arasında yer alır. Ancak bu geçici durumunda da bebek için risk teşkil etmediği görüşü yaygındır.

Kabızlık Endişesi Kabızlık Yapıyor!

Hamile kaldığını öğrenen kadınlar gebelikle ilgili soru işaretlerini dindirmek için gebelik dönemi sorunları hakkında detaylı bilgi edinmeye başlıyor. Kabızlığın çok yaşanması ve hormonal nedenlerle şiddetini arttırması kadınların normalden daha fazla strese girmesine neden oluyor. Bu nedenle hamile kadınların mümkün olduğunca iyimser davranmaları öneriliyor.

Hamilelik dönemindeki kabızlık sorununun önlenmesi için sağlıklı beslenen, su tüketimini arttıran, demir alımını dengeleyen, düzenli olarak egzersiz yapan kişiler bu şikayetleri çok hafif bir şekilde atlatabiliyor.

Hamilelikte (Gebelikte) Kabızlık Sorununa İyi Gelen Yiyecekler

Gebelik sürecinde kabızlık sorunu yaşayan kadınların gaz sancılarında da büyük bir artış yaşanır. Günlük hayatlarını engelleyecek denli şişlik oluşumu gözlenebilir. Bu nedenle kabızlığa iyi gelen yiyecekler mutlaka beslenme programına eklenmelidir.

Kefir, erik, kuru baklagiller, su, kayısı ve darı gibi besinlerin kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Anne adayları kabızlığa karşı bitki çayları da tüketebilirler. Ancak hangi bitki çaylarını içebileceklerini mutlaka uzman doktorlara danışmaları gerekir. Bazı bitki çaylarının düşüklere neden olabileceği ya da düşük riskini arttırabileceği gerçeği göz ardı edilememelidir.

Bir önceki yazımız olan gebelik zehirlenmesi makalemizide okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz