Baş Ağrısı Nedir?

Baş Ağrısı Nedir?

Baş bölgesinde bazen de boyun veya sırtın üst kısmında görülen ağrılar genel olarak baş ağrısı olarak adlandırılır. En sık görülen yakınmalardan biridir. Gün­lük aktivite kayıplarına neden olsa da büyük çoğunluğu hayatı tehdit edici hastalıklardan kaynaklanmaz. Hemen herkes değişik nedenlerle baş ağrılarından şikayet ederler.  

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Baş ağrıları çoğunlukla iyi huyludur ve kendiliğinden kaybolur. Stres, migren, göz yorgunluğu, susuzluk, düşük kan şekeri ve sinüzit en sık görülen sebeplerin başında gelir. Daha nadir olarak da menenjitensefalitanevrizma, yüksek tansiyon ve beyin tümörleri gibi tehlikeli nedenler de baş ağrısına yol açabilir. Yaşamsal tehlike oluşturmayan birincil baş ağrılarında başlıca üç neden vardır: Migren tipi baş ağrıları, gerilim tipi baş ağrıları ve küme tipi baş ağrıları. İkincil baş ağrıları ise kafa içi patolojilerinden kaynaklanan ağrılardır. Altta yatan nedene bağlı olarak tek taraflı görme kaybı, vü­cudun tek tarafında kuvvetsizlik, ışık ve sesten rahatsız olma, göz yaşarması, burun akıntısı, geniz akıntısı, boyun ağrısı, denge­sizlik, kısa süreli bilinç kaybı, epileptik nö­bet gibi belirtilerle birlikte görülebilir.  

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Baş ağrısı tipi ya da nedeni hasta öyküsü, baş ağrısının özellikleri ve fizik muayene ile belirlenebilir. Ancak ­bazı durumlarda görüntüleme yöntemlerine de başvurulabilir. Baş ağrısı olmayan ya da az olan birinde baş ağrısı sıklığı artmışsa, hafif ağrılar şiddetli hale gelmişse, hastayı uykudan uyandıran baş ağrıları söz konusuysa, baş ağrısı tipi değişmişse, baş ağrısına ateş, boyun sertliği, kuvvet ya da his kay­bı, denge bozukluğu ve bayılma gibi dier belirtiler eşlik ediyorsa acilen bir doktora başvurulması gereklidir. Altta yatan ciddi bir nedenden şüpheleniliyorsa lomber ponksiyon (beyin omurilik sıvısından ör­nek alınması), kan testi ile sedimentasyon oranının belirlenmesi, veya bilgisayarlı tomografi, MR gibi tetkikler istenebilir. Tedavide ise asıl sebebe yönelik yöntemler tercih edilir. Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Nöroloji, Beyin Cerrahi (Nöroşirurji), Algoloji

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık