Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Psikoz) Nedir?

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Psikoz) Nedir?

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Psikoz) ya da iki uçlu bozukluk, iki ayrı hastalık dönemleriyle karakterize bir ruhsal bozukluktur. Bu hastalık dönemlerinden bir tanesinde aşırı mutlu olma durumu (mani), diğerinde ise depresyon öne çıkar.  

Bipolar Bozukluk neden olur?

Manik depresif psikozda birbirlerine zıt gibi görünen iki hastalık dönemi, yatışma ve tekrar nüksetmelerle seyreder. Hastalık dönemleri dışında ise hasta tamamen normale döner. Bazı hastalarda ise günlük yaşamı kısmen etkileyen kalıntı belirtiler görülmekle birlikte, hastalar düzelir.

Manik depresif psikozda riskli davranışlar nedeniyle sosyal hayatta ilişkilere ve iş yaşamına zarar veren, tedavi edilmediği takdirde intihara yol açabilen, ciddi bir psikiyatrik tablo söz konusudur.

Genel olarak bipolar bozukluğun da içinde olduğu duygu durum bozukluklarının ailesel geçiş gösterdiği bilinmektedir. Bipolar bozukluk için sırası ile; tek yumurta ikizleri, çift yumurta ikizleri, birinci derece ve ikinci derece akrabaların yüksek risk altında oldukları bilinmektedir. 25 yaş altında özellikle psikotik belirtilerin eşlik ettiği depresyon dönemi geçiren ve ailede manik depresif olan kişilerde ileride mani ortaya çıkma riski yüksektir.

Bipolar Bozukluk belirtileri

Bu dönemde uyarıcı belirtiler arasında, az uyuma veya uyumama isteği, çevredeki insanları rahatsız edecek davranışlarda bulunmak, kendini aşırı derecede iyi hissetme (öfori), çok sayıda düşüncenin zihinde uçuşması, dikkat dağınıklığı, her zamankinden daha konuşkan olma, kendine güven artışı, kolayca heyecanlanmak veya huzursuz hissetmek, gereksiz yere fazlasıyla para harcamak, kiloda ve iştahta aşırı düzeyde değişiklik bulunmaktadır. Mani nöbetlerine sanrı şeklinde psikotik belirtiler de eşlik edebilir.  

Bipolar Bozukluk nasıl anlaşılır?

Mani hastalığının teşhisi için kişisel tıbbi geçmiş ve aile geçmişi gözden geçirilir. Ayrıca doktor coşkun olunan dönemleri teşhis edebilmek için aile üyeleriyle de konuşmak isteyebilir. Ruh halini etkileyebilecek diğer hastalıkları araştırmak için bazı laboratuvar testleri yapılır.

Beyin fizyolojisini değerlendirmek için bilgisayarlı elektroensefalografi (QEEG) çekilir. Şüpheli durumlarda beyin MR'ı da yapılabilir. İki uçlu bozukluğun tek tip tedavisi yoktur, her hastaya göre doktoruyla ortaklaşa olarak bir tedavi programı hazırlanır.

Bipolar Bozukluk tedavisi

Bu tedavi programında ilaç tedavisinin yanı sıra yaşamın düzene sokulması, kötü beslenme ve alkol-madde kullanım alışkanlıklarından uzaklaşma, pozitif düşünme ve davranma becerilerini geliştirme, stresle başa çıkma stratejilerini öğrenme, hastalığın seyri konusunda ayrıntılı bilgiye sahip olma bulunmaktadır.

İlaç tedavisi olarak tercih edilen ilaçların başında lityum gelirken, ayrıca valproat, karbamazepin gibi antiepileptikler, antipsikotikler kullanılabilir.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Psikoloji

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık