Nevralji (Sinir Ağrısı) Nedir? Çeşitleri, Tedavisi ve Nedenleri

Nevralji (Sinir Ağrısı)  Nedir? Çeşitleri, Tedavisi ve Nedenleri

Nevralji, yüz ve baş bölgesinde görülen çok keskin ağrılardır. Kelime anlamı sinir ağrısıdır ancak özellikle yüz ve baş bölgesinde hissedilen ağrılar nevralji olarak adlandırılır.  

Nevralji ağrısının nedeni

Nevralji, aslında sinir sisteminde var olan herhangi bir hastalıktan dolayı oluşan ağrılardır. Ancak nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Nevraljide genellikle belirli bir sinirin duyusal alanında hissedilen ani, kısa süreli, yanıcı, batıcı veya yakıcı ağrılarla karakterize ataklar söz konusudur.

Beyin sapında ağrıyı oluşturan bir mekanizmanın tetiklenmesi sonucu ağrı başlar. Nevralji ağrısını tanımlaması da zordur. Hasta bu ağrıyı tarif edemez. Ağrı elektriklenme, karıncalanma, uyuşma, batma gibi hisler oluşturur.

Ağrının bir özelliği de sürekli değişen nitelikte olmasıdır. Çünkü sinirler hasar gördüğü için bilginin beyne doğru iletimi de bozulur. Sinirlerin beyne yanlış bilgi aktarmasıyla birlikte sürekli tekrarlayan, ani ve şiddetli ağrılar meydana gelir. Ağrıların sürekli tekrarlayan ve değişen tipte olması, hastanın ağrısını tarif etmekte zorlanmasına neden olur.

Nevralji çeşitleri: 

Ağrıların altında yatmakta olan nedene göre Trigeminal Nevralji ve Oksipital nevralji olmak üzere ikiye ayrılır. 

Trigeminal nevralji

En sık görülen nevralji ağrısı trigeminal nevraljidir. Genellikle diş operasyonları sırasında sinirlerin zarar görmesi sonucu oluşur.

Oksipital nevralji 

Oksipital nevralji ise iki ve üçüncü boyun sinirlerinin dallarından çıkan ve başın arka tarafına uzanan oksipital sinirlerden kaynaklanır. Bu sinirler kafanın en tepesinden ense köküne kadar olan bölgeyi etkiler.

Elektrik çarpması hissi, karıncalanma veya ağrı ile ortaya çıkabilir. Bu da kafa travması, boyunda sinir sıkışması veya artrit gibi problemler sonucu gelişebilir veya herhangi bir sebep olmaksızın görülebilir.

Sinir yaralanmaları, zona, MS hastalığı, diyabet, tümörler nevraljilerin en sık nedenleridir. Hastalık kadınlarda daha sık görülür.

Yanma, karıncalanma, elektrik çarpması gibi hisler en belirgin ağrılı belirtilerdir. Ağrı birkaç saniyede geçebildiği gibi haftalarca da sürebilir. Nevraljiler bazen kanser, MS, damar hastalıkları, sinir hasarı gibi önemli ve erken dönemde tanı konulması gereken hastalıkların ilk habercisi de olabilir. Bu nedenle şüphe duyulan ağrılar önemsenmeli ve mutlaka nedeni araştırılmalıdır.  

Nevralji, teşhisi çok zor olan, çoğu zaman başka hastalıklarla karıştırıldığı için yıllarca doğru tanı konamamasına neden olan bir hastalıktır. Doğru teşhis için de hastanın çok dikkatli dinlenmesi, tetkik edilmesi ve hastalık öyküsünün ayrıntılarıyla değerlendirilmesi gerekir. Teşhiste fizik muayenenin yanı sıra EMG, MR gibi görüntüleme tetkiklerine de başvurulabilir.

Nevralji tedavisi

Nevraljide normal ağrı kesici kullanımı fayda sağlamaz. Temel amaç, sebebi ortadan kaldırmaktır. Ancak bir kısmı hiç bir nedene bağlı olmadan ortaya çıkabildiği için ağrı şiddetlenmeden ilaç tedavisine başlanması gerekir. Bunun için de sinir iyileşmesini sağlayabilen antiepileptikler (epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar) tedavide önemli yer tutar.

İlaç tedavisine yanıt alınamadığında ilgili sinir bazı müdahalelerle duyarsızlaştırılabilir. Bu duyarsızlaştırma işlemi en sık radyofrekans dalgaları ile yapılır. Bu sayede başarı ihtimali artarken işlemin riski azalır. 

Radyofrekans tedavisinde, ilgili sinir veya sinir yumağı görüntüleme yöntemleri eşliğinde tespit edilir; bu bölgeye milimetrik ölçeklerde radyofrekans uygulanır. Nevralji yeri ve tipine göre radyofrekans uygulama tekniği farklılık gösterir.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Nöroloji, Algoloji

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık