Sarkom nedir? Yumuşak doku kanseri belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Sarkom nedir? Yumuşak doku kanseri belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Yumuşak doku sarkomu, vücudun yumuşak dokularında başlayan bir kanser türüdür. Vücudun tamamında yumuşak doku bulunduğu için, yumuşak doku sarkomları vücudun her yerinde oluşabilir.

Fakat çoğunlukla kas, bağ dokusu, destek dokusu ve damar dokusunu köken alan bir hastalıktır. Yumuşak doku sarkomları çocukluk ve gençlik çağındaki tüm kanser hastalıklarının yaklaşık % 6,6'sını oluştur.

Bu hastalık her yaşta görülmekle birlikte daha çok çocuklarda beş veya altı yaş öncesinde görülmektedir. Yumuşak doku sarkomuna erkek çocuklarında kız çocuklara oranla daha fazla rastlanılır.

Yumuşak doku kanseri nedenleri

Yumuşak doku sarkomunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat bu hastalığın oluşmasında genetik yatkınlığın büyük bir etkisinin olduğu düşünülür.

ilesinde herediter retinoblastom, Li-Fraumeni sendromu, familyal adenomatöz polipozis, nörofibromatoz, tüberoskleroz ve Werner sendromu olan çocuklarda yumuşak doku sarkomu görülme riski daha fazladır.

Yumuşak doku kanseri (Sarkom) belirtileri nelerdir?

Ayrıca bunun yanında bazı kimyasallara ve radyasyona maruz kalma da yumuşak doku sarkomunun nedenleri arasında sayılabilir. Yumuşak doku sarkomunun belirtileri bulunduğu yere ve yayıldığı bölgeye göre değişiklik gösterse de, genel olarak bu hastalık kişinin vücudunda kitle, şişlik ve ağrı gibi belirtilerin oluşmasına neden olur.

Hastalığa ait şişlikler vücudun gözle görülen böl-gelerinde olabileceği gibi gözle görülmesi mümkün olmayan karın içi, üreme organları, sırt boşluğu gibi bölgelerde de oluşabilir.

Bunun yanında hastalarda kalça, diz, omuz veya ellerde hareket kısıtlanması, yutma zorluğu, görme bozukluğu, karın ağrısı, kusma, kabızlık, idrar yapma problemi ve kanlı idrar gibi belirtiler de görülebilir.

Yumuşak doku sarkomu teşhisi için hastanın şikayetlerinin dinlenmesi ve doktor muayenesinin yapılması önemli bir adımdır. Ancak hastalığın kesin teşhisi için kan ve idrar testleri öncelikle yapılan tetkiklerdir.

Bunun yanında kitleden alınan biyopsinin incelenmesi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans, pozitron emisyon tomografisi, ultrason ve röntgen gibi görüntüleme yöntemlerinden de yararlanılarak hastalığın kesin teşhisi ve tümörün konumu, büyüklüğü, çevre yapılara sınırları veya iskelet sisteminde yaptığı değişiklikler de tespit edilir.

Yumuşak doku kanseri tedavisi nasıldır?

Yumuşak doku sarkomunun tedavisi tümörün konumuna, hastanın yaşına ve tedaviye karşı duyarlılığına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu hastalığın tedavisine amaç, hastanın uzun dönem iyileşmesini sağlamak ve bunu yaparken tedaviye eşlik eden yan etkilerin riskini mümkün olduğunca azaltmaktır.

Yumuşak doku sarkomlu çocukların tedavisinde genel olarak ameliyat, ışın tedavisi, kemoterapi ya da bu tedavi yöntemlerinin bir kombinasyonu tercih edilir.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık