Hemolitik Anemi Nedir?

Kansızlık türlerinden biri olan hemolitik anemi, alyuvar yıkımının artmasına bağlı olarak gelişir. Ömrü ortalama 90-120 gün olan kırmızı kan hücrelerinin çeşitli sebeplerle daha kısa sürede yıkıma uğraması (hemoliz) ve yerine yenilerinin üretilememesi durumunda ortaya çıkar. Anemi çeşitleri için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Hemolitik Anemi Bellirtileri ve Nedenleri

Pekçok hastalık, durum ve faktör vücudun kendi alyuvarlarını yok etmesine yol açabilir. Bu nedenler kalıtsal ya da sonradan edinilmiş olabilir. Genetik geçişli hemolitik anemi ömür boyu sürer ve sürekli tedavi gerektirebilir. Sonradan edinilen türünde ise nedenleri bulunup düzeltilirse tamamen iyileşebilir.

Alyuvarların (kırmızı kan hücrelerinin) normal ömürlerini tamamlamadan yıkıma uğrayarak kan dolaşımından uzaklaşmasıyla oluşan hemolitik anemide, kemik iliği vücudun gereksinimini karşılayacak kadar hızlı alyuvar üretemez.

Kalıtsal hemolitik anemide alyuvar üretimini kontrol eden genlerden biri ya da daha fazlası bozuktur. Bozukluklar hemoglobin, hücre zarı veya alyuvarların sağlıklı kalmasını sağlayan enzimlerle ilgili olabilir.

Anormal hücreler kırılgan olup kan akımı içinde hareket ederken kolayca parçalanabilir. Bu durumda dalak, kalan hücre kalıntılarını kandan uzaklaştırır. Sonradan ortaya çıkan (edinsel) hemolitik anemilerde ise alyuvarlar normaldir ancak bazı diğer hastalık veya faktörler vücudun alyuvarları yok ederek kandan uzaklaştırmasına neden olur.

Kan nakli de bu hastalığa yol açabilir. Nakil yapılan kan grubunun hastanınkine uymadığı durumlarda ortaya çıkabilir. Sarılık, karnın üst bölgesinde ağrı, bacak ülserleri ve ağrı gibi belirtiler görülebilir.

Hemolitik Anemi Tedavisi

Hastanın tıbbi özgeçmişi, aile öyküsü ve yakınmaları değerlendirildikten sonra fizik muayene ve çeşitli kan testleri veya gerekli durumlarda kemik iliği testleri ile teşhis konur.

Tedavide kan nakilleri, ilaçlar, plazmaferez, cerrahi girişimler, kan ve ilik kök hücre nakilleri ile yaşam tarzı değişiklikleri yer alır. Hafif şiddetteki hemolitik anemisi hastalarının tedaviye gereksinimi olmayabilir.

Şiddetli hemolitik anemi ise genellikle sürekli tedavi gerektirir. Uygun şekilde tedavi edilmezse şiddetli hemolitik anemi ölümcül olabilir. Hemolitik anemi tedavisi esnasında alyuvar yıkımının azaltılması ya da durdurulması, sayısının kabul edilebilir bir düzeyde tutulması, varsa altta yatan nedenin tedavi edilmesi esas alınır.  Genel olarak anemi hakkında bilgi almak için anemi nedir? Yazımızı okuyunuz.

Bir önceki yazımız olan akdeniz anemisi nedir? başlıklı yazımızıda okumanızı tavsiye ederim.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Dahiliye, Hematoloji, Pediatrik Hematoloji, Genetik
Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir.

Anemi Nedir?

Akdeniz Anemisi 

Orak Hücreli Anemi Nedir?

Demir Eksikliği Anemisi

Aplastik Anemi, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Talasemi Nedir?

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz