Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Yağışlı

Hemoroid (Basur) Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

Hemoroid (Basur) Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?
21.10.2019
3.870
A+
A-

Hemoroid anal bölgedeki toplar damarların genişlemesidir. Halk arasında basur olarak bilinir. Kabızlık gibi karın içi basıncın arttığı durumlarda daha çok görülür ve 20-50 yaş grubunda daha sık ortaya çıkar. Hemoroid içte ve dışta olabilir. Makattan çıkmış ise dış hemoroid çıkmamışsa iç hemoroidtir.

 

Hemoroid her insanda bağırsağın bittiği yerde bulunan damarsal bir yapıdır. Bu yapı istemediğimiz durumlarda makattan sıvı ve gaz çıkışını engellemektedir. Bu doku bağırsağın son kısmında basınç arttığı zaman sünüyor ve büyük tuvaletimizi boşaltmamızı sağlıyor.

Bağırsak boş olduğu zaman bu doku şişiyor ve bu bölgeyi kapatarak istenmeyen gaz ve sıvıların çıkışını önlüyor. Hemoroidin oluşmasının nedenleri arasında en büyük faktör kabızlıktır bunun yanında ishal, hareketsizlik, düzenli tuvalete çıkmamak, lifli gıdaların az tüketilmesi, gebelik gibi nedenleri de vardır.

 

Hemoroid Belirtileri

 

Eğer bu doku şişer ve sarkmaya başlarsa bu bir hastalığa dönüşüyor ve beraberinde kanama ve ağrıyı getiriyor. Hemoroid hastalığı dört evreden oluşur. Birinci evrede dışarıda ele gelen bir meme yoktur. Tuvaletle birlikte özellikle ıkınma sonucunda kanama oluşmaktadır.

İkinci evrede tuvaletle birlikte dışarıya çıkan şişen memeler ortaya çıkar ve bunlar sonradan söner. Üçüncü evrede daha fazla kanama ve ağrı vardır. Dışarıya çıkan memeler sönmezler ve belirli bir süre sonra içeriye girerler. Dördüncü evrede ise bu memeler sürekli dışarıdadır.

Sürekli kanama sürekli ağrı vardır ve bu bir süre sonra devamlı dışarıda durduğu için ülserleşmeye başlar. Bu evrelerin dışında ve her evrede görüle bilecek aciliyet dönemi vardır. Bu evrede toplardamardaki kanın pıhtılaşması gözlenmektedir. Bu dönem en çok sık sık kabız olan kişilerde görülmektedir.

Hemoroid Tedavisi

İlk olarak bir diyet programı hazırlanarak bu diyette lifli gıdalara ağırlık verilmeli ve bolca sıvı tüketilmelidir. Diğer işlemler ise lastik bant ligasyonu bu işlem 1 ila 3’üncü evrede uygulanır. Hemoroidi kurutur ve düşer. Lazer cerrahisi yöntemi kullanılır.

Bu yöntemle hemoroide kızıl ötesi ışınlar gönderilerek düşürülür. Genellikle son evrede kullanılır. Skleroterapi bu yöntemle hemoroide ajan enjekte edilmesiyle gerçekleşir. Damar duvarlarının düşmesine ve hemoroidin pörsümesine yol açar.

Doğum kontrol yöntemleri hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

saglikk.com

YORUMLAR