Henoch Schönlein hastalığı, küçük damarları tutan ve damarda zedelenmeye yol açan bir rahatsızlıktır. Daha çok çocukluk çağlarında görülür ve özellikle erkek çocuklarında daha yaygındır.

Henoch Schönlein Neden Olur?

Kalıtımsal ve bulaşıcı olmayan bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazı virüs ve bakterilerin hastalık için önemli bir tetikleyici olduğu düşünülmektedir. Çünkü Henoch Schönlein, çocukların büyük bir kısmında üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra ortaya çıkar.

Ayrıca ilaç alımı, böcek sokması, soğuğa maruz kalmak, kimyasal toksinler ve bazı besin alerjenlerinin alınması da Henoch Schönlein hastalığına neden olur. Bu hastalığın en sık belirtisi ciltte döküntü ve kaşıntıdır. Döküntüler genellikle küçük, kırmızı renkli, hafif kabarık, bazen de kurdeşen tarzında olup, yer çekiminin etkisiyle kalçadan başlayıp bacaklara doğru yayılım gösterir. Bazen kollarda da benzer döküntüler görülür.

Ayak bileği, diz gibi eklemlerde bazen şişlik ve ağrı oluşur. Ayrıca bu hastaların yaklaşık yarısında, karında bağırsakları besleyen küçük damarlar etkilenerek kıvrandırıcı karın ağrısı görülür. Karın ağrısıyla birlikte iştahsızlık, yüksek ateş, kusma, bağırsak düğümlenmesi veya kanlı dışkılama gibi ciddi belirtilere de nadiren rastlanabilir. Böbrek damarları tutulduğunda hastada hafiften şiddetliye kadar değişen derecelerde idrarda kan veya protein varlığı gözlenir. İlkbahar ve sonbahar gibi mevsimsel değişiklikler sonucu vücut direncinin düştüğü aylarda daha sık görülür.

Henoch Schönlein Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın teşhisi esas olarak klinik belirtilerle konur. Hastalığın özel bir testi olmamasıyla birlikte hastaya kan testleri, idrar analizi ve nadiren cilt veya böbrek biyopsisi yapılarak da teşhis mümkündür.

Henoch Schönlein tedavisi hastalığın şiddeti ve organ tutulumuna göre farklılık gösterir. Bu noktada hastada mide-bağırsak sistemi ve böbrek tutulumu olup olmadığı çok önemlidir. Hastalık genellikle kendiliğinden düzelir. Ancak bazı durumlarda hastalığın belirtilerine göre kortizon dışı, kortizon, komplikasyon önleyici ve bağışıklık sistemi baskılayıcı ilaçlar ile tedavi önerilebilir. Hastaların yarısında Henoch Schönlein tekrarlamaktadır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Dahiliye, Romatoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz