Hepatik ensefalopati, ciddi karaciğer rahatsızlığı olan hastalarda görülen ve metabolik anormalliklere bağlı olarak gelişen beyin fonksiyonlarındaki bozukluktur.  

Hepatik Ensefalopati nedeni

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak sirozun uzamış dönemlerinde mide-bağırsak kanamaları, fazla protein alımı, benzodiazepinler, opiatlar, yaygın kullanılan kas gevşeticilerin kullanımı, karaciğer fonksiyonun ani bozulması, elektrolit dengesizliği, asit-baz dengesizliği, sarılık, kabızlık, fazla alkol alımı hastalığa neden olarak gösterilmektedir.

Hepatik Ensefalopati belirtileri

Bu hastalığın kesin belirtileri yoktur. Ancak iş performansında azalma, araba kullanmada ve şekil çizmekte güçlük, hastalığın ilerlemesiyle hastada oluşan kişilik bozukluğu, bilinç bulanıklığı, sersemlik ve komaya kadar ilerleyen mental bozukluklar hastalığın belirtisi olarak kabul edilmektedir.

Hastalıkta en önemli semptom, parkinson hastalarında da görülen ellerde belirgin, ritmik olmayan titremelerdir. Karaciğer fonksiyon bozukluğu ile birlikte serum amonyak düzeyinde artışın gözlenmesi de hepatik ensefalopatiyi akıllara getirmektedir.  

Hepatik Ensefalopati teşhisi

Hastalığına teşhis koyduracak bir laboratuvar yöntemi bulunmamakla birilikte uzun süreli karaciğer rahatsızlığı olduğu bilinen bir hastada görülen her türlü zihinsel ve ruhsal değişiklik hastalığın tanısının konulmasında önemli rol oynamaktadır.

Ayrıca hastada görülen serum amanyok düzeyindeki artış da tanıda yardımcı olmaktadır. Hepatik ensefalopati tedavisinin başlangıç noktası, bozulan hepatik fonksiyonlardan ziyade hastalığa sebebiyet veren etkenlerin bulunup, düzeltilmesidir.

Hepatik Ensefalopati tedavisi

Hastanın vücut fonksiyonlarını düzeltmek için sıvı, elektrolitler, amino asitler, lipitler, glukoz ve esansiyel elementlerle temel beslenme gerekleri yerine getirilmelidir.

Bunun yanında hastalığın tedavisinde amonyak seviyesinin azaltılması, protein kısıtlaması, durum düzeldikçe yavaş yavaş protein alımının arttırılması, parenteral sıvı olarak dekstroz-hepatamin kullanılması, laktuloz-laktiol verilmesi ve bağırsak temizliği gibi yöntemler de kullanılmaktadır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Gastroentereloji, Acil Tıp, Nöroloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz