Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Parçalı Bulutlu

Her Eklem Şikayeti Romatizma Anlamına mı Geliyor?

Her Eklem Şikayeti Romatizma Anlamına mı Geliyor?
18.07.2018
89
A+
A-

Halk arasında genel inanış, eklem yakınmalarım var benim romatizmam var şeklinde ilerlese de gerçekler hiç de sanıldığı gibi değildir. İnfeksiyon hastalıklarından kanser hastalıklarına, genetik hastalıklardan hormonal hastalıklara kadar pek çok durumda eklem ağrıları ortaya çıkabilir.

Bazen de hiçbir şey bulunmadan psikolojik rahatsızlıklara bağlı da eklem ağrıları karşımıza çıkabilir. Peki burada iki durumu ayırmamızda ya da eklem yakınmalarından romatizmal hastalıkları düşündüren özellikler nelerdir?

Artralji yani eklem ağrısı denen kavram aslında ayırımda büyük önem taşımaktadır. Artralji romatizmal hastalıkların çoğunda olsa da romatizmal hastalıklar açısından daha az önemli bir bulgudur. Birçok hastalıkta bulunabilir. Artrit ya da eklem iltihabı ise eklemde meydana gelen hadisenin daha şiddetli ve önemli olduğunu bize gösterir. Yani artrit romatizmal hastalıkları daha çok düşündüren bir bulgudur. Ancak bir kez daha vurgulamak gerekirse hem eklem ağrısı hem de eklem iltihabı pek çok hastalıkta görülebilecek bir bulgudur.

 Artrit yani eklem iltihabının süresinin uzaması özellikle de altı haftayı geçmesi, yakınmalarının istirahatle artması ya da sabah uyandığı zaman yarım saati geçen bir tutukluk olması, beraberinde cilt bulguları, ağız kuruluğu, göz kuruluğu gibi bulgularında eşlik ediyor olması bize bu yakınmaların altında romatizmal bir hastalık olduğunu daha çok düşündürür. Romatizmal hastalıkların önemli bir kısmı genel inanışın aksine yirmili yaşlardaki kişilerde görülür.

Toplumda şu an için en sık görülen eklem yakınması artralji vasfında ki ağrılardır. Bunlarınönemli bir kısmını mekanik faktörler olarak yorumladığımız yorulma, zorlama dediğimiz durumlara ya da eklemlerde ki kireçlenmeye bağlı yakınmalardır. Yaş genel olarak 50 yaş üzerindedir.Yakınma dinlenmekle değil de hareketle ortaya çıkmaktadır. Tam tersine dinlenmekle yakınmalar azalmaktadır. Ya da hastalar sabahları uyandıklarında genel olarak ağrılarının hafiflediğini belirtmektedir.

Romatizmal hastalıklar sadece eklemlerde bulgular sergilemezler, eklem dışına çok fazla bulgu gösterebilirler. Saç dökülmesi, tırnaklarda renk değişikliği olması, sedef lezyonları, yüzdeki kelebek tarzı döküntüler, kol bacaklardaki lezyonlar, ciltteki renk değişiklikleri, ağız kuruluğu, tükrük bezlerindeki şişlikler, tekrarlayan düşükler. Bu ve bunun gibi bir çok bulgu ve şikayet romatizmal hastalıkların bulgusudur ve hepsinin ayrı ayrı anlamı bulunmaktadır.

Sonuç olarak her eklem yakınması romatizmal hastalığın bir bulgusu değildir. Romatizmal hastalığı düşündüren bulgular; eklemlerde ağrı ile birlikte şişliğin olması, yakınmaların daha çok dinlenme döneminde ya da sabah uykudan uyandığında olması, hareketle yakınmalarında kısmen rahatlama olması. Eklem yakınmalarına eşlik eden başka bulgularında varlığı romatizmal hastalıkları düşündürebilir. Bu durumda romatoloji uzmanına muayene olmakta fayda vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.