Halk arasında uçuk olarak bilinen hastalık, Herpes Simpleks virüsünün neden olduğu ve vücudun çeşitli yerlerinde kendini gösteren içi su dolu yaralara neden olan bir enfeksiyon hastalığıdır. Dünyada çok yaygın olan bu enfeksiyona, özellikle sosyokültürel seviyesi düşük toplumlarda daha çok rastlanır. Herpes Simpleks virüsünü alan bir kişinin vücudunda, bu virüs ömür boyu kalır ve bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte tekrar uçuk oluşturabilir. Ayrıca öpüşme, kişisel eşyaların ortak kullanımı ve cinsel yolla kişiden kişiye bulaşabilir.  

HERPES NEDENİ VE BELİRTİLER:

Herpes Simpleks virüsünün çeşitli tipleri olmakla birlikte klinik olarak en sık iki tipi ile karşılaşılır. Bunlardan ilki HSV 1 diğer adıyla Herpes labialis enfeksiyonu, çocukluk döneminden erişkin döneme kadar toplumun her kesiminde görülebilir.

Herpes labialis, yüz bölgesinde, özellikle ağız ve burun çevresinde kabarcık şeklinde görülürken, HSV 2 yani Herpes genitalis ise kasıklarda, kadınlarda vajinanın iç ve dış bölgelerinde, anüs ile vajina arasındaki bölgede, rahim ağzında, erkeklerde penisin özellikle gövdeye yakın kısmında, bazen penis başı ve testislerde, kalçalarda kendi gösterir.

Dünyada en çok cinsel yolla bulaşan Herpes genitalis, erişkin dönemde, aktif cinsel hayatın başlaması ile yakından ilişkilidir. Düşük eğitim ve gelir seviyesi, kadınların adet dönemi, hormanal değişim, fazla alkol tüketimi, ağır diyet, aşırı A vitamini alımı, enfeksiyon, kansızlık, yaşın ilerlemesi,  hamilelik, cinsel partner sayısının çokluğu, AIDS, egzama, ciddi yanıklar, organ nakli, kemoterapi ve vücut direncinin azalması gibi faktörler Herpes hastalığına neden olur.

HSV 1, özellikle deri ve iç derinin birleştiği ağız ve burun kenarında, pembe-kırmızı bir alan üzerinde içi sıvı dolu kabarcıklar şeklinde belirtiler gösterir. HSV 2’de ise genital bölgede pembe-kırmızı renkte, acı veren, kaşıntılı, içi sıvı dolu kabarcıklar, döküntüler, idrar yaparken acı, ateş, halsizlik ve lenf bezlerinde büyüme gibi semptomlar görülür.  

HERPES TEŞHİS VE TEDAVİ:

Herpes enfeksiyonlarında hastanın şikayetleri, muayene ve laboratuvar sonuçları dikkate alınarak teşhis konulur. Bu hastalık eğer kişinin bağışıklık sistemi iyi çalışıyorsa 7-10 gün içerisinde kendiliğinden iyileşir. Ancak hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre de verilen tedaviler değişiklik gösterir. Ağrılı ve kaşıntılı yaralar oluşuyorsa ağrıyı hafifletmek için ağızdan veya yara üzerine sürülebilen topikal tedaviler uygulanır. Eğer kişinin yılda altı defadan fazla Herpes enfeksiyonu tekrarlıyorsa uzun süreli antiviral tedaviler başlatılır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Cildiye, Dahiliye  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz