Hidronefroz hastalığı; İdrarın toplanmasıyla görevli sistemin çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi ya da büyümesi şeklinde tanımlanan bir sağlık problemidir.

Bu hastalığın görüldüğü kimselerde idrar böbreklerde birikerek, böbreğin büyümesine de neden olduğu için aynı zamanda, böbrek büyümesi olarak da anılmaktadır.

Hidronefroz Nedenleri

Sağlıklı bir vücutta idrarı toplayan sistem normal çalışmasına devam ederek, böbreklere göndermekte ve burada son kez süzülen idrar boşaltım kanallarıyla dışarı atılmaktadır. Ancak bu sistemin normal işlevini tam olarak yerine getirememesi sonucunda, idrar böbrekte birikinti yapmakta ve şişerek böbreğe bir basınç uygulamaktadır.

Bu basınç böbrek büyümesi rahatsızlığına yanı Hidronefroz hastalığına neden olduğu gibi, böbreğin çalışma sistemine de farklı zararlar verebilmektedir. Kısacası Hidronefroz nedenleri arasında en önemlisi hatta tek neden sayılabilecek sorun, idrar toplayıcı sistemin görevini tam olarak yapamamasıdır.

Yukarıda bahsedilen olumsuzlukların tek böbrek üzerinde olması durumunda, diğer böbrek rutin çalışmasını sürdüreceği için Hidronefroz belirtileri daha geç ortaya çıkacaktır. İki böbreğinde geçerli sebepler nedeniyle hasara uğraması durumunda ise, idrarın ters yöne akması gibi önemli sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Bunların dışında, hastalığın diğer nedenleri ise şunlardır.

  • İdrar yollarında iç ve dış tıkanıklıkların oluşması
  • Üreter kıvrımlarının oluşması belirtiler arasındadır. Yani idrar yolunda küçük düğümlenmelerin oluşması, idrarın dışarı atılmasına engel olmaktadır.
  • Hamilelik döneminde, normal kabul edilebilecek düzeyde böbrek büyümesi yaşanabilirken, bazı durumlarda bu büyüme anormal dereceye ulaşabilir.
  • Prostat hastalığı gibi, erkeklerde görülen prostat büyümesi de hastalığa neden olan etkenlerden biridir.

Hidronefroz Belirtileri

Genel olarak görülen Hidronefroz belirtileri, şunlardır.

  • İdrar yollarında ortaya çıkacak sorunlar, bir bütün halinde oluşması sebebiyle bel ağrılarının artmasına neden olur. Yani uzun süreli bel ağrılarının hissedilmesi, diğer belirtilerle beraber önemli bir belirti olarak kabul edilebilmektedir.
  • Böbrek enfeksiyonlarının görülmesi farklı bir rahatsızlığın belirtisi olabileceği gibi, Hidronefroz belirtileri arasında da yer alır.
  • Uzun süren ve sık tekrar eden yüksek ateş, bulantı ve kusma gibi durumlarda belirti olarak kabul edilmektedir.
  • İdrar yaparken hissedilen ağrıların sık ve uzun bir dönemi kapsaması da, bir diğer belirtidir.

Hidronefroz Tedavisi

Hastalığın gelişim türüne göre, Hidronefroz tedavisi de değişik olabilmektedir. Akut rahatsızlıklarda öncelikle böbreğin rahatlamasını sağlayacak tedavi yöntemleri uygulanırken, gelişimin daha yavaş seyrettiği rahatsızlıklarda ise sebebe yönelik tedaviler uygulanır.

İdrar toplayıcı sistemde bulunan sorunların giderilmesi, üretirlerin mesaneye giriş kısımlarının değiştirilmesi, böbrek taşlarının alınması gibi cerrahi müdahaleye dayalı tedavi yöntemleri en sık kullanılanlarıdır. Bunun yanında, ilaçlı tedavi yöntemleri de yine rahatsızlığın gelişimine göre, tercih edilebilmektedir.

Antibiyotik Tedavisi

Özellikle hastalığın ilk aşamasındaki süreçte, enfeksiyonları ortadan kaldırmak ve önlemek amacıyla kullanılır. Bu sayede, hastalığın ilerlemesine bağlı olarak engellenmesi mümkün olabilmektedir.

Hidronefroz Ameliyatları

Fiziksel ve psikolojik hazırlığın ardından, Hidronefroz ameliyatı yapılmaktadır. Bu ameliyat esasen hastalığa neden olan sorunun ortadan kaldırılmasına yöneliktir. İdrar yollarında düğüm bulunan hastalar için buna yönelik ameliyatlar yapılırken, böbrek taşı sebebiyle sorunun ortaya çıkmasında ise böbrek taşlarının alınmasına yönelik cerrahi operasyon söz konusu olabilmektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz