Hipermetrop hastalığı; Gözlere yansıyan ışınların, retinanın yani ağ tabakanın arka kısmına odaklanmasından kaynaklı göz hastalıklarından biridir. Yani mercek kısmında kırılan ışınlar, göz merkezinin arkasına yansımaktadır.

Bu hastalığa maruz kalan kişilerin yakınlardaki nesneleri görmekte zorluk yaşadıkları, uzağı görmekte ise herhangi bir sıkıntı yaşamadıkları bilinir.

Hipermetrop Nedenleri

Hipermetrop nedenleri, genel olarak şunlardır.

 • Mercek ve korneanın yarıçapındaki eğrilik, bu göz kusuruna neden olan durumlardan biridir.
 • Gözün ikisinin ya da birinin arka ve ön kısmının uzunluğu, normalden daha kısa olup yakın mesafelerin tam olarak algılanmaması da farklı bir nedendir.
 • Göz merkezi kırıcılık indeksindeki değişiklikler, hastalığın oluşmasına neden olan faktörlerden biridir.
 • Yaşın ilerlemiş olması ve sağlıksız yaşam koşulları
 • Aileden gelen benzer bir hastalığın bulunması sonucu genetik yatkınlık
 • Doğuştan var olan nedenler

Hipermetrop hastalığı nedenleri arasında yer almaktadır.

Hipermetrop Belirtileri

 • Hastanın uzağı net görmesine rağmen yakın mesafede bulunan nesneleri zor ve bulanık görmesi, Hipermetrop belirtileri arasında en fazla bilinenidir.
 • Dikkat dağınıklığı
 • Gözlerde yanma ve ağrı hisleri
 • Özellikle yakın mesafeye bakarken gözleri kısarak bakmak
 • Bilgisayar kullanmak, çizim yapmak ve kitap okumak gibi yakın mesafeli işleri yaparken gözlerini kısmakla birlikte baş ağrısının ortaya çıkması
 • Gözleri sık sık kırpmak
 • Gözde kızarıklık ve yaşarma

Gibi belirtiler, hastalığın en fazla görülen belirtileridir.

Hipermetrop Türleri

Kurvatür hipermetropisi: Lens ve kornea yüzeyindeki anormallikler sonucu ortaya çıkan Hipermetrop hastalığı türlerinden biridir.

Eksenel hipermetropi: En yaygın görülen tip olup, gözün arka veya ön uzunluğunun ideal orandan kısa olmasıyla meydana gelmektedir. Yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen bir durum olsa da, ileri yaşlarda göz kaslarının kuvvetlenmesiyle ortadan kalkmaktadır. Ancak rahatsızlığın kalıcı olduğu durumlar da, oldukça fazladır.

İndis hipermetropisi: Diyabet ve yaşlılığa bağlı olarak daha fazla görülen indis, lensin kırılma indeksindeki anormal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkar.

Hipermetrop Tedavisi ve Teşhisi

Hastalığın teşhisi için, göz doktorunun bir takım ölçümlemeler yapması teşhis konulmasındaki ilk ve en önemli aşamadır. Teknolojik tıbbi cihazlarla yapılan ölçümlerde elde edilen değerlerde yukarıda saydığımız nedenlere bağlı olarak anormallik görülmesi sonrası teşhis konulabilir.

Hastalığın tedavisindeki en temel amaç, gözlere yansıyan ve gözün arka kısmına düşen ışık kırılmasının, ön tarafa yani doğru alana düşmesini sağlamaktır. Bunun için kullanılan tedavi yöntemlerinde, ince kenarlı ve dış bükey merceklerden yararlanılır. Cerrahi operasyonlar, gözlükler ve lensler, tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır.

Gözlük kullanımı: Hipermetrop hastalığı tedavisi için, en fazla tercih edilen ve kullanılan yöntemdir. Gerek fazla bakıma ihtiyaç duyulmaması ve gerek pratik kullanımı sebebiyle, bu göz kusurunun düzeltilmesinde ve hastalının yakını görme yetisinin iyileştirilmesinde fazlaca tercih edilmektedir. Ancak hastalığın fazla ilerlemiş olduğu durumlarda gözlük camının daha kalın olması, görme kalitesini düşürebilmektedir.

Kontakt lens kullanımı: Gözün üzerini kaplayacak şekilde hazırlanan ve uygulanan kontakt lensler, gözlüksüz bir kullanım sunması ve belli olmaması nedeniyle tercih edilir olsa da, hijyen bu kullanımlarda daha önemlidir.

Cerrahi operasyon: Genellikle orta ve hafif rahatsızlıklarda tercih edilen cerrahi yöntemler, kesin başarı sağlamamakla birlikte sorununun önemli ölçüde giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Antibiyotik Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Saglikk.com sağlık bilgileri

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz