Hipofiz tümörü, hipofiz bezinin ön kısmında ortaya çıkan, bu bezde salgılanan hormonların işleyişini olumsuz etkileyen ve vücut üzerinde kötü etkileri olan iyi huylu tümörlerdir. Hipofiz tümör, her yaş grubunda görülebilir. Ancak 30- 60 yaş aralığındaki bireylerde daha sık rastlanılır.

Hipofiz Tümörü Belirtileri

Hipofiz bezi, beynin tabanında, burun kökünün arkasında bulunan ve vücutta salgılanan hormonların faaliyetlerini düzenleyen, ön ve arka olmak üzere iki kısımdan oluşan ufak bir bezdir. Hipofiz bezi, tiroid, büyüme, süt emzirmeye yarayan hormonları salgılar ve vücutta cinsel gelişme, kemik gelişimi, kas yapımı, stresle baş etme, böbreklerde suyun geri emilimini sağlama, hastalıklardan korunma gibi birçok önemli fonksiyona yardım eder. Hipofiz tümörünün nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Hipofiz bezinden çeşitli hormonlar salgılanmasından dolayı bu hastalığın belirtileri de çeşitlilik gösterir ve özellikle hormonal dengesizliklerle birlikte ortaya çıkar. Ayrıca hipofiz tümör ileri safhaya gelene kadar hiçbir semptom göstermeyebilir. Hastalığın belirtilerini hormonal dengesizlik yapan ve hormonal dengesizlik yapmayan diye ikiye ayırmak mümkündür.

Hormonal dengesizlik yapanlarda, hipofiz bezinin normal salgıladığı hormonlardan birisinde bir artış söz konusudur. Bu hormon artışına göre adet düzensizliği, aşırı kıllanma, meme ucundan sıvı gelmesi, erkeklerde cinsel yaşamda sorunlar, kalp ritim bozuklukları, el, ayak, parmak uçları, burun ve çenede büyümeler, Akromegali hastalığı gibi belirtiler ile karşılaşılır. Hormonal dengesizlik yapmayanlarda ise hipofiz tümörü belli bir büyüklüğe geldiği için çevresinde bulunan şah damarı ve görme siniri gibi dokulara baskı yapar ve kişilerde giderek artan görme kayıpları gibi belirtiler oluşur.

Hipofiz Tümörü Tedavisi

Hipofiz tümöründen şüphelenildiği zaman ilk olarak hastanın tıbbi öyküsü dinlenir, hekim tarafından fiziki ve nörolojik muayenesi yapılır. Bu muayenin ardından bir takım kan testleri istenir, kandaki hormon düzeylerine bakılır ve hastanın MR’ı çekilerek, teşhis konulur. Hipofiz tümörünün tedavisi, tümörün hormonal aktivitesine, hangi hormonu etkilediğine, büyüklüğüne ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterir.

Hipofiz tümörü tedavisinin asıl amacı tümörü çıkartmak, küçültmek veya hormon düzeylerini normalleştirmektir. Bu hastalıkta ilaç, radyasyon ve cerrahi gibi yöntemler tercih edilerek hastalar tedavi edilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nöroloji, Dahiliye, Beyin Cerrahisi

Hipofiz Tümörü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz