Hodgkin Lenfoma, bağışıklık sisteminin bir parçası olan, vücutta enfeksiyonlarla ve diğer hastalıklara karşı savaşan beyaz kan hücrelerinden kaynaklanan lenf dokusunun bir çeşit kanseridir.  

Hodgkin lenfoma nedenleri ve türleri

Hodgkin lenfomada, ülkemizde lösemilerden sonra en sık karşılaşılan, genelde gençlerde ve özellikle de genç erkeklerde daha sık görülen bir hastalıktır. Hodgkin lenfomanın, Klasik Hodgkin lenfomanın ve Nodüler lenfosit-baskın Hodgkin lenfomada olmak üzere iki çeşidi vardır.

Klasik Hodgkin lenfomada normal hücrelerden daha büyük olan Reed-Sternberg hücreleri görülür ve birçok kişide bu tipine rastlanır. Nodüler lenfosit-baskın Hodgkin lenfoma ise çevresel lenf düğümlerinde başlar ve nadir görülür. Bu tipte hastalığın daha erken evrede tanısı konur.

Hodgkin lenfoma evreleri

Hodgkin lenfomanın evreleri, evre I, evre II, evre III ve evre IV şeklindedir. Birinci evrede, tek bir lenf bezi bölgesi tutulur. İkinci evrede diyaframın üstündeki veya altındaki, aynı taraflı en az iki lenf bezi tutulumu vardır. Fakat diyaframın aynı tarafındaki diğer lenf nodu gruplarında da lenfoma hücreleri bulunabilir. Üçüncü evrede diyaframın alt ve üstündeki lenf bezleri tutulur. Son evrede ise lenfoma hücreleri bir veya birden fazla organ ya da dokunun, birkaç bölgesinde bulunur.

Ayrıca bu evrelere ek olarak A veya B evreleri de ilave edilebilir. Hastada kilo kaybı, terleme ve ateş belirtileri yoksa A, eğer hastada kilo kaybı, terleme ve ateş gibi belirtiler varsa B evresi olarak tarif edilir. Hodgkin lenfomanın tam nedeni bilinmemekle birlikte bazı virüslerin bağışıklık sistemini bozarak bu hastalığa sebep olduğu düşünülmektedir. Ancak buna ek olarak genetik faktörler de Hodgkin lenfomaya neden olabilir.

Hodgkin lenfoma belirtileri

Hodgkin lenfomanın belirtileri genellikle lenf düğümlerinde büyümedir. Hastalıkta boyun, koltuk altı veya kasıkta şişmiş, ağrısız lenf nodları, kilo kaybı, halsizlik, geçmeyen ateş, gece terlemeleri, dalak ve karaciğer büyümesi, öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi semptomlar görülür.  

Hodgkin lenfoma tedavisi

Hodgkin lenfomanın hastalarına tanı konulması için doktor tarafından fizik muayene yapılır ve hastanın kendisinin ve ailesinin tıbbi geçmişi dinlenir. Bu hastalıktan şüphelenildiği takdirde kan sayımı, lenf nodundan ya da tutulan organdan alınan biyopsi, MR, PET-BT gibi radyoaktif görüntüleme yöntemleri ile hastalığın teşhisi kesin olarak konulur.

Hodgkin lenfoma tedavisi; hastalığın türü, evresi, hastanın genel sağlığı ve tercihleri gibi bir takım faktörlere bağlı olarak belirlenir. Tedavinin asıl amacı, kanser hücrelerini yok etmek ve hastalığı seyrini hafifletmektir. Hastalığın temel tedavi yöntemleri kemoterapi, radyoterapi ve kök hücre naklidir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Hematoloji, Onkoloji, Hematolojik Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi

Hodgkin Lenfoma Nedir? Belirtiler, Nedenleri ve Tedavisi

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz