Horlama, uyku esnasında solunum yolundaki daralmalara bağlı olarak soluğun duyulur hale gelmesidir. Horlamanın kendisi tek başına bir hastalık olmakla birlikte aynı zamanda uyku apne sendromunun en önemli bulgularından biridir. Bu hastalık toplumun yaklaşık yüzde 50’sinde görülür.

HORLAMA NEDENİ ve BELİRTİLER:

Dilin arkası, yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralabilen bir bölgedir. Uyku sırasında bu bölgedeki kaslar gevşer, hava geçiş alanı daralır ve geçen hava gevşek dokularda titreşim oluşturarak horlamaya neden olur.

Kilolu kişilerde kalın ve yağlı boyun dokusu, çocuklarda ise büyük bademcik ve geniz eti en sık karşılaşılan horlama nedenlerindendir. Ayrıca bazı yüz ve çene kemiklerinde yapısal sorunlar, nörololjik bozukluklar, nezle, grip gibi hastalıklar da horlamaya neden olur. Horlamının belirtileri gece terleme, ağız kuruluğu, boğazda yanma veya ağrı, uykuda boğulma hissi, yorgunluk ve baş ağrısıdır.

HORLAMA TEŞHİS ve TEDAVİ:

Birçok hasta bu problemi uyku esnasında yaşadığı için kendisinde horlamanın var olup olmadığını bilmez. Çevresindeki insanların rahatsızlıklarını dile getirmesi veya yorgunluk, huzursuzluk, boğaz kuruması, gece terleme gibi birçok şikayet sebebiyle doktora başvururlar.

Doktor tarafından yapılan tetkiklerle horlama kişide teşhis edilir. Hastalıkta, bireyin boyu, kilosu, yaşam tarzı, sigara ve alkol kullanıp kullanmadığı, uykuya geçme pozisyonları gibi faktörler göz önünde alınarak uygun tedavi şekli belirlenir.

Tedavide öncelikle hastalarda uyku apne sendromu olup olmadığı araştırılmalı ve gerekiyorsa hasta uyku testinden geçirilmelidir. Hastalar uyku apne sendromu görülmediği takdirde Kulak Burun Boğaz uzmanları tarafından uygulanan bazı cerrahi girişimler, radyofrekans yöntemleri ve diş hekimleri tarafından uygulanan ağız içi aparatlar ile tedavi edilebilirler. Ancak her horlama tedavisi cerahi müdahale gerektirmez ve böyle durumlarda hastaya ağızdan hap ve spreyler verilerek problem ortadan kaldırılır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kulak Burun Boğaz, Göğüs Hastalıkları, Nöroloji, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Psikiyatri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz