Huzursuz Bacak Sendromu, istirahat halinde bacaklarda görülen ağrı ve hareket ettirme isteği şeklinde kendini gösteren nörolojik bir rahatsızlıktır.

 

Huzursuz bacak sendromu neden olur?

Hastaların önemli bir bölümünde hastalığın nedeni tam olarak belirlenemez. Huzursuz Bacak Sendromu’nun beynin bazı bölümlerinde ‘Dopamin’ adlı maddenin azalması sonucu geliştiği en yaygın görüşler arasındadır.
Erken yaşlardaki hastalarda ise ‘genetik’ geçiş üzerinde durulmaktadır. Kimi hastalıklar ve durumlar Huzursuz Bacak Sendromu na neden olabilmektedir. Özellikle hamilelikte şikayetlerin artması çok yaygındır.
 
HBS’ye neden olabilen durumlar; Parkinson, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, demir eksikliği, folik asit eksikliği, romatoid artrit, hamilelik, B12 eksikliği ve polinöropati (değişik nedenlerle sinirlerin etkilenmesi) dir. Alkol, sigara ve yoğun kafein kullanımı şikayetleri tetikleyebilir. Nifedipin içeren tansiyon ilaçları, fenitoin içeren sara ilaçları ile kimi soğuk algınlığı, depresyon ve bulantı ilaçları huzursuz bacak sendromu şikayetlerini kötüleştirebilir.

Huzursuz bacak sendromu belirtileri nelerdir?

Şikayetler hastalarda akşam saatlerinde başlar. Genelde iki bacakta da görülür.Nadiren tek bir bacakta ya da el, kol gibi vücudun diğer yerlerinde görüldüğü durumlar gözlenir. Kadınlarda erkeklere oranla iki kat fazla gözlenmektedir. İleri yaşlarda daha yaygın olmasına rağmen her yaşta görülür. Ağrı dışında uyuşma, yanma, karıncalanma ve iğne batmasına benzer şikayetler de görülebilir. 
 
Huzursuz Bacak Sendromu tedavisi nasıldır?
 
Şikayetleri arttıran alkol, sigara ile kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmak (özellikle akşam saatlerinde) huzursuz bacak sendromu tedavisini destekler. Hastalığın nedeninin belirlenmesinin ardından doktor tarafından uygun bir tedavi başlanır. Başka bir nedeni yoksa hastalığın tedavisinde dopamin seviyesini arttıran ilaçlar kullanılmaktadır. Kimi zaman ise benzodiazepinler, gabapentin ve karbamazepin gibi ilaçlardan yararlanılmaktadır.
 
Önerilen Branşlar: Alie Hekimi, Dahiliye, Nöroloji, Fizik Tedavi, Ortepedi
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz