Beyni besleyen damarlardan birinde tıkanma olduğunda beynin o bölümünün beslenmesi bozulur ve bölgenin uzun süre kansız kalmasıyla inme (beyin krizi felç) meydana gelir.

İnme nedir sorusunun cevabı; beynimize giden kan ve oksijenin ani olarak kesilmesi veya azalması durumudur bir nevi beyin krizi olarak adlandırabiliriz.

İnme (felç) Neden olur?

İnme, konuşma kaybı ve beraberinde vücudun bir bölümünde geçici veya kalıcı tarzda oluşan hareket kaybı veya güçlüğü ile aniden ortaya çıkabilen bir tablodur. Ani başlayan, beyinde 24 saatten daha uzun süreli hasara (serebral kayıp) veya ölüme yol açan ve ana kaynağı genelde damar içi bozukluklar olan klinik bir sendromdur.

İnme, boyun ve beyin damarlarında meydana gelen damar sertleşmesi sonucunda ortaya çıkar. Fazla kilo, hareket etmeme, kalp ritim bozukluğu, tansiyon, yüksel kolesterol, sigara gibi etkenler inme oluşması için etkin faktörler arasında yer alır.

Damar sertliği boyun yada beyin damarlarının iç taraflarında yağ ve kireç tabakasının olmasına neden olur. Damarın duvarında olan kirecin bozuk yapısı pıhtı oluşmasını daha kolay hale getirir. Bu kireç tabakalarından parçalar koparak kan yolu ile beyne gider ve beynin atar damarlarında tıkanmaya neden olarak inme gerçekleşir.

Bunun yanında kireçlenme zamanla artarak damardan yeteri kadar kan akışının olmamasına neden olur. Damarın daralması ve yeteri kadar kan akımının olmadığı zamanlardaysa yine inme meydana gelir. Düzensiz kalp atımının neden olduğu, kalp içinde meydana gelen pıhtılarsa diğer en çok görülen inme nedenleri arasındadır. Düzensiz kalp atımları kalbin içinde meydana gelen pıhtıyı kan yolu ile beyin atardamarlarına gidip inmeye sebep olabilir.

İnme (Felç) Belirtileri Nelerdir?

 • Vücudun %50’de yüz, kol ve bacaklarda his kaybı
 • Konuşmada zorlanma
 • Etrafındakileri anlayamam (konuşulanları)
 • Odaklanmada zorluk
 • Dengesizlik ve baş dönmesi
 • Çift görme
 • Baş ağrısı
 • Yutmada zorluk

İnme yaşanmasına neden olan damar tıkanıklığının belli ve tehlikeli seviyeye ulaşmasında görülen şikayetler ve semptomlar kalıcı olacaktır. Acil müdahale ile tehlikeli düzeyi aşmadan yapılan tıbbi müdahalelerde, görülen şikayetlerin hepsi veya bir kısmı ortadan kaybolmaktadır. Yukarıdaki şikayetleri yaşayan bir kişi veya birinin yaşadığını gören birisi hemen 112 acil servisini arayarak acil tıbbi yardıma başvurmalıdır.

İnme (Felç) Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnme (felç) geçiren bir kişiye şikayetlerinin başladığı andan itibaren 3 saat içinde tıbbi müdahale gerçekleşirse, şikayetlerinin hemen, hemen hepsi kaybolabilir. İnme (felç) tedavisi şikayetler başlamasının ardında 3 ile 6 saat içinde pıhtı eritme (tromboliz) yada mekanik biçimde pıhtının çıkarılması (trombektomi) ile gerçekleşmektedir.

İnme (felç) tedavisi yapılırken damarın içersine pıhtıyı eritecek ilaç enjeksiyonu gerçekleşir. Pıhtıyı eritecek olan ilaç serum kullanılarak toplar damarın içine verilebilir yada şartları uygun olan hastalara anjio ile pıhtı hangi damardaysa  içersine ince ve özel olan kataterler ile girilerekte verilebilir.

Mekanik şekilde pıhtının çıkartılmasıysa beynin daha geniş atardamarlarının tıkanmasını tedavisi için kullanılır. Anjio ile pıhtı hangi damardaysa içersine kateter ile girilerek, özel olarak tasarlanmış yumuşak yapıya sahip, özel stentler kullanılarak pıhtı kateter içersine çekilir ve damar açılmış olur.

Risk Altında Olanlar Kimler?

Yaş önemli bir faktör ancak her yaşta inme olabilir

Beslenmesi bozuk ve düzensiz olanlar, aşırı kilolu, şeker hastası ve sigara kullananlar.

Sigara vücudun diğer damalarına zarar verdiği gibi, beynin damarlarına da zararlar vermekte. Damar esnekliğini bozmakta, plaklar oluşturmakta ve geri dönüşü mümkün olmayan hasarları sigara vermektedir.

İnmeden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

 • Günlük 2-2,5 litre su içmek inme riskini özellikle ileri yaşlarda azaltmakta.
 • Hiper tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol hastası olanlar riskin farkında olup, kontrol altında tutulmalıdırlar.
 • Damarsal rahatsızlıklarınız varsa düzenli olarak kontrol yaptırınız.
 • Düzenli şekilde yapılan spor ve egzersiz inme riskini azaltmaktadır.
 • Sağlıklı ve düzenli beslenerek inme riskini azaltabilirsiniz.
 • Aritmi şikayeti olan kişilerin inme riskleri hayat boyu süreceği için, yaşamları boyunca kan sulandırıcı ilaç kullanmaları gerekmektedir.

Serebrovasküler hastalıklar ve beyin kanaması nedenleri yazılarımızı da mutlaka okumanızı önermekteyiz.

2 YORUMLAR

 1. […] İnme – Felç, beyni besleyen damarlarda veya damarlardan geçen kanda değişiklikler sonucu ortaya çıkan damarın tıkanması veya kanaması oluşan inme veya felç durumudur. İnme ve felç birçok nedenle ortaya çıkar ve her birisinin de farklı bir tedavisi ve belirtisi vardır. İnme veya felç genel olarak bir hastalık değil klinik bir tablodur. […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz