Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

İnmemiş Testis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

İnmemiş Testis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
18.07.2018
99
A+
A-

Halk arasında inmemiş testis olarak bilinen “Kriptorşidizm”, testislerden birinin veya her ikisinin de skrotumda (testis torbası) bulunmamasıdır. Yani testis torbalarının bir veya ikisinin de boş olması durumuna inmemiş testis denir.

İnmemiş Testis Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Testisler gebeliğin ilk iki ayı içerisinde gelişmeyi tamamlar ve fetüs karnı içerisinde yerleşerek cinsel açıdan farklılaşmayı sağlayan hormonları salgılar. Gebeliğin 7. ayından sonra ise testisler karın içinden aşağı doğru ilerler. Testislerin testis torbasına inmesi karmaşık bir süreçtir ve bu süreçte bazı hormonlar (gonadotropinler ve testosteron gibi) ile karın

içi basınç rol oynamaktadır. Özellikle beyinden salgılanan gonadotropin eksikliği ile inmemiş testis arasında sıkı bir ilişki olduğu düşünülmektedir.  En sık rastlanan diğer nedenler arasında kasık kanalı ve torba giriş yolunun tıkanması, spermatik kordonu oluşturan yapılardan birinin ( genellikle atardamarın) kısa olması, ka­sık kanalında bir fıtık kesesinin bulun­ması ve erbezinin torbaya inişine kıla­vuzluk eden bağdaki oluşum bozuklukları sayılabilir. Ancak inmeyen testis rahatsızlığında daha çok kalıtsal ya da iç salgı sistemine bağlı etkenler sorumlu tutulmaktadır.

Prematürite doğum, düşük doğum ağırlığı, rahim içi gelişme geriliği, plasental ve maternal faktörler, çevresel faktörler (endokrin bozucular), gestasyonel diyabet, sigara kullanımı, inmemiş testis hastalığının başlıca risk faktörleridir.

Belirtisi bir veya her iki torba yarılarının boş olmasıdır. Eğer her iki yarı da boşsa, hastada öncelikle testis olup olmadığı araştırılır.

İnmemiş Testis Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnmemiş testis tanısı, bir çocuk cerrahı tarafından hastanın kasıklarının ve torbalarının muayenesiyle konur. Hasta muayenesi sırasında yumurta (testisler) elle hiç bulunamaz ise indirme ameliyatı öncesi hastaya ışıklı bir boru ile karın içine ameliyat esnasında bakılır (laparoskopi). Böylece operasyon sırasında tanı kesinleşir ve ameliyat ona göre şekillendirilir.

Tedavide amaç testislerin spoktruma (yumurtalık torbası) indirilmesidir. Bu amaca ulaşmada hormonal tedavi ve cerrahi tedavi yöntemleri de hastanın durumuna göre kombine olarak kullanılabilir.

Hormonal tedavi, inmemiş testis hastalığı için kullanılan tek ilaç tedavisi yöntemidir. Hormonal tedavi başarısız olursa veya kasık fıtığı varsa fıtık onarımı ile birlikte testisler ameliyatla torbaya indirilmelidir.

İnmemiş testis ile döl yapım kabiliyetinde azalma ve kötü huylu tümör gelişme riskinin artması şeklinde bir ilişki söz konusudur. Daha erken ameliyatın daha iyi olacağını ileri sürenler olmakla birlikte, inmemiş testisin cerrahi tedavisinin iki yaş civarında yapılması önerilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Ürolojisi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.