Jinekomasti, erkek memesinin anormal şekilde büyümesidir. Dünyada her 18 erkekten birinde meme büyümesi görülmektedir.

JİNEKOMASTİ NEDENİ VE BELİRTİLER:

Jinekomasti yaşam boyu hormonal ve fiziksel değişim ile gelişimlere bağlı olarak ortaya çıkar. Hormonal olarak östrojen ve testosteron dengesindeki bozukluklardan; fiziksel olarak aşırı kilo alımı veya kaybından, yağ birikimi ve obeziteden kaynaklanır. Bazı hastalıklar da jinekomastiye sebep olur. Bunlar; testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri, tiroid bezi hastalıkları (hipertiroidi veya guatr), bazı kanser türleri özellikle akciğer ve karaciğer, karaciğer sirozudur. Bazı ilaç ve maddelerin uzun süre kullanımı da (alkol, amfetamin antidepresanlar, uyuşturucu madde, vücut geliştirmede kullanılan anabolik steroidler) erkekler de meme büyümesine neden olur.

Jinekomastiye genelde üç dönemde rastlanır. Bunların ilki yeni doğan dönemidir. Anneden geçen östrojen etkisiyle erkek çocukta meme büyümesi görülür. Yeni doğan erkek çocukların yüzde 70’inde jinekomastiye rastlanır. İkincisi, ergenlik çağına geçiş dönemidir. Bu yaş grubundaki erkeklerin yüzde 50-60’ında jinekomastiye rastlanır. Bu dönemlerde gözlemlenen meme büyümesi genellikle zamanla kendiliğinden geriler. Üçüncü dönem ise yaşlılık dönemidir.

Jinekomastinin üç tipi vardır. Glandüler Jinekomasti, sadece meme dokusunun artışıyla meydana gelir. Yağlı jinekomasti, sadece meme bölgesinde yağlanma ile oluşur. Karışık jinekomasti, hem meme dokusu artışı hem de yağ dokusunun artışıyla meydana gelir. Jinekomasti, tek bir memede ya da ikisinde birden görülebilir. Herhangi başka bir belirti söz konusu değildir. Sadece bazı hastalarda meme ağrısına rastlanabilir.

JİNEKOMASTİ TEŞHİS VE TEDAVİ:

Teşhis için önce fizik muayene, ardından jinekomastiye neden olan sebeplerin varlığı araştırılır. Bunun için kan ve hormon testleri yapılır. Gerekli görülmesi halinde ultrasonografi, MR veya BT gibi ileri incelemeler yapılabilir. Tetkikler sonucu altta yatan başka bir sebep yoksa cerrahi tedavi önerilir. Son yıllarda geliştirilen bir diğer yöntem de lazer liposuctiondur. Bu yöntemde cilt altı dokuya lazer enerjisi verilir. Bu sayede memede biriken yağ daha kolay parçalanır ve sonrasında klasik liposuction tekniğine uygun olarak vücuttan alınması sağlanır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz