Önemli kalp rahatsızlıkları arasında bulunan kalp kapağı hastalıkları, farklı neden ve belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Başta kalp kapağı ameliyatı olmak üzere farklı tedavi yöntemlerinin kullanıldığı kalp kapağı hastalıkları nedenleri ve belirtileri hakkındaki detaylara, yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Kalbin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için farklı görevleri bulunan kalp kapakları, 24 saat boyunca sürekli açılıp kapanmaktadır. Kalp üzerinde bulunan 4 kapaktan herhangi birisinin çalışma esnasında gerektiği gibi tam açılıp kapanmaması gibi durumlarda, kalp kapağı rahatsızlıkları adı verilen sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır.

Bazı durumlarda başlangıç aşamasında ciddi bir belirti vermemesi de, böyle bir kalp sorununun riskini daha fazla artırmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi kalp gibi en önemli organlarımızdan birisi üzerinde görülecek rahatsızlık için, erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle kalp kapağı hastalığı nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak gerektiği gibi, kalp kapağı hastalığı belirtileri hakkında da bilgi sahibi olarak ona göre hareket etmek oldukça faydalı olacaktır.

Kalp Kapağı Hastalıkları Belirtileri

Bazen ilk aşamada herhangi bir belirti ortaya çıkmasa da, kalp kapaklarında sorun görülmesi halinde farklı belirtiler bu rahatsızlığa karşı ipucu vermektedir. Kalp üzerinde bulunan kapaklarını hangisinin çalışmadığına bağlı olarak belirtiler de değişiklik görülse de, bu rahatsızlığın genel olarak görülen belirtileri şunlardır.

  • Kalpte çarpıntı
  • Vücutta yoğun halsizlik
  • Nefes yollarında tıkanma hissi
  • Basit aktivitelerde dahi çabuk yorulma
  • Nefes darlığı
  • Vücudun farklı bölgelerinde sıvı toplanması
  • Göğüs ağrıları
  • Baş dönmesi
  • Bazen bayılma halleri

Gibi farklı belirtiler, kalp kapakları hastalıkları için, birer belirti olarak kabul edilmektedir. Bu belirtilerden özellikle kalple ilgili olanların sıklıkla görülmesi durumunda, mutlaka doktorunuza giderek muayene olmanız sağlığınız açısından daha faydalıdır.

Kalp Kapağı Hastalıkları Nedenleri

5 ana nedeni bulunan kalp kapağı hastalıkları, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir olsa da, hastalığın en önemli nedenleri şunlardır.

Doğuştan Gelen Hastalıklar

Kişinin kalp kapaklarında sorunların bulunması, doğuştan gelen bir rahatsızlık olarak görülebilir. Doğuştan kalp kapaklarında görülecek anormallikler oldukça farklı olup, en yaygın olarak görüleni kalp kapağında 3 yaprakçık olması gerekirken, bu sayının 2 olmasıdır. Aort kapağında görülecek bu eksiklik, hastada kalbe bağlı olarak farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına da neden olabilir.

Bu rahatsızlık aynı zamanda, kalp kapağı enfeksiyonu gibi farklı ve önemli risklerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Böyle bir durumda kalp kapağı ameliyatı yaptırmak, hastalığın ortadan kaldırılmasında en iyi tedavi yöntemleri arasındadır.

Kalp Kapaklarında Görülen Enfeksiyonlar

Rahatsızlığın temelinde görülen ciddi sorunlardan biriside, kapat enfeksiyonlardır. Tıp dilinde infektif endokardit ismi ile anılan kapak enfeksiyonları, halsizlik, ateş ve eklem ağrıları şeklinde daha fazla belirti göstermektedir. Kalp kapaklarında enfeksiyon gibi rahatsızlık bulunan kişiler, kapak kapaklarında farklı hastalık riskine karşı, herhangi bir sağlık probleminden dolayı ameliyat olmadan ve diş çektirmeden önce antibiyotik korumasına dikkat etmelidir.

Mitral Kapak Prolapsusu

Görülme oranı yüzde 3 civarlarında olan mitral kapak prolapsusu, kadınlarda daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Kalp üzerinde ciddi sorunların görülmesine neden olmasa da, kişinin genel sağlığını ve sosyal aktivitelerini olumsuz etkilemektedir. Bu tip rahatsızlıklarda, kalp kapağının daha kalın ve uzun olduğu bilinmektedir.

Romatizmal Ateş

Türkiye’de artış gösteren kalp kapağı rahatsızlıklarının nedenleri arasındaki romatizmal ateş, 5 ile 15 yaş aralığında bulunan çocukların boğaz enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Eklemlerde ağrı, şişme ve ateş şeklinde belirtilerle görülen romatizmal ateş, kalp kapağının zedelenmesi gibi farklı etkileri ile kalp kapaklarında rahatsızlıkların meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

Kalp Kapağı Hastalıkları Tedavi Yöntemleri

Kalp kapaklarında görülecek rahatsızlığın türüne göre, tedavi yöntemleri de farklılık gösterebilmektedir. Kalp kapağı ameliyatı da dahil olmak üzere, rahatsızlıklarda kullanılan tedavi yöntemleri genel olarak şunlardır.

İlaçlı Tedaviler

Rahatsızlığın şikayetlerini azaltmak, etkilerini en aza indirmek için ilaçlı tedaviler kullanılmaktadır. Özellikle kalp ritminin düzenlenmesi ve çarpıntının azaltılması için ilaçlı tedavi yöntemleri tercih edilebilmektedir.

Kalp Kapağı Ameliyatı

Özellikle kapak rahatsızlığının sebep olduğu yetersizlik ve darlık durumlarında, cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Hastalığın evresine bağlı olarak, hasta tarafından fazla şikayet bulunmaması gibi durumlarda da, bazen yine ameliyat gerekli olabilmektedir. Yapılan ameliyat hastalığa bağlı ortaya çıkan şikayetlerin azaltılması ve yaşamını normal bir şekilde sürmesi için faydalı olabilmektedir.

Balon Tedavisi

Genellikle mitral darlığına bağlı olarak görülen kapak rahatsızlıklarında, cerrahi yöntem dışında kullanılan tedavi yöntemidir. Kasık bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur ve buradan atardamar üzerine kateter konulur. Kateter tıbbi yöntemlerle dar olan alana iletilerek, ucunda şişirme yapılarak mitral darlık açılır.

Kalp Kapağı Ameliyatlarının Riskleri

Tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi, kalp gibi önemli bir organ üzerinde yapılacak cerrahi operasyonlarında elbette ki, bazı riskleri bulunmaktadır. Operasyonun türüne bağlı olarak, ameliyat yapılan hastaların yüzde 5 oranında, hayatını kaybettiği görülmektedir. Aort kapakta bu risk daha az olmakla birlikte, mitral kapak ameliyatlarında daha fazladır. Eğer ki hastanın iki kapağında da değişiklik olacaksa, ameliyatta hastayı kaybetme riski yüzde 8 oranlarına kadar yükselmektedir.

Ameliyattan sonra ölüm olmaması halinde de, bazı sorunlar nadiren görülebilmektedir. Ameliyatın yapılmasının ardından görülen ölümlerin tamamına yakını, sonraki 30 gün içinde gerçekleşmektedir.

Kalp Kapaklarının Görevi Nedir?

Kalbin temel yapısı, kas pompası şeklindedir. Bilindik görevi olan kanın pompalanmasının ideal seviyede yapılması için, iki karıncık ve iki kulakçık şeklinde dört ayrı boşluğu bulunmaktadır. Toplardamarların getirdiği kirli kan burada sağ kulakçığa doldurulmasının ardından, sağ karıncık kısmına aktarılır. Sağ karıncık ise, kanın temizlenmesi için kirli kanı akciğerlere gönderir. Kan temizlendikten sonra yeniden kalbin sol kulakçık bölümüne gönderilmektedir.

Sol kulakçık gerekli süzülümleri yaparak, sol karıncığa kanın aktarılmasını sağlar. Sol karıncıktan sonra temiz kan aort kısmına pompalanmakta ve buradan atardamarlara gönderilerek vücudun temiz kan ihtiyacını sağlamaktadır. Kalp kapakları, bu pompalama görevinin sağlıklı bir şekilde yapılması için, kanın çekilip tekrar etkin bir şekilde pompalanarak dağıtılması için, kalbe pompa işlevini kazandıran özel bölümlerdir.

En detaylı sağlık bilgileri için, takipte kalın.

Mide duvarı kalınlaşması nedir?

saglikk.com

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz