DOLAR 5,5773
EURO 6,1735
ALTIN 271,2
BIST 95.734
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Gök Gürültülü

Kalp Kası Hastalıkları Nedir?

Kalp Kası Hastalıkları Nedir?
18.07.2018
172
A+
A-

Kalp Kası Hastalıkları

Kalp kası hastalıkları ya da diğer adıyla kardiyomiyopati; anormal kalp kası performansına sebep olan kalp kası hastalıklarının tümü olarak tanımlanır.  

Kalp Kası Hastalıkları Nedenleri ve Belirtileri

Kalp kası hastalıklarında kalp kasının kasılma gücü azalır. Bir çok nedenden kaynaklanabilir. En sık rastlanan neden, damar tıkanmasına bağlı kalp kasının gücünü kaybetmesi veya damarda tıkanıklık olmadan, dilate kardiyomiyopati denilen kalp kasının gücünü kaybetmesi sonucu oluşan bir kalp hastalığıdır. 

Kalp kası hastalıklarının dört farklı tipi vardır. Bunlar; dilate kardiyomiyopati, hipertrofik kardiyomiyopati, restriktif kardiyomiyopati ve aritmojenik sağ ventriküler kardiyomiyopatidir.

  • Dilate kardiyomiyopati, kalbin genişleme ve kasılma fonksiyonlarının azalması ile seyreden bir kalp kası hastalığı tipidir. Çoğunlukla sebebi bilinmemektedir. Rahatsızlıkta genetik yatkınlığın saptanması, aileden gelme bir hastalık olduğunu düşündürmektedir. Hastaların yüzde 75-80’i kalp yetmezliği ile doktora başvurur.

  • Hipertrofik kardiyomiyopatide kalp kasının kalınlaşması ile seyreden bir tablo söz konusudur. Hastalarda kalbin kasılma fonksiyonu genellikle normal, hatta artmış olmasına rağmen kalbin kasılmalarında bozukluk vardır.

  • Reskriktif kardiyomiyopati tablosunda, herhangi bir maddenin kalp kasında birikmesi ve kalbin kan ile dolmasını engellemesi hastalığa neden olur. Kasların kasılma ve gevşeme yeteneğinin azalması sebebiyle kalbin dolma fonksiyonu bozulmuştur. Hasta kişilerin tansiyonu oldukça düşüktür. EKG sonuçlarında özel belirtiler farkedilir.

  • Aritmojenik kardiyomiyopati ise sağ ventrikül kardiyomiyopatisi, yani sağ karıncık kas dokusunun hastalığıdır. Genetik ve ilerleyici bir etkiye sahiptir, sıklıkla genç erkeklerde görülür. Sağ ventrikülün bağ ve yağ dokusu ile kaplanması sonucu gelişir. Hızlı kalp atımı ile kendini belli eder. Zorlu egzersizler sırasında gençlerde ani ölümlere sebep olabilir.

Kalp kası hastalıklarında spesifik nedenlerin başında sistemik hastalıklar veya aşırı duyarlılık reaksiyonları gelir. Bunun dışında genetik ve ailesel nedenler, toksik kalp kası hastalıkları sayılabilir.

kalp kası hastalıkları ve nedenleri

Kalp kası hastalıklarının hemen tamamında kalp damarlarının tıkanması nedeni ile geçirilen kalp krizi, ailesinde kardiyomiyopati hastalığı olanlar, kokain kullanımı, çok fazla alkol tüketimi, sigara kullanımı, kötü kontrollü diyabet, amiloidoz birikimine neden olan iltihabi hastalıklar, uzun süren ritim bozuklukları, ciddi beslenme yetersizlikleri gibi nedenler söz konusudur. Fakat bazen dilate denilen kardiyomiyopatiye neden olan durumlar farklılık gösterebilir ve genelde genç yaşlarda görülür.

Viral enfeksiyonlar, kullanılan ilaçlar ve radyoterapi de kardiyomiyopatiye neden olabilir. Kardiyomiyopatilerde genellikle kalp kasının bozukluğu, sol karıncığın şeklini ve işlevini etkiler. Bazı hipertrofik kardiyomiyopatili hastalarda sol karıncık çıkış yolunda kanın aorta pompalanmasını engelleyen darlık bulunmaktadır.

Hastada, nefes darlığı, bayılma ve göğüs ağrısı şikayetleri vardır. Kalp kası hastalıkları bazen hiç bir belirti göstermez. Bazı durumlarda ise göğüs ağrısı, halsizlik, çabuk yorulma, efor sırasında ya da gece yatarken gelen nefes darlığı, çarpıntı, bacaklarda şişlik, bayılma görülebilir.  

Kalp Kası Hastalıkları Tedavisi

Teşhis için öncelikle hastanın şikayetleri dinlenir ve fizik muayenesi yapılır. EKG ve kalp ultrasonu ile kalbin kasılması, gücü, boyutu, kalp kapaklarının yapısı ve kalınlığı kontrol edilebilir. Kardiyomiyopati tedavisi, hastalığın tipi ve sebebine göre değişir.

Kalpteki koroner damarlarda tıkanıklık varsa balon stent ya da bypass ameliyatı gerekli olabilir. Bazı hastalarda da ilaç tedavileri ile kalp kasının gevşemesi sağlanır ve kalınlaşmanın sebep olduğu tıkanıklık azaltılır.

Medikal tedavi ile kalbin üzerindeki yükün hafifletilmesi ve kalbin daha rahat çalışması, kan basıncını düşürmek amaçlanır. Kan sulandırıcı ilaçlarla kan damarlarındaki tıkanma ve felç geçirme riskini önlemek mümkün olabilir. Kalbin çok fazla kalınlaştığı bazı hastalarda, miyoktemi adı verilen tıkanıklık yapan kas sistemini azaltmak amacıyla ameliyat uygulanabilir.

Bazı hastalarda, bu işlem ameliyata gerek duyulmadan kateter yöntemiyle gerçekleştirilir. Bazı hastalarda, kalp pili takılarak kalp vuruşunun yönü değiştirilir ve kalınlaşmanın neden olduğu tıkanıklık azaltılır. Bazı vakalarda ise “implantable cardioverter defibrillatör (ICD)” adı verilen cihazlar yerleştirilerek, ölümcül ritim sorunları tedavi edilir. Bazen kalp nakli de gerekli olabilir.

Önceki yazımız olan kalp kası kalınlaşması nedir? Başlıklı yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.