Tıp dilinde laparoskopik ameliyatlar olarak bilinen kapalı ameliyat nedir, nasıl yapılır? Sorularının yanında, kapalı ameliyatların en sık hangi hastalıkların tedavisinde tercih edildiğine dair farklı birçok bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Kapalı Ameliyat Nedir?

Hastanın tedavisinde cerrahi müdahalenin gerektiği durumlarda büyük bir kesinin açılarak müdahale edilmesinin yerine, küçük kesiler açılarak bu kesilerden içeri ucunda teleskop bulunan tıbbi cihazın gönderilerek hastalığın teşhisi ve sonrasında da cerrahi müdahalenin yapılması durumudur.

Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan bu yöntem daha güvenli ve sağlıklı olarak kabul edilebilirken, bazı durumlarda ise açık ameliyatlar tercih edilmektedir. Hastanın göğüs ve karın bölgesindeki rahatsızlıkların tedavilerinde, kapalı ameliyatlar daha sık tercih edilmektedir.

Kapalı Ameliyat Nasıl Yapılır?

Kapalı ameliyatlarda, hastalar genel anestezi ile uyutulmaktadır. Hastanın karın veya göğüs alt bölgesinden açılan 1 santimlik kesilerden içeriye mikro ameliyat malzemeleri tıbbi aparatlar yardımıyla gönderilerek, ameliyat yapılmaktadır.

Kesi açıldıktan sonra hastanın karın bölgesi gaz ile biraz şişirilerek, ameliyatın daha rahat yapılması sağlanır. Bu kesilerden aynı zamanda mini bir teleskop ilgili bölgeye gönderilerek, bir yandan cerrahi müdahale aşamaları ekranda doktor tarafından görülmek durumundadır. Ameliyatın tamamı, cerrahın yüksek çözünürlüğe sahip ekranı takip etmesiyle yapılmaktadır. Kapalı ameliyatlarda büyük kesiler açılmadığı için, kansız ameliyatlar olarak da bilinmektedir.

Kapalı Ameliyatlar Hangi Durumlarda, Neden Yapılır?

Laparoskopik uygulamalar, hastalığın tanısının konması ve cerrahi tedavi aşamasında tercih edilmektedir. Kapalı ameliyatlar, aşağıdaki durumlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

 • Mesane, kolon, karaciğer ve prostat gibi organların bir kısmının veya tamamının çıkarılması gerektiği durumlarda
 • Obezite rahatsızlığının tedavisinde
 • Kasık ve karın kısmında görülen fıtıkların tedavi edilmesinde
 • Mide ülseri tedavilerinde
 • Karın bölgesinde bulunan tümörlerin alınmasında
 • Skrotal orşiopeksi tedavisinde
 • Bağırsakların kesilerek tedavi edildiği hastalıkların tedavilerinde
 • Apandisit tedavisinde
 • Dış gebelik tedavilerinde

Kapalı Ameliyatların Avantajları Nelerdir?

 • Açılan kesi boyutu, açık ameliyatlardan çok daha küçüktür. Kesilerin küçük olması, hastanın ameliyatın ardından yaralarının çabuk iyileşmesine ve karın içinde oluşacak yapışıklıkların açık ameliyata göre daha az olmasını sağlamaktadır.
 • Kesilerin küçük olmasına bağlı olarak, enfeksiyon riski daha azdır.
 • Hastanın ameliyat sonrasında kullanacağı ağrı kesici sayısı daha az, süresi daha kısadır.

Kapalı Ameliyatlarda İyileşme Süreci Ne Kadar?

Ameliyatın gerçekleşmesi hastanın ve hastalığın durumuna göre 30-40 dakika sürerken, kesilerin küçük olması iyileşme süreci için önemli bir avantajdır. Hasta yaklaşık 4 saat gibi bir süre içerisinde ayağa kalkabilmekte ve kendisi için hafif olan yemekler yiyebilmektedir. Rutin kontrollerde herhangi bir sorun bulunmuyorsa, 24 saatlik süre içerisinde evine gönderilebilmektedir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz