Karaciğer büyümesi karaciğerin normalden daha büyük boyutlara ve hacme ulaşmasıdır. Karaciğerin normal büyüklüğü yaş ve cinsiyet gibi çeşitli etkenlere bağlıdır.

Karaciğer tam boyutuna 15 yaş civarında ulaşırken genelde erkekler kadınlara nazaran daha büyük karaciğere sahiptir.

Karaciğer büyümesi tek başına bir hastalık değildir ancak pek çok hastalığın habercisi olabilir. Çoğu insan karaciğer büyümesi olduğunu bilmeden hayatını sürdürür.  

Hepatomegali nedenleri nelerdir?

Karaciğer vücut için kolesterol, yağlı bileşik sentezi ve karbonhidrat metabolizması gibi hayati görevleri üstlenir. Bağırsaklardaki düzenli sindirimi sağlayıcı ve yağların yıkımını yapan öd salgısını salgılar ayrıca alkol ve ilaç kullanımıyla vücuda giren toksik madderi vücuttan atmaya yardımcı olur.

Karaciğer büyümesi doğrudan karaciğerle alakalı olmayan bir çok nedenden kaynaklanabilir. Bunlar kalp, bağışıklık sistemi, kanser, değişik bitkisel ilaçların kullanımı ve karaciğer kaynaklı rahatsızlıklar olabilir.

Hepatomegali belirtileri nelerdir?

Karaciğer büyümesi genelde fark edilmeyen ve çok belirti vermeyen bir durumdur ancak karaciğer çok büyürse sürekli şişlik hissi ve karın bölgesinden rahatsızlık şikayetleri ortaya çıkar. Bunlardan başka sarılık, kronik yorgunluk, güçsüzlük, mide bulantısı ve kilo kaybı da görülebilir.

Karaciğer büyümesinin hangi hastalığın habercisi olabileceği ise şu şekilde özetlenebilir: Siroz, hepatitler, alkole bağlı ya da alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması,öd kesesinin bloke olması, tümörler ve kistler, kan takviyesi kaynaklı nedenler, kalp yetmezliği, Budd-Chiari Sendromu, kanserler, sıtma, Reye sendromu, bazı ilaçlar ve bitkisel takviyeler, otoimmün hastalıklar, Q ateşi, glikojen depolama hastalıkları, tüberküloz, toksinler ve sarılık. Karaciğer yağlanmasının altında bir hastalık patolojisi varsa belirtiler genelde karın ağrısı, yorgunluk, bulantı ve kusma, cildin ve göz akının sararması (sarılık) şeklinde gözlenir.

karaciğer yağlanması ve tanısı

Hepatomegali ve karaciğer yağlanması teşhisi ve tedavisi

Karaciğer büyümesinin tedavisi ancak teşhisin doğru konulması ile başlayabilir. Teşhiste hastanın yakınmaları ve fizik tedavi önemlidir. Doktorun karın bölgesine eli ile yapacağı muayene sonucunda karaciğer büyümesi tespit edilebilir.

Normal karaciğer yumuşak olur ve vücudun sağ tarafında kaburgaların alt tarafında ve iç kısımda yer alır. Muayene sırasında bazen doktor elini kaburganın bitimine doğru koyar ve hastanın derin nefes almasını isteyerek karaciğeri yoklar. Doktor bu şekilde karaciğerin aşağıya doğru inmesini sağlar ve eli ile karaciğerin kenarını hisseder. Büyümüş ya da sertleşmiş karaciğer bu şekilde belirlenir.

Şişman kişilerde karaciğeri bulmak çok güç olduğundan bilgisayarlı tomografi ya da ultrasonla inceleme, MR gibi radyolojik tetkiklerle karaciğerde büyüme, organın dokusu, şekli ve tümör olup olmadığı gibi durumlar tespit edilebilir.

Hepatomegali tedavisi nasıldır?

Hepatomegali hastasında alkol bağımlılığı varsa alkolü bırakması şarttır. Çeşitli enfeksiyonlara bağlı olarak karaciğer büyümesi gelişmişse öncelikle enfeksiyonlar tedavi edilir. Eğer karaciğer büyümesi aşırı kilo kaynaklıysa hasta vakit kaybetmeden diyete başlamalı ve zayıflamalıdır.

Tedavide nedeninin belirlenmesi tedavi açısından oldukça önem taşır. Hepatitlerde karaciğerdeki inflamasyonu durdurmak için ilaç tedavisi uygulanabilir. Diyabet hastalarında kan şekeri ve kolesterol seviyesi sürekli kontrol altında tutulmalıdır.

Karaciğer kanseri ve lösemide ise kansere yönelik tedaviler uygulanır. Korunmak içinse öncelikle bazı tıbbi ve bitkisel ilaçları kullanılırken risklerden de haberdar olmak gerekir. Doktor kontorlü olmadan bitkisel içerikli diye sunulan ürünlere itibar edilmemelidir.

Sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır. Kimyasallarla temastan kaçınılmalıdır, aerosol temizleyiciler tercih edilmemelidir. Böcek ilaçları ve diğer toksik kimyasallar sadece iyi havalandırılmış ortamlarda kullanılmalıdır. Bu tür ilaçlar eldiven ve maskeyle uygulanmalıdır.  

İlgili yazılarımız

Karaciğer Yetmezliği

Siroz Nedir?

Karaciğer Yağlanması

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Genel Cerrahi, Gastroentereloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz