Yaşın ilerlemesi, göze alınan darbeler, metabolik rahatsızlıklar ve anne karnındayken geçirilen hastalıklar gibi farklı nedenlerle doğal göz merceğinin saydamlığını yitirmesi katarakt hastalığı olarak tanımlanır.

Görüşte bulanıklık, gece görmede zorlanma, görüşte çiftlik, baş ağrısı, gözlük numaralarında ani değişimler ve ışık hassasiyeti gibi farklı belirtilerle ortaya çıkan katarakt; günlük hayatı etkisi altına aldığında katarakt ameliyatının yapılması seçeneği ön plana çıkar.

Teknolojinin gelişmesiyle yapılmaya başlayan lazerle katarakt ameliyatları; katarakt ameliyatından sonrası problemler yaşama riskini düşürmektedir. Hastanın konforunu arttıran bu ameliyatlar sırasında saydamlığını yitiren göz merceği yapay mercek ile değiştirilir.

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Saydamlığını yitiren ve görme bozukluklarına yol açan doğal göz merceğinin; cerrahi işlemlerle yapay, katlanabilir ve saydam göz mercekleriyle değiştirilmesi operasyonu “katarakt ameliyatı” olarak adlandırılır. Kataraktın derecesi yükseldiğinde ve gün içerisinde hayatı kısıtlanmaya başladığında katarakt ameliyatının yapılması seçeneği üzerinde durulur.

Katarakt ameliyatı sırasında yaygın olarak FAKO yani Fakoemülsifikasyon yöntemi kullanılır. Son dönemde teknolojinin hızla evrilmesiyle birlikte Femtosaniye lazerli katarakt cerrahisi de uygulanmaya başlanmıştır.

Katarakt Ameliyatı Tehlikeli mi?

Katarakt hastalığının görülme sıklığının artması ve katarakt cerrahi operasyonlarının çoğalmasıyla katarakt ameliyatları basit operasyonlar olarak düşünülmeye başlamıştır. Ancak katarakt ameliyatı uzmanlık ve teknolojik hakimiyet gerektiren hassas bir cerrahi işlemdir.

Katarakt ameliyatı uzmanlar tarafından gerçekleştirildiğinde başarı oranı çok yüksektir ve katarakt ameliyatı olanlar katarakt ameliyatı sonrası hızla iyileşirler.

Katarakt ameliyatında önemli olan uygun steril standartlarına sahip ortamlarda uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirildiğinde güvenli operasyonlar arasında yer alır. Her ameliyatta olduğu gibi cerrahi riskler barındırır fakat uzman ve hastane seçimi doğru yapıldığı takdirde katarakt ameliyatı riskleri minimize edilebilir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatında iki ayrı yöntem kullanılır. İlki ve en yaygın olanı FAKO diğeri ise Femtosaniye lazerle katarakt ameliyatıdır.

FAKO yöntemi ile gerçekleştirilen katarakt ameliyatları sırasında göz damla ile uyuşturulur; hastaya genel anestezi verilmesine gerek yoktur (sadece çocuklarda genel anesteziye başvurulabilir). Retinaya küçük bir kesi atılır ve göz merceğinin bağlı bulunduğu dokudan ayrılması adına özel bir jelin yardımına başvurulur.

Merceğin ayrılması tamamlandığında mercek ultrasonik ses dalgaları ile parçalanır ve göz içerisinden çıkarılır. Yerine yapay bir göz merceği takılır ve herhangi bir dikiş uygulaması yapılmadan operasyon sonlandırılır.

Femtosaniye lazer ile gerçekleştirilen katarakt ameliyatları sırasında göz lokal olarak uyuşturulur; lazer ile retinaya kesi atılır. Bilgisayar kontrolünde yapılan bu uygulama ile göz merceği parçalandıktan sonra devreye FAKO cihazı girer ve mercek emilim işlemi tamamlanır.

Femtosaniye lazer operasyonu yeni merceğin takılması ve göz içerisine antibiyotik enjekte edilmesiyle sonlandırılır. En gelişmiş yöntem olarak kabul edilen Femtosaniye lazerle katarakt operasyonu giderek daha fazla merkezde gerçekleştirilmeye başlamıştır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası

Katarakt ameliyatı sonrası hasta kontrolleri yapıldıktan sonra taburcu edilir; beklenmedik bir durum olmadığı takdirde hastanın hastanede kalması gerekmez. Göz bandajla kapanır ve enfeksiyon oluşumu mümkün olduğunca engellenir. Verilen göz damlaları uzmanların direktiflerine göre damlatılır, düzenli bakım yapıldığı takdirde kişinin ameliyat sonrası konforu hızla yükselir.

Ameliyat sonrası ilaçların düzenli kullanılması, sağlıklı beslenilmesi, yüksek tempolu sporlardan uzak kalınması, araç kullanımına ara verilmesi ve sterilizayon gereksiniminin karşılanması gerekir. Hasta bu süreçte yakınlarının desteğine ihtiyaç duyabilir; beklenmedik ağrı oluşumunda  uzmanlara danışılması önerilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme Bozukluğu

Katarakt ameliyatından sonra görmede bulanıklık olması beklenen bir durumdur. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin gerçekleşmesi ve düzenli ilaç kullanımı ile birlikte hastanın görme probleminin iyileşmesi gerekir.

Görme bulanıklığı, gözde kızarıklık ve gözde sulanma gibi şikayetlerin uzun süre sürmesi halinde doktorlara danışılmasında fayda vardır. Katarakt ameliyatından sonra görme kaybının yaşanıp yaşanmamasıyla ilgili hastalar endişe duyabilirler. Ancak uygun koşullar altında uzmanlar tarafından gerçekleştirilen operasyonlar sonrası görme kaybı oluşma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Hasta katarakt ameliyatı sonrası görme bozukluğunun hızla düzelmesi ve herhangi bir komplikasyon yaşamaması adına kendini enfeksiyonlara karşı korumalıdır. Hastanın katarakt dışında başka görme problemleri varsa operasyon sonrası bu sorunları devam eder.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Banyo

Katarakt ameliyatı sonra ne zaman banyo yapılabileceği hastaların en çok merak ettikleri sorular arasında yer alır. Normal şartlar altında operasyon sonrası yüze doğrudan su tutulmadıkça banyo yapmakta herhangi bir sorun yoktur.

Ameliyattan sonraki ilk 7 gün yüzün su ile doğrudan temasının engellenmesi gerekir. Denize ya da havuza girilmemeli ve yüze su gelecek şekilde yıkanmaktan kaçınılmalıdır. Katarakt ameliyatından sonra banyo yaparken dikkat edilmesi ile ilgili gerekenler uzmanlar tarafından hastalara detaylı olarak aktarılır.

Banyo yapmak için kaç gün beklenilmesi gerektiğine dair detayları öğrenen hastaların doktor direktiflerinden çıkmamaları önerilir. Bu dönemde gözün enfeksiyon kapmaya müsait olduğu gerçeği kesinlikle unutulmamalıdır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Yag Lazer

Kapsülotomi olarak da bilinen Yag lazer uygulamasına; katarakt ameliyat olan kişilere takılan yapay merceğin zamanla saydamlığını kaybetmesiyle birlikte başvurulur. Göze takılan yapay mercekler zaman içerisinde saydamlığını kaybeder ve görmede bulanıklaşma başlar.

Kişinin görme problemi yaşamasına neden olan bu durum Yag lazer ile kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Muayenehane ortamında gerçekleştirilen Yag Lazer uygulaması ile yapay mercekteki bulanıklık giderilir ve hastanın net bir şekilde görmesi sağlanır.

Katarakt ameliyat olan her hastanın yag lazer uygulamasına gereksinim duyacağını söylemek doğru olmasa da bu ihtimalin varlığı bilinmeli ve endişe kaynağına dönüştürülmemelidir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Işığa Hassasiyet

Katarakt ameliyatından hemen sonra göz bebeğinin genişlemesine bağlı olarak ışığa karşı hassasiyet ve görme bulanıklığı gibi yan etkiler oluşabilir. Operasyondan sonra maksimim 3 gün içerisinde; göz bebeğinin normale dönmesiyle birlikte bu şikayetler azalır. Ancak operasyon öncesiyle kıyaslandığında katarakt ameliyatı sonrası hastaların ışığa karşı daha hassas olacağı bilinmektedir.

Lens yeniden saydamlaştığı için katarakt sorunu yaşandığı dönemdeki ışık engeli ortadan kalktığı için hastalar bu durumdan bir süre rahatsızlık duyabilirler. Zamanla alıştıkları için hayat kaliteleri de yavaş yavaş artar.

Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir:

Katarakt Nedir

Katarakt Tedavisi – Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Hastalıkları Nelerdir?

Katarakt Tedavisi – Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz