Göz merceğinin yapısal değişime uğrayıp şeffaflığını yitirmesi sonucu ortaya çıkan katarakt; görmede bulanıklaşma, çift görme, ışığa karşı hassasiyet, derinlik algısında azalma ve tedavi edilmediği takdirde görme yetisinde düşme gibi belirtilerle kendini gösteren bir göz hastalığıdır.

Katarakt belirtileri yaşamaya başlayan hastaların göz muayenesi yaptırmaları ve belirtilerinin nedenini öğrenmeleri gerekir. Katarakt şüphesi taşıyan hastalara hastalığın teşhisi için farklı göz testleri uygulanır.

Görme keskinliği testi, biyomikroskopik muayene ve retina taraması gibi katarakt teşhisi yöntemleri sonucu elde edilen veriler doğrultusunda uzmanlar katarakt tedavi yöntemleri arasından hastanın ihtiyaçları doğrultusunda seçim yaparlar.

Katarakt Tedavisi

Katarakt tedavisi, katarakt hastalığının ne kadar ilerlediğine ve hastanın hayat kalitesini ne denli etkilediği doğrultusunda şekillendirilebilir.

Kataraktın başlangıç aşamasındagözlük kullanımı hastalara önerilebilir. Bu süreçte hastanın hayat kalitesinde değişiklik yapması ve kataraktın ilerlemesinin durdurulması hedeflenir. Hasta sigara içiyorsa bırakması, alkol tüketiyorsa kısıtlaması, kilo vermesi, şekerini kontrol altına alması gibi önlemlerin alınması gerekebilir.

Hastanın görüş kapasitesinin azalması nedeniyle beklenmedik kazalar yaşamaması adına gece tek başına dışarı çıkmaması veya yürürken ya da merdiven çıkarken dikkatli olması önerilebilir.

Katarakt tedavisinin en kesin yöntemi katarakt ameliyatlarıdır. Katarakt ameliyatı sırasında opaklaşan merceğin yerine yeni yapay ve şeffaf mercekler takılır. Böylece hastanın görmesi iyileşir ve hayat kalitesi yükselir.

Katarakt tedavisinde geç kalınması hastanın günlük hayatını ciddi düzeyde etkileyebilir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte kolaylıkla yapılabilen katarakt ameliyatları sonrası hasta hızlı bir şekilde günlük hayatına geri dönebilir.

Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt hastalığının en kesin tedavi yöntemi katarakt ameliyatı olunmasıdır. Kataraktın ilerlemesini durduran ya da etkilerini geri döndürebilen bir medikal tedavi henüz bulunamamıştır.

Göz muayeneleri sonucu elde edilen verileri ve hastanın genel sağlık durumunu göz önünde bulunduran uzmanlar; özellikle katarakt hayatı kısıtlamaya başladığında, katarakt ameliyatı sürecini başlatabilirler. Doğuştan katarakt ya da travmatik katarakt oluşumunda katarakt ameliyatı için süreç hızlandırılabilir.

Katarakt ameliyatı sonrası büyük çoğunlukla hastalar kontrol edildikten sonra taburcu edilir ve gece hastanede kalınmasına gerek kalmaz. Katarakt cerrahisinde altın standart kısaca FAKO olarak bilinen Fakoemülsifikasyon yöntemidir.

Fakoemülsifikasyon

FAKO yöntemi sırasında hastanın retinasına kesi atılır. Anestezi uygulanmasına gerek kalmayan bu yöntem dahilinde göz merceğinin çıkarılmasını sağlamak için özel bir jel kullanılır.

Göz merceği göz dokusundan ayrıştırıldıktan sonra ses dalgaları kullanılarak opaklaşan göz merceği parçalanılarak gözden çıkarılır. Vücuttan çıkarılan göz merceği yerine katlanabilir özelliğe sahip yapay göz merceği takılır.

Halk arasında “lazerli katarakt ameliyatı” veya “dikişsiz katarakt ameliyatı” olarak da bilinen FAKO yöntemi sonrası hastaya herhangi bir dikiş atılmaz.

Hastaya genel anestezi uygulanmasa da uzman cerrahlar hastanın yatıştırılması amacıyla sakinleştirici etkisi olan ilaçlar kullanabilirler. Operasyon sonrası göz kendiliğinden iyileşir ve hastanın hayat kalitesi yükselir.

Her iki gözünde de katarakt oluşumu gözlenen hastaların operasyonları enfeksiyon oluşma ihtimalinin ortadan kaldırılması amacıyla aynı gün içerisinde gerçekleştirilmez.

Katarakt ameliyatı kararı uzmanlar tarafından verilir. Bazen bu karar tercih olmaktan çok zorunluluk haline gelebilmektedir. Kataraktı olan hastaların aynı zamanda diyabeti varsa ya da maküler dejenerasyon gibi göz hastalıkları bulunuyorsa katarakt ameliyatının zaman kaybetmeden gerçekleştirilmesi önerilir.

Katarakt tedavisi kapsamında yapılan katarakt ameliyatları 30 ila 45 dakika arasında sürer. Operasyondan sonra kişiler renkleri canlılıklarıyla görebilir, çift görme sorunları azalır, ışık parıldamalarından dolayı yaşadıkları şikayetler hafifler.

Katarakt ameliyatı hassasiyetle gerçekleştirilmesi gereken cerrahi bir prosedürdür. Deneyimli ve konusunda uzman profesyonellerin seçilmesi bu nedenle çok önemlidir. Katarakt ameliyatı sonrasında kişiler farklı bir görme sorunu yaşamıyorlarsa gözlük ve lens kullanımlarını bırakabilirler.

Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir:

Katarakt Nedir

Göz Hastalıkları Nelerdir?

Katarakt Tedavisi – Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

saglikk.com

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz