Yapılan yeni araştırmalar gösteriyor ki 40 yaş altı erkeklerde görülen erken saç dökülmesi ve saç beyazlaması, kalp krizi risk faktörlerinde obeziteden daha tehlikeli. BBC’nin yayınladığı habere göre, Hindistan’da 2 binden fazla erkek üzerinde yapılan araştırma sonuçları erken kellik ve saç beyazlaması yaşayan erkeklerin kalp rahatsızlığı yaşama riskinin, saçlarında dökülme olmayan erkeklere nazaran daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin yaptığı araştırma, Hindistan Kardiyoloji Derneği’nin yıllık sempozyumunda da açıklandı.

BEYAZLAMA DA RİSKLERDEN BİRİ OLABİLİR

Hindistan’ın Kalküta şehrinde gerçekleşen sempozyumda açıklanan araştırmada, 40 yaşın altında koroner arter rahatsızlığı geçirmiş 790 erkek ve aynı yaş grubundan bin 270 sağlıklı erkek kontrol grubunda kullanıldı. Önceden erkek tipi saç dökülmesi ve beyazlama seviyesine göre sıralanan katılımcılardan sağlık geçmişleri alındı. Araştırmacılar, çıkan sonuçları kalp rahatsızlığı belirtilerinin yoğunluğuyla ilişkilendirdi. Buna göre kalp rahatsızlığı yaşayan grubun yüzde 50’si, sağlıklı grubun ise yüzde 30’u erken yaşta saç beyazlamasıyla tanışmıştı. Hastalıklı grubun yüzde 49’undaki erkek tipi kelleşme oranına karşın, sağlıklı grupta kelleşme yüzde 27 olarak saptandı. Yani kalp rahatsızlığı yaşayan grupta, diğer gruba göre 5-6 kat daha fazla erken kelleşme mevcut. Bu, kelliğin obeziteden bile yüksek bir risk faktörü olduğunu gösteriyor.

HIZLI BİYOLOJİK YAŞLANMA ETKİSİ

Araştırmanın başındaki Dr. Kamal Sharma “Bunun arkasındaki temel neden bazı hastalarda hızlı bir şekilde gerçekleşen biyolojik yaşlanma olabilir. Bu da saçlardaki değişime yansıyabilir” dedi. Ayrıca 2013’de Japonya’da yapılmış bir araştırma da bu sonuca benzer bir durum ortaya koymuştu. 37 bin kişinin katıldığı araştırmada kelleşen erkeklerin yüzde 32 daha fazla kalp hastalığı riski taşıdığı belirtilmişti.

KELLİĞİ DURDURAMASANIZ DA HAYAT TARZINIZI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ

Fakat İngiliz Kalp Vakfı, kalp rahatsızlıklarında diğer risk faktörlerinin de önemini vurguladı. Vakfın medikal direktör yardımcısı Dr. Mark Knapton, yaptığı açıklamada bu araştırmanın erken saç dökülmesi ve beyazlama yaşayan erkeklerin artan kalp hastalığı riski karşısında teşhisine yardımcı olabileceğini söyledi. Fakat diğer risk faktörlerinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini ekledi. Dr. Knapton, “Saç dökülmesi ve beyazlaması kişinin önüne geçebileceği bir şey değil, bu yüzden hayat tarzını değiştirerek yüksek tansiyon ve kolestrol gibi etmenler azaltılmalı. Bunları göz önünde bulundurmak daha önemli.” diye konuştu.

Önemi konulardan olan kalp krizi belirtileri makalemizide mutlaka okuyunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz