Kızamık; kızamık virüsünün yol açtığı ve ciltte döküntülü bir şekilde ortaya çıkan akut yani ani gelişen cilt enfeksiyonlarından biridir.

Bulaşıcı bir enfeksiyon olan cilt rahatsızlığı, henüz tam olarak şikayet başlamadan birkaç gün önce döküntüler şeklinde ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyonun ortaya çıkmasından sonraki 4 gün, kızamık virüsünün en yoğun şekilde bulaşıcı olduğu zaman aralığıdır. Bu nedenle hastalığın ortaya çıkmasında sonraki ilk 4 güne, daha fazla dikkat edilmelidir.

Kızamık nedenleri

Hastalığın en önemli nedeni, tanım kısmında da bahsettiğimiz gibi kızamık virüsünün bulaşarak hastada viral enfeksiyon oluşturması durumudur.

Bunun yanı sıra bağışıklık sisteminin önemli ölçüde zayıflaması da, bu cilt enfeksiyonunun ortaya çıkmasına sebep olan faktörlerden biridir. Hastalığın kesinlikle çok bulaşıcı olduğunu belirtmekte, büyük yarar vardır.

Pek çok bulaşıcı hastalığa göre, kıyaslanmayacak derecede daha hızlı bulaşabilmektedir. Öyle ki kızamık aşısı olmamış aynı odada bulunan 10 kişiden, neredeyse dokuzuna çok rahat bir şekilde bulaşabileceğini söyleyebiliriz.

Kızamık enfeksiyonu görülen kişi ilk 1 haftada rahatlıkla hastalığı başkasına bulaştırabilecek olsa daha, ilk 4 günlük süreç hastalığın bulaşmasını daha fazla önem arz eden bir süreç olmaktadır.

Kızamık belirtileri

Kızamık belirtileri, en yaygın şekilde şunlardır.

  • Kişinin farklı bir hastalığa bağlı olmadan, sürekli öksürmesi belirtiler arasında yer almaktadır. Özellikle kuru öksürük olarak tanımlanan öksürüklerde, bu belirtinin önemi daha fazladır.
  • Sürekli yorgunluk hali
  • Halsizlik ile birlikte yüksek ateş görülmesi
  • Vücudun farklı bölgelerinde görülecek cilt yüzeyindeki döküntüler kızamığın en önemli belirtileri arasındadır.
  • Gözlerin belirgin bir sebep olmamasına rağmen şişmiş ve iltihaplı olması, önemli kızamık belirtileri arasındadır. Özellikle bunlarla birlikte ışığa duyarlılık artması da, bir diğer belirtilir.
  • Boğaz ağrısı gibi, enfeksiyona bağlı olarak görülebilecek kula ve burun ağrıları, kızamık belirtileri arasındadır.

Yukarıda sayılanlar genellikle, hastalığının ilk belirtileri arasında kabul edilmektedir. Bu belirtilerin ortaya çıkmaya başlamasından sonraki ilk 2 ile 4 gün arasındaki süreç içerisinde, kızamık döküntüleri daha yoğun bir şekilde görülmektedir.

Rahatsızlık cilt yüzeyinde döküntülerin yanı sıra, küçük kabarcıklar şeklinde de kendini belli edebilmektedir. Kızamık hastalığının en önemli özelliklerinden birisi, vücudun üst kısmından başlayıp alt kısımlarına doğru ilerlemesidir.

Kızamık tedavisi

Kızamık tedavisi tıbbi tedavi yöntemlerinin yanı sıra, hastanın günlük yaşantısında yapacağı bazı değişikliklere göre de önem taşımaktadır.

Hastalık için alınabilecek en önemli önlem, hastalığa yakalanmadan önce kızamık aşısı olmaktadır.

Hastalığın her ne kadar kesin bir tedavi yöntemi olmasa da, basit ilaç tedavileri ile birlikte aşağıda sayılanlara da dikkat edilmesi gerekir.

  • Hastalıkla birlikte kızamığın en önemli belirtileri arasında yer alan yüksek ateş rahatsızlığı devam ediyorsa, öncelikle ateş düşürücüler ile hastanın ateşinin düşmesi hedeflenir.
  • Çocuklarda kızamık için bol sıvı tüketilmelidir.
  • Tedavi sürecinde hava yollarını rahatlatmak için, nemlendirici kullanılır.
  • Hamile kadınlar ilaç kullanımı konusunda, doktor tavsiyesi dışına kesinlikle hiçbir şekilde çıkmamalıdır.

En kapsamlı sağlık bilgileri, saglikk.com üzerinde bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz