DOLAR 5,5773
EURO 6,1735
ALTIN 271,2
BIST 95.734
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Gök Gürültülü

Kızamıkçık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kızamıkçık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
18.07.2018
52
A+
A-

Kızamıkçık, diğer adıyla Rubella, virüslerin sebep olduğu ve hafif döküntülerle ortaya çıkan, oldukça yaygın bulaşıcı hastalıktır. Kızamıktan farkı ise döküntülerin daha açık renkli olması ve hastalık sürecinin daha tehlikesiz, hafif seyretmesidir. Ancak hamilelik sırasında geçirildiğinde bebekte ciddi sorunlara neden olabilir.

KIZAMIKÇIK NEDENİ VE BELİRTİLER:

Kızamıkçık virütik bir hastalıktır. Rubella virüsü asıl nedendir. Bazen belirtisiz ortaya çıkabileceği gibi bazen lenf bezlerinin şişmesiyle seyredebilir. Yüzde ve vücutta pembe renkli lekeler oluşturur. Kış ve ilk bahar aylarında daha sık görülen kızamıkçık hastalığının kuluçka süresi 2-3 hafta arasındadır.

Kızamıkçık çok tehlikeli bir hastalık olmamakla beraber hamileliğin ilk üç ayında geçirildiği takdirde bebekte kalp anomalileri, körlük, sağırlık gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Hamileler kızamıkçık hastaları ile temastan ve aynı ortamda bulunmaktan kaçınmalıdır. Kızamıkçığın hamilelik döneminde ortaya çıkardığı sorunları engellemek adına birçok ülkede 12’li yaşlarda kız çocuklarına kızamıkçık aşısı yapılmaktadır. Kızamıkçığın en önemli belirtileri kulak arkasında ve kafanın arka kısmının alt bölgesinde bulunan lenf bezlerindeki büyümedir.

Lenf bezlerinin büyüme durumu kimi zaman döküntüden önce ortaya çıkabilir. Döküntü genellikle açık renkte, pembe ve yüzden başlayıp vücuda yayılan tarzdadır. Ortaya çıktıktan 1-2 gün sonra kaybolur. Döküntü olmadan hastalığı geçiren kişiler de bulunmaktadır. Ayrıca ağız içinde lekeler olabilir. Bunun dışında gezici eklem iltihabı, ağrısı olabilir. Bu rahatsızlık, sıklıkla ergenlik çağındaki kızlarda ortaya çıkar.

KIZAMIKÇIK TEŞHİS VE TEDAVİ:

Yapılan fizik muayenede bahsedilen belirtilerin görülmesi kızamıkçık olduğunu düşündürür. İdrar tahliliyle ilk 2 hafta içinde virüs tespit edilebilir. Boğazda da virüs saptanabilir. Kanda lökosit (akyuvarlar) ve trombosit düşüklüğü dikkat çeker. Hastalığın başlangıç döneminde ve 14 gün sonra alınan serumlarda rubella antikorunun 4 kat arttığı görülür.

Kızamıkçık, diğer döküntülü hastalıklarla karışabilir. Fakat kızamıkçıkta döküntüler çok çabuk kaybolur. Kızıldaki belirgin boğaz belirtileri bu hastalıkta yoktur. Ayrıca lenf bezlerinde büyüme diğer döküntü yapan hastalıklara göre çok daha belirgindir. Diğerlerinde bu kadar belirgin olmaz.

Akut romatizmal ateşle, romatizmal eklem iltihabı; kızamıkçığın neden olduğu eklem iltihabı ile karışabilir. Streptokok enfeksiyonları, akut romatizmal ateşten ayrımında yardımcıdır. Kısa sürede iyileşmesi ve çevrede benzer hastaların görülmesi de romatizmal eklem iltihabından ayırmaya yardım eder. Kızamıkçığın komplikasyonlarından biri de ensefalittir. Seyri oldukça hafiftir.

Hamileliğin ilk 3 ayında, kızamıkçık geçiren annelerin bebeklerinde doğumsal kızamıkçıklar ortaya çıkabilir. Hastalığın tedavisi gerekmez. Ancak görülen semptomları yok etmeye yönelik ilaçlar verilebilir.

Ateş yüksekse ateş düşürücü, eklem ağrısı ya da baş ağrısı varsa ağrı kesiciler tavsiye edilebilir. Çoğu zaman kendiliğinden geçen hafif bir hastalık olduğundan özel tedavi gerektirmez. Ancak anne karnındayken görme ve işitme ile ilgili sorunlar oluşmuşsa bunların bir kısmı erken cerrahi ile düzeltilebilir ya da en azından daha iyi hale getirilebilir.

Unutulmamalıdır ki doğumsal rubella önlenebilir. Bu nedenle çocukluk çağında kızamıkçık geçirip geçirmediğini bilmeyen tüm kadınların hamile kalmadan önce kan testi yaptırarak bağışıklıklarının olup olmadığının öğrenilmesi gereklidir.

Çok nadiren de olsa bağışıklığı olmayan kişilerde hamilelikten önce aşı uygulaması yapılabilir. Hamilelik gerçekleştikten sonra rubella taraması yapılan ve bağışıklığı olmadığı saptanan kadınlarda ise aşı işe yaramaz. Böyle bir durumda anne adayının hamileliği süresince kızamıkçığın hastalarından uzak durması gerekir. Aşının genellikle hamilelikten üç ay önce yapılması uygun görülür.

Ancak son araştırmalardan elde edilen verilere göre, aşıya bağlı doğumsal kızamıkçık gelişme riski yüzde 0.5 ila 1.3 arasındadır. Bu risk gebeliğin erken dönemlerinde enfeksiyon geçirilmesi durumunda karşılaşılan yüzde 25’lik riskten çok daha düşük olduğu için günümüzde kızamıkçık aşısından sonra 28 gün süreyle gebe kalınmaması yeterli kabul edilmektedir. Ülkemizde kızamıkçık aşısı, kabakulak ve kızamık aşılarıyla birlikte tüm çocuklara uygulanmaktadır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Dahiliye, Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.