KOAH hastalığı; hava yollarının daralması sebebiyle kişinin nefes alıp verirken zorlanması şeklinde ortaya çıkan, kronik akciğer hastalıklarından biridir.

Hastalığın kişinin yaşamını etkileyen en önemli özelliği, akciğerlere nefes giriş çıkışında, havanın nefes darlığı oluşturacak şekilde kısıtlanmış olmasıdır.

Bu hastalık sonucunda, bronşların tıkanması ve akciğerin mevcut kapasitesinin önemli ölçüde azalması, hastanın yaşantısını büyük oranda olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bunun neticesinde, akciğerler temiz havayı gerektiği kadar emmeyip, kan vasıtasıyla dokulara gerektiği kadar oksijenin gitmemesi gibi bir sorun oluşur.

KOAH Nedenleri

KOAH nedenleri arasında ilk sırada, sigara tiryakiliği gelmektedir. Ancak tek neden sigara tiryakiliği olmayıp, hastalığın oluşmasında farklı birçok sebep etkili rol oynamaktadır.

Yapılan araştırmalarda KOAH hastalarının %90 oranında, sigara kullandıkları görülmüştür. Yine aynı araştırmaya göre, sigara içen her 5 kişiden birisinde, KOAH hastalığı gelişmeye başlamıştır.

Sigara içen kişilerin, KOAH hastalığına yakalanma riski, neredeyse 30 kat daha fazladır. Sigara dışında KOAH hastalığı nedenleri ve risk faktörleri, şunlardır.

 • Yoğun kimyasal karışımları bulunan havanın, uzun süre solunması
 • Hava kirliliğinin fazla olduğu bir yerde yaşamak
 • Kimyasal içeriği fazla ilaçlarla üretilen tarım gıdalarını tüketmek
 • Keyif verici maddelere bağımlılık
 • Beslenme kalitesinin düşüklüğü

Gibi farklı sebepler, KOAH hastalığının nedenleri arasında yer almaktadır.

KOAH Belirtileri

Aşağıda, en yaygın görülen KOAH belirtileri yer almaktadır.

 • Nefes darlığının, kişinin hareketlerini etkileyecek düzeyde olması hastalığın önemli belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Özellikle sabah saatlerinde, balgamlı öksürüğün ciddi boyutlarda görülmesi
 • Çıkan balgamın çoğunlukla beyaz renkli olması ve balgam miktarındaki artış ile birlikte, mikrobik iltihabına bağlı olarak renkte koyulaşmanın görülmesi
 • Nefes alıp vermede ciddi zorlukların yaşanmasının yanı sıra, nefes alıp verme esnasında göğsün ön ve arka kısmının belirgin bir şekilde yukarı ve aşağı doğru hareket etmesi
 • Halsizlik ve yorgunluk gibi yakınmaların, uzun süreli devam etmesi
 • Kulak memesi, dudaklar, dil ve parmak uçları gibi yerlerde mavimsi ve mor renklenmelerin görülmesi
 • Uzun süren iştah kayıpları ve buna bağlı olarak hızlı kilo kayıpları
 • Uyurken boğuluyormuş hissine kapılmak

Gibi farklı birçok neden, KOAH hastalığı belirtileri arasında sıklıkla görülmektedir.

KOAH tedavisi ve evreleri

Maalesef ki KOAH tedavisi sonucunda, hastalık tamamen ortadan kalkmamaktadır. Aynı zamanda KOAH hastalığı tedavisi, hastalığın evrelerine göre yapılmaktadır. Aşağıda hastalığın evreleri ve bu evrelere göre uygulanabilecek tedavi yöntemleri yer almaktadır.

Hafif evre: bu evrede, hastalığın teşhisinin erkenden konulması durumunda, kişinin sigarayı bırakması ve yaşam kalitesini yükseltmesi, tedavi için yeterli olmaktadır. Hafif evre de hastanın nefes açıcı sprey kullanarak, daha rahat şekilde nefes alması sağlanır.

Orta ve ağır evre: bu evrelerde ise hastanın, düzenli bir şekilde ilaç kullanması gerekir. Bu evrelerde kullanılan ilaçlar genellikle nefes yoluyla alınan ilaçlar olup, yan etkileri yok denecek kadar azdır. Nefes yoluyla alınan ilaçların yanı sıra, yutma yoluyla da bir takım ilaçlar orta ve ağır evre için kullanılmaktadır.

Çok ağır evre: bu evrede ise hastanın nefes alma kapasitesinin önemli ölçüde azalmasına bağlı olarak, nefes almasını rahatlatacak sprey ilaçları içine çekmesi fazla mümkün değildir. Bu yüzden sprey ilaçlar çok ağır evrede hiçbir etki yapmamaktadır. Çok ağır evre genellikle nebülizatör cihazlarla, hastaya ilaç desteği uygulanır. Sıvı şeklinde olan bu ilaçlar, hastaya cihaz yoluyla 20 ve 40 dakika aralığında verilmektedir. Hastanın durumunun kötüleşmesi sebebiyle hastaneye gelmesi halinde, bu tedavi geçici bir süreliğine hastanede uygulanırken, hastaya cihaz temin edilmesi durumunda ise tedavi evde devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz