Zarar görmüş dişler kendi kendilerini tedavi edebilseydi nasıl olurdu? Harvard ve Nottingham Üniversiteleri bu sorudan yola çıktı ve dentin (diş minesinin altında bulunan kütleyi şekillendiren kemiksi yapı) içindeki kök hücrelerin yeniden üremesini ve gelişmesini sağlayan bir dolgu tasarladı.”Kök hücre dolgusu” kanal tedavisinin sonunu mu getirecek?

KANAL TEDAVİSİ DİŞİ TAHRİP EDİYOR

Diş doktorları her yıl milyonlarca dişi oyup, çürüğü temizleyip yerine bir dolgu koyuyor. Nottingam Üniversitesi terapötik (iyileştirici) biyomateryal araştırmacısı Adam Celiz’in verdiği bilgiye göre, bugünkü şartlarda diş dolgusu tedavilerinin yüzde 10-15’i başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bu da kanal tedavisini mecburi hale getiriyor. Kanal tedavisi diş pulpasının; yani dişin ortasında kan damarlarının, sinirlerin ve bağlantılarının bulunduğu yumuşak dokunun yerinden çıkarılmasıyla yapılıyor. Bu tedavi dişi zayıflatabiliyor ve en sonunda dişin çekilmesiyle sonuçlanabiliyor.

UYGULAMA KLASİK DOLGULARLA AYNI

Adam Celiz

Celiz ve diğer araştırmacılar diş pulpasında bulunan kök hücreleri yeniden canlandırma amacıyla; sentetik biyomateryalden bir tür yeni dolgu üretti. Bu yeni dolgu, aynı eski tip dolgular gibi dişe enjekte ediliyor ve UV ışığıyla sertleştiriliyor. Laboratuvar testinde, bu dolgular dentin (diş minesinin altında bulunan kütleyi şekillendiren kemiksi yapı) içindeki kök hücrelerin yeniden üremesini ve gelişmesini sağladı. Araştırmacılar, bu yeni dolgu eğer zarar görmüş bir dişte kullanılırsa, kök hücrelerin normal bir dolgudan gelen zararı tedavi edebileceğine inanıyor. Esas olarak, biyomateryal dolgu, dişin kendi kendini iyileştirmesini sağlıyor.

Celiz’e göre gelecekte tüm dolgular yenileyici materyallerden yapılacak. Böylece diş kendini iyileştiebilecek ve diğer dolguların başarısızlık oranı düşecek. Bununla birlikte çoğu kanal tedavisine duyulan ihtiyaç da son bulacak. Araştırmayı yapan grup, “Royal Society of Chemistry” kurumunun “Yeni Teknolojiler” alanında yaptığı yarışmada ikinci oldu.

“Kök hücre dolgusu” kanal tedavisinin sonunu mu getirecek?

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz