Vücudun işitme ve denge oranı olarak bildiğimiz kulak da yaşanılan bazı sorulardan bir tanesi de “kulak sızlaması “. Kulak içerisinden gelen ve sanki sızı hissini veren insanı son derece rahatsız eden his gün içerisinde ki yaşamamızı durdurup, odaklanma sorunumuza kadar pek çok ilgisi bulunmaktadır. Bizlerde bugün bu sorunların nedenlerini, belirtilerini ve kulak sızlamasının tedavi yöntemlerini açıklayacağız.

Kulağın içinde keskin bir şekilde olan yanma hissinin adı halk arasında adı kulak sızlaması olarak bilinir. Yaşanılan  dış etkenlerden olacağı gibi kulak içerisinde oluşan bölümlerden de olabilir. Bu yüzden ciddi rahatsızlıkların habercisi olmaktadır. Kulak sızlaması doktorların verdikleri demeçlere göre orta kulaktaki östaki borusunun tıkanmasıyla meydana gelmektedir.

Kulak Sızlamasının Nedenleri

Yüksek sesli mekanlar da, yaşanılan yüksek sesinde etkisiyle kulak içerisinde geri dönüşümü sızlama olarak olur. Kulak tıkanıklığı, kulak sızlamasının başlıca nedenlerindendir. Vücut içerisinde bulunan solunum yollarıyla kulak östaki borusunun içerisinde bulunan hava basıncını dengeleyen bir mekanizma bulunmaktadır. Bu mekanizma normal basınç yerlerinden ayrı olarak sıkıntısız çalışmaktadır. Fazla basınç gören kulak içinde de kulak sızlaması artmaktadır. Kısa süreli olan bu sızlama ilerleyen dakikalarda kendiliğinden geçmektedir.  Kulak bölgesine yakın olan diş ve çene üzerinde görülen rahatsızlıklar da kulak sızlamasına yol açabilir.

Kulak Sızlama Belirtileri

Kulak içerisinde ağrı oluşabilir, kulağın tıkanıklık hissi verdiği için açmak için müdahale ihtiyacı hissettirebilir. Bu belirtiler de doktora gidilmeli herhangi bir şekilde kulağı açmak için bir cisim sokulmamalıdır.

Kulak Sızlama Tedavisi

Kulak kepçesi olarak bilinen bölgeye ufak ufak masajlar ile ovalayarak sızlamayı geçiştirecektir. Havasız olarak tabi ettiğimiz ortamlardan uzaklaşarak, bolca sakız çiğnemek ve sigara dumanından uzak durmak.  Kulak sızlamasının ardından kulağınıza yapacağınız soğuk ve sıcak tedavi iyi sonuçları elde etmektedir. Kulak sızlaması çevresel etkenlerden dolayı da yaşandığı için, kulağınızın basınç dengesini bozacak ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı ve kulağınızı dış etkenlerden korumalısınız. Bu gibi durumlarda da yaptığınız işlemler kulak sızlamasıyla baş edemiyorsa doktoruna gözükerek kulak sızlaması hakkında bilgi ve ilaç alabilrisiniz.

Skolyoz Ameliyatı

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz