Kulak tümörü günümüzde hemen hemen herkesin karşılaşabileceği özellikle de yaş ilerledikçe görülme riski artan bir hastalık türüdür. Bugünkü yazımız da sizlere kulak tümörü nasıl oluşur, sağlığınız için tehlikeleri nelerdi, erken teşhis ile tespit edildiğinde sağlığınıza nasıl bir faydası olur özellikle de tedavisi nasıl gerçekleşir, tedavi esnasında nelere dikkat edilmedir gibi soruların cevaplarını aramaktadırlar.

Kulak tümörü, kanser riskini yüksek oranda barındıran kötü huyu olan tümör yapısına sahip olabilir. Kötü huylu tümörler ise insan vücudun da hızlıca yayılabilen ve bulunduğu hücrede çoğalma potansiyeline sahip kanser hücreli yapıdır.

Kulak yapısı iç ve orta kulak ile dış kulaktan oluşan hem iç organ olup hem de dış organ özelliği olan bir organdır. Bu nedenden dolayı dış etkenlerin kulağa büyük risk oluşturmasından dolayı tehlikeli bölgededir. Kulak tümörünün oluşumu dış kulak kısmında başlayarak eğer herhangi bir şekilde erken teşhis konulmadıysa ilerleyen zamanlarda büyüyen bir deri tümörüdür. Kulak tümörleri bulundukları yerlerde erken teşhis ile haberdar olunursa oluşan bölgede herhangi bir şekilde tahriş ve tahribata neden olmamaktadır.

Kulak Tümörü Belirtileri

Kulak tümörlerinin oluştuktan sonra bıraktıkları belirtiler kulak çevresi ve kulak içinde bir çok belirtisi bulunmaktadır. Gelişmekte olan bir kulak tümörünün kulak içinde ve kulak yolunda hafif çınlamalar ile birlikte sık sık ağrılar olmaktadır. Kulağın iç kısmında başlayan ağrı, başlarda hafif şişkinlik ardından giderek kulak boyunda büyüme başlıca belirtilerdir. Özellikle de gün içerisinde ki yaşantınızda denge kaybına rastlıyorsanız bu da en önemli belirtilerinden bir tanesidir. Bu tümörü zamanla işitmenizin azalmasına hem de vücudunuzda ki sinir sistemini derinden etkilemektedir. Özellikle de herhangi bir kulak rahatsızlığı ile neredeyse aynı belirtiler olan kulak tümörü aksatılmadan doktora görüşülmelidir.

Kulak Tümörü Tedavisi

Hastalığınız ile ilgili doktora başvurduktan sonra, oluşan kulak tümörüne neden olan etkenler araştırılır. Vücut içinde özellikle de metabolizma bölgesinde var olan bir başka rahatsızlık belirlenir.  Oluşan butümörü kulak çevresini ne kadar etkilediği yapılacak cerrahi müdahalenin boyutuyla paralel olmaktadır. Çünkü yapılacak müdahale sırasında özellikle de hassas kulaklarda tahrip riski bulunmaktadır. Kulak tümörü, vücut içerisinde kanser içerikli ise yapılacak cerrahi müdahale ile birlikte hasta ışın tedavisi almaktadır. Kemoterapi günümüzde kötü huylu tümörler için kullanılmamaktadır. Tümör eğer ilerlemediyse kolay bir şekilde tedavi edilmektedir.

PCT Düşüklüğü

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz