Kuru göz hastalığı, gözyaşının kalite ve miktar bakımından yetersiz kaldığı durumlarda ortaya çıkan ve sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Kuru göz sendromu olarak da adlandırılır.

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Gözümüzü her kırptığımızda göz bebeğimiz gözyaşı tarafından yıkanarak göz yüzeyinin pürüzsüz ve berrak olması sağlanır. Net ve kaliteli bir görüş için gözyaşının belirli bir seviyede olması gerekmektedir. Gözyaşı, refleks ve bazal gözyaşı olarak kategorilendirilebilir. Bazal gözyaşı sürekli gözün kayganlığını sağlayarak korurken, refleks gözyaşı ise göze dışarıdan yabancı cisim, kimyasal madde vb geldiğinde ve duygusal değişimlere bağlı olarak salgılanır. Gözyaşı salgısı, erkek ve kadınlarda ilerleyen yaşa paralel olarak azalma gösterebilir. Kuru gz hastalığı özellikle menopoz sonrası kadınlarda sık görülebilir. Bunların yanı sıra idrar söktürücü, tansiyon düşürücü, anti alerjik, anti depresan ilaçlar, uyku ilaçları ve alkol de kuru gözü hastalığına neden olabilir. Kuru göz hastalığı, ağız kuruluğu ve Sjögren Sendromu ile birlikte ortaya çıkabilir. Bu durumda hastalarda genellikle eklem romatizması da olmakla birlikte tüm vücut sistemlerinde bağışıklık sistemi bozukluğu veya bağ doku hastalığı mevcuttur. Bahsi geçen sendrom genellikle 50 yaş civarı kadınlarda görülür. Kuru göz hastalığına  neden olabilecek diğer faktörler şunlardır: Sıcak, kuru ve rüzgarlı iklim; sigara dumanına maruz kalma; klimalı ortamda uzun süre bulunma; uzun süreli okuma veya bilgisayar kullanımı; kontakt lens kullanımı. Belirtileri ise gözde yanma, batma, kumlanma, kızarma, aşırı yaşarma, ağrı şeklinde özetlenebilir.

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Basit bir göz muayenesi ile kuru göz tanısı koyulabilir. Biyomikroskop muayenesi, gözyaşı miktarı ve kalitesi, kirpik diplerinin hijyeni, kornea yüzeyinin değerlendirilirmesine imkan verir. Hastanın öyküsü de tanıya çok yardımcıdır. Bunun dışında, gözyaşının özel boyalarla boyanması veya ‘gözyaşı şeritleri’ (schirmer testi) ile gözyaşı miktarı tayini de tanıda kullanılabilir. Gözyaşı eksikse ya damlalarla gözyaşı eksikliği giderilir veya gözyaşının kornea yüzeyinde daha fazla kalmasına yönelik gözyaşı kanalı tıkaçları kullanılır. Bunların yanı sıra gözyaşı yapımını arttıran bir takım ilaçlar da bulunmaktadır. Ancak bu ilaçların salya yapımı, terleme, kalp çarpıntısı gibi yan etkileri bulunduğundan doktor denetimi altında kullanılmaları gerekir. Kuru gz hastalığının tedavisinde en sık olarak suni gözyaşı içeren damla, jel ve pomadlar tercih edilir. Suni gözyaşı uzun süre kullanılacak ise koruyucu madde içermeyen tek kullanımlık ürünler tercih edilmelidir.   Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Göz Hastalıkları ve Sağlığı

Kuru Göz Hastalığı Nedir?

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz